Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O bezpieczeństwie ruchu w szkołach. Egzamin na kartę rowerową coraz bardziej popularny w szkołach

Anna Werońska
W ostatnim roku, podobnie jak w 2010 r., uprawnienia na kartę rowerową zdobywa dwa razy więcej uczniów niż jeszcze  pięć lat temu
W ostatnim roku, podobnie jak w 2010 r., uprawnienia na kartę rowerową zdobywa dwa razy więcej uczniów niż jeszcze pięć lat temu P.Świderski
Coraz więcej szkół decyduje się na prowadzenie zajęć z wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego przeprowadza akcje, prowadzi lekcje i pomaga w wyposażeniu sal w dziesiątkach placówek w naszym województwie. Dzięki temu uczniowie od najmłodszych lat poznają zasady bezpiecznego zachowania na jezdni. Tym samym - jak podkreślają eksperci - gdy osiągną już wymagany wiek dziesięciu lat, łatwiej zdać im egzamin na kartę rowerową.

O ile przez lata test, który uprawnia do poruszania się ulicą na rowerze, był przeprowadzany na szkolnych boiskach (często kiepsko wyposażonych), to teraz każda placówka może to robić w otwartym dwa lata temu miasteczku ruchu drogowego PORD w Gdańsku Oruni. A jeśli jest taka potrzeba - można umówić się wcześniej na pokaz bezpiecznej jazdy. Miasteczko wraz z zapleczem ma bowiem powierzchnię 3300 metrów kwadratowych i wyposażone jest w znaki drogowe, pasy, rondo, skrzyżowania i sygnalizację świetlną, czyli we wszystkie elementy, które można spotkać na ulicach.

Trójmiasto rowerowym Eldorado?

- Na naszym obiekcie można poznawać zasady poruszania się po drodze i trenować umiejętności kierowania rowerem i motorowerem w warunkach symulujących rzeczywisty ruch drogowy - mówi Krzysztof Chmielewski, kierownik Wydziału Działalności Pozaegzaminacyjnej PORD. - Zajęcia w miasteczku ruchu drogowego mogą odbywać się w ramach grup zorganizowanych oraz indywidualnie - dodaje.

Aby bezpłatnie zarezerwować obiekt i uzyskać informacje na temat organizacji egzaminów na kartę rowerową czy motorowerową nauczyciele czy dyrektorzy szkół powinni kontaktować się z pracownikami Wydziału Działalności Pozaegzaminacyjnej PORD pod numerem telefonu 58 300 15 41- 35 lub wysłać zgłoszenie pocztą elektroniczną na adres: [email protected].

Czytaj także: W Gdańsku specjalne urządzenie policzy rowerzystów

Jak podkreślają pracownicy ośrodka ruchu drogowego, statystyki w tym temacie są coraz bardziej zadowalające...
Mimo że w szkołach nadal nie ma odrębnego przedmiotu "wiedza o BRD", coraz więcej nauczycieli zgłasza się do PORD z prośbą o pomoc w organizowaniu zajęć i egzaminów. W ostatnim roku, podobnie jak w 2010 r., uprawnienia na kartę rowerową zdobywa dwa razy więcej uczniów niż jeszcze pięć lat temu.

W szczególnych przypadkach szkół, które znajdują się daleko od Trójmiasta i mają problem z transportem, PORD nie wyklucza innej opcji, w której to jego pracownicy przyjeżdżają do danej placówki z odpowiednim wyposażeniem. Rozstawione na boisku, zamienia je w plac manewrowy.

Czytaj także: 165 tys. map ścieżek rowerowych trafiło do mieszkańców

_A co należy zrobić, by otrzymać kartę rowerową? _W każdym województwie wymagania są takie same. Najpierw należy zaliczyć część teoretyczną, czyli test jednokrotnego wyboru, składający się z 25 pytań (z trzech wariantów odpowiedzi prawidłowa jest tylko jedna) i obejmujący takie zagadnienia, jak: postępowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego, podstawowe manewry na drodze, znaki i sygnały drogowe, pierwszeństwo przejazdu, wyposażenie roweru i jego obsługa oraz elementy pomocy przedmedycznej. Zadania należy wykonać w ciągu pół godziny, z czego błędnych odpowiedzi może być maksymalnie pięć.

Później uczniowie muszą zaprezentować swoje praktyczne umiejętności na placu manewrowym. Tutaj oceniana jest pozycja kierującego na rowerze, zachowanie bezpieczeństwa, np. upewnienie się o możliwości jazdy czy o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy, później - jazda wytyczonym pasem bez najeżdżania na linię i podpierania się nogami, a na końcu - hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.

Jeśli pierwsza próba kończy się niepowodzeniem, uczeń ma jeszcze drugą szansę. Z kolei po drugiej nieudanej próbie egzamin zostaje przerwany.

Codziennie rano najświeższe informacje z Trójmiasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto