Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pl. Gustkowicza w Gdańsku zostanie przebudowany [WIZUALIZACJE]

rozm. Jacek Wierciński
Pl. Gustkowicza zostanie przebudowany
Pl. Gustkowicza zostanie przebudowany UM w Gdańsku
Z Grzegorzem Lechmanem Głównym Specjalistą ds. projektów inwestycyjnych w Referacie Rewitalizacji Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku rozmawiamy o przebudowie pl. Gustkowicza.

ZDiZ ogłosił ostatnio przetarg na przebudowę placu ks. Gustkowicza w Nowym Porcie. Co się tam zmieni?
Na placu Gustkowicza zmieni się właściwie wszystko. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców pl. Gustkowicza będzie placem wielofunkcyjnym, z fontanną, sceną plenerową i miejscem zabaw dla najmłodszych. Stanie się on nie tylko miejscem codziennego wypoczynku, ale także imprez okolicznościowych, czy plenerowych wystaw. O docelowym kształcie i charakterze placu zadecydowali mieszkańcy Nowego Portu podczas spotkań konsultacyjnych, jakie przeprowadziliśmy w styczniu 2013 roku. Spotkania konsultacyjne prowadziliśmy w trzech różnych lokalizacjach. Celem tych spotkań było poznanie oczekiwań mieszkańców. Było dla nas niezmiernie ważne, by zaprojektować przestrzeń publiczną atrakcyjną dla wszystkich mieszkańców dzielnicy, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. By stworzyć plac wyposażony i zaprojektowany zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, który będą oni traktować jak swoje dzieło.

Jak sprawdziliście czego oczekują mieszkańcy?
W trakcie spotkań zaprezentowaliśmy mieszkańcom założenia projektu oraz możliwe kierunki przekształcenia placu, który w chwili obecnej, nie jest miejscem przyjaznym i przypomina bardziej zapomniane wydeptane podwórko niż miejski plac. Mieszkańcy dyskutowali o kształcie placu, zgłaszali swoje opinie i uwagi. W czasie dyskusji przedstawiliśmy trzy różne warianty proponowanego zagospodarowania placu. Na każdym ze spotkań, po zakończeniu dyskusji, za pomocą anonimowych ankiet, wszyscy przybyli mieszkańcy mogli pisemnie wskazać jaki ich zdaniem powinien być docelowy charakter Placu ks. Gustkowicza, w tym jakie elementy małej architektury mają się na nim znaleźć.I tak, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, na placu znajdzie się zieleń - trawa, klomby, żywopłoty, drzewa. Będą też liczne miejsca do wypoczynku, oświetlenie parkowe oraz stojaki na rowery. Na placu zamontowane zostaną na stałe stoliki szachowe.

Poprawi się nie tylko estetyka placu...
W południowej części placu zostanie wykonana niewielka scena plenerowa, w formie niewysokiego wyniesienia terenu, na której będzie można organizować okazjonalne pokazy, występy lokalnych grup muzycznych, a także uroczystości rocznicowe. Za sceną ustawione będą maszty, na które, w zależności od okoliczności, będzie można wciągać proporce lub flagi, a przy okazji morskich uroczystości nawet udekorować plac tzw. galą banderową.
Będzie to równocześnie doskonałe miejsce do prezentacji dzieł artystycznych lub instalacji świątecznych. Okazjonalnie będzie także można organizować kino na wolnym powietrzu. Na placu zainstalowane zostaną odpowiednio przygotowane punkty zasilania, dzięki którym możliwe będzie nagłośnienie i oświetlenie imprez, pokazów, festynów czy wystaw czasowych. Na obrzeżach części pieszych placu znajdą się miejsca siedzące, na co dzień wykorzystywane przez osoby wypoczywające, jak i przez widzów w czasie organizowanych pokazów, festynów, czy spektakli na wolnym powietrzu. Ważnym elementem placu będzie fontanna, której budowa była postulowana przez niemal wszystkich uczestników konsultacji. Ostatecznie będzie ona zaprojektowana w formie płaskiej niecki wyposażonej w kilka sterowanych i podświetlanych dysz. Wyłączenie fontanny w okresie jesienno zimowym i zimowo – wiosennym a także w czasie organizowania imprez, festynów czy spotkań, umożliwi wykorzystanie obszaru płaskiej fontanny, jak zwykłej posadzki placu, co jest dość ważne przy jego dość ograniczonej przestrzeni. Ważnym aspektem poruszanym w dyskusjach było utworzenie miejsc postojowych. Projektanci odsunęli chodniki od okien, aby zapewnić mieszkańców większe poczucie komfortu i prywatności. Jednocześnie wykorzystano wszystkie dłuższe pierzeje placu na zaaranżowanie równoległych miejsc postojowych. Na południowej pierzei placu zaproponowano miejsca prostopadłe do jezdni, a istniejący tam śmietnik zostanie przeniesiony na zaplecza budynków.

Zagospodarowanie placu Gustkowicza. Urzędnicy zaakceptowali propozycje Rady Osiedla Nowy Port

Jakie jeszcze plany dotyczące remontów w dzielnicy ma magistrat?
W ramach projektu rewitalizacji Nowego Portu współfinansowanego ze środków unijnych, który obejmuje zarówno działania o charakterze przestrzennym, jak i społecznym, na potrzeby CSW "Łaźnia 2" zaadaptowany i przebudowany został już budynek dawnej łaźni, przy ul. Strajku Dokerów 5. Budynek ten pełni teraz funkcję przestrzeni artystycznej do realizacji wpisanych w projekt rewitalizacyjny działań artystycznych, kulturalnych i społecznych na rzecz społeczności lokalnej. Bogata oferta działań skierowana jest do wszystkich mieszkańców dzielnicy. Oprócz warsztatów edukacyjnych, literacko-plastycznych, czy graficznych w budynku "Łaźni 2" działa także mediateka oraz kameralna sala kinowa.

Poza placem Gustkowicza Nowy Port jest już zrewitalizowany?
Przed dzielnicą wciąż jeszcze wiele wyzwań, wiele jednak już zostało zrobione. Rozwiązane zostały problemy sygnalizowane przez mieszkańców podczas opracowywania programu rewitalizacji tej dzielnicy. Poprawiono stan nawierzchni ulic i torowisk. W ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej zmodernizowane zostały stare torowiska, gruntownej przebudowie poddane zostały także: ulica Rybołowców oraz fragmenty ulic Wolności i Strajku Dokerów. Na wyremontowanych torowiskach i ulicach pojawiły się nowoczesne tramwaje i autobusy. Zbudowano już też większość zaplanowanych ścieżek rowerowych, zarówno w samym Nowym Porcie, jak i łączących dzielnicę z obszarami sąsiednimi: z Brzeźnem oraz Wrzeszczem i Śródmieściem.
Dalsze plany uzależnione są od potrzeb. Po zakończeniu projektu, ponownie zdiagnozujemy stan dzielnicy w oparciu o mierzalne wskaźniki. Jeśli będzie to konieczne będziemy planować kolejne działania. Wśród planów od dawna przewija się rewaloryzacja pozostałości dawnego dworku i browaru Fischerów, mieszkańcy bardzo chcieliby odtworzenia nieistniejącego Szańca Zachodniego Twierdzy Wisłoujście.

Od ponad roku w Nowym Porcie działa Łaźnia 2, jakie jeszcze elementy "społecznej rewitalizacji" będą realizowane w Nowym Porcie?
Działania społeczne w Nowym Porcie prowadzone są już od 2010 roku i będą kontynuowane do połowy 2015 roku. Projekty społeczne wspierają rozwój, aktywizację i integrację społeczności Nowego Portu. Taką rolę bez wątpienia pełni - oprócz wspomnianej Łaźni 2 - działający w Nowym Porcie "Dom Aktywnego Mieszkańca". To projekt realizowany przez rewitalizacyjnego partnera Miasta -Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. Pakiet oferowanych w jego ramach działań jest bardzo bogaty. Prowadzone są m.in. zajęcia fotograficzne i komputerowe. Porad z zakresu rozliczeń finansowych, czy planowania budżetu domowego udziela mieszkańcom dyżurujący raz w tygodniu doradca finansowy. W dzień „kulturalny i filmowy” Dom Aktywnego Mieszkańca zamienia się w małą salę kinową. Piątek w Nowym Porcie należy do pań. Gimnastyka, zajęcia relaksacyjne, kurs asertywności, nowe trendy w modzie, zajęcia z wizażystką - to oferta dedykowana mieszkankom dzielnicy. Ponadto organizowane są tu także imprezy tematyczne, m.in. Dzień Sąsiada, Dzień Matki, czy Dzień Seniora.

Koszt rewitalizacji Nowego Portu szacowany jest na 20 mln zł z czego 70 procent pochodzić ma z unijnego dofinansowania. Kiedy proces się zakończy i zobaczymy nowe oblicze dzielnicy?
Projekt, jako integralna całość, na którą składają się działania społeczne i inwestycyjne zakończy się w czerwcu 2015 roku. Nowy wizerunek zyskało już centrum kultury dzielnicy - Łaźnia 2. W ramach GPKM IIIA nową jakość prezentują już ul. Wolności, ul. Rybołowców, fragmentu ul. Strajku Dokerów. A już jesienią tego roku zobaczymy nowe oblicze głównego placu dzielnicy, czyli Plac Gustkowicza.

Jakie jeszcze plany rewitalizacyjne ma Gdańsk?
Obecnie koncentrujemy się na działaniach już realizowanych w czterech dzielnicach, a więc: na rewitalizacji Nowego Portu, Letnicy, Dolnego Wrzeszcza i Dolnego Miasta. W Programie Rewitalizacji obszarów zakwalifikowanych do dalszych działań jest kilkanaście. Wśród nich m.in. Orunia, Biskupia Górka, a także Brzeźno czy Oliwa. Podobnie, jak w przypadku Nowego Portu, również i w tych dzielnicach ponownie zdiagnozujemy ich stan w oparciu o mierzalne wskaźniki. Jeśli będzie to konieczne, będziemy planować kolejne działania. Oczywiście dalsze plany uzależnione będą od możliwości pozyskania środków europejskich na ten cel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto