Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocna Zmiana Bluesa zagra na Gdańskiej Scenie Muzycznej

Tomasz Rozwadowski
Nocna Zmiana Bluesa
Nocna Zmiana Bluesa Łukasz Kaczyński/ Polskapresse
Nocna Zmiana Bluesa trwa bez wytchnienia już od trzydziestu lat. 19 stycznia zespół wystąpi na Gdańskiej Scenie Muzycznej.

Blues sprzyja długoletnim karierom muzycznym. Legendarny blues-rockowy Dżem i weterani z trójmiejskiego Mietek Blues Bandu grają już od czterech dekad. Nocna Zmiana Bluesa, która wystąpi na Gdańskiej Scenie Muzycznej już w najbliższą niedzielę, występuje nieprzerwanie już od lat ponad trzydziestu. Ściśle, od 1982 roku. I wcale nie zamierza przestać.

Blues po polsku

Bluesa w Polsce gra się od lat ponad pięćdziesięciu. Pierwsze próby były związane ze środowiskiem jazzowym, natomiast rzeczywiste zawędrowanie tego gatunku muzycznego nastąpiło na przełomie lat 60. i 70. dzięki Czesławowi Niemenowi, Tadeuszowi Nalepie i jego zespołowi Breakout oraz, nieco później, SBB.

Ci muzycy korzystali głównie z wzorców brytyjskiego bluesa elektrycznego, bardzo bliskiego wczesnemu wcieleniu muzyki rockowej, kilka lat po nich pojawił się Dżem zafascynowany blues-rockiem z USA. W repertuarze ich wszystkich dominowały kompozycje własne, z tekstami w języku polskim.

Na przełomie następnych dziesięcioleci blues stał się modny ponownie, dzięki zdobywającemu ogromną popularność Dżemowi, śląskiemu Krzakowi i białostockiej Kasie Chorych. Zaczęło się też zainteresowanie oryginalnym amerykańskim bluesem z Delty i historycznym repertuarem z tekstami po angielsku. Harmonijkarz i wokalista Sławek Wierzcholski zakładając w Toruniu Nocną Zmianę Bluesa był zapatrzony w tradycyjne wzorce, ale podstawą repertuaru uczynił własne kompozycje z tekstami swojego autorstwa. Oczywiście w języku ojczystym.

Pan Blues

Wierzcholski, który znakomicie gra i śpiewa bluesa, równie świetnie mówi i pisze na jego temat, a bez jego energii i entuzjazmu trudno sobie wyobrazić krajobraz polskiego bluesa w jego obecnym kształcie. Sam siebie określa jako "chorego na bluesa".

Pochorujmy więc z Wierzcholskim i z jego kolegami. Z pewnością nie zabraknie kompozycji, które stały się autentycznymi hitami, m.in. "Szósta zero dwie", "Blues mieszka w Polsce", "John Lee Hooker" czy właśnie "Chory na bluesa". A w przerwach pomiędzy utworami popłynie legendarna konferansjerka Sławka, którą znają doskonale choćby bywalcy Gdynia Blues Festivalu.

Próbki elokwencji Wierz-cholskiego można znaleźć choćby w licznych wywiadach z nim: - Dźwięki harmonijki są wyjątkowe, ponieważ najbardziej ze wszystkich instrumentów zbliżone do dźwięków ludzkiego głosu - mówi Sławek.

- Tym co wyróżnia dobrego harmonijkarza jest w głównej mierze piękne brzmienie. Przykładowo, inaczej "O sole mio" zaśpiewa Jose Carreras, a inaczej wujek, który dobrze śpiewał w wojsku. Wykonanie amatora nigdy tak nie poruszy, jak dźwięki wydobywane przez zawodowca.

Aby skłonić ten prosty konstrukcyjnie instrument do wydawania pięknych dźwięków, trzeba niekiedy wielu lat wytężonych ćwiczeń", albo: "Jeżeli ktoś jest prawdziwą gwiazdą w świecie harmonijki, to przeciętny słuchacz niekoniecznie o nim słyszał. Taka jest natura harmonijki.".

Nocna Zmiana Bluesa, 19.01. godz. 19. Gdańska Scena Muzyczna, ul. Powstańców Warszawskich 25, Gdańsk. Bilety 30 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto