Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Platforma FitSchool wspomoże gdańskich nauczycieli wychowania fizycznego. O kiedy ruszy nowy program?

KŁG
Nowa platforma wspomoże gdańskich nauczycieli.
Nowa platforma wspomoże gdańskich nauczycieli. Dominik Paszlinski/gdansk.pl
We wszystkich gdańskich szkołach nauczyciele pracujący z dziećmi w wieku 6-9 lat, mogą już używać bezpłatnego narzędzia wspomagającego prowadzenie zajęć sportowych i krótkich treningów śródlekcyjnych. Platforma FitSchool, zawierająca bazę ćwiczeń, może uatrakcyjnić zajęcia WF, a także wesprzeć aktywność fizyczną między lekcjami.

Jak zwiększyć poziom aktywności fizycznej u dzieci?

W środę, 24 stycznia w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się konferencja szkoleniowa przeznaczona dla nauczycieli wychowania fizycznego, edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowania przedszkolnego organizowana przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Fundację Medicover.

- Dbanie o aktywność fizyczną dzieci od najmłodszych lat jest dużym wyzwaniem. Staramy się docierać do jak najliczniejszej grupy ze wszystkimi programami prozdrowotnymi, które prowadzimy w Gdańsku. Od lat budujemy koalicję partnerów na rzecz zdrowia najmłodszych - mówiła Monika Chabior, zastępca prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę współpracę. W Gdańsku bardzo dobrze rozumiemy, że zdrowie fizyczne, psychiczne i rozwój intelektualny oraz społeczny muszą funkcjonować ze sobą w równowadze.

Platforma FitSchool powstała z myślą o zwiększeniu poziomu aktywności fizycznej u dzieci rozpoczynających naukę szkolną, czyli w kluczowym okres rozwojowym. Ma na celu podniesienie poziomu aktywności fizycznej w warunkach szkolnych, co w efekcie ma wpłynąć na poprawę krążenia i wsparcie prawidłowego oddychania, a także zredukować ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych u dzieci.

W platformie można znaleźć gotowe:

  • 30 minutowe treningi aktywności fizycznej,
  • 3 minutowe treningi w formie śródlekcyjnych „przerw dla mózgu”,
  • certyfikowane szkolenia dla nauczycieli z różnych dziedzin, związanych z aktywnością fizyczną.

Wszystkie treningi zostały przygotowane przez ekspertów. Poszczególne ćwiczenia (treningi 30 min) oraz formy ruchowe (treningi 3 min) zostały wybrane z uwzględnieniem wieku rozwojowego, zdolności motorycznych oraz możliwości wysiłkowych dzieci.

Nauczyciel korzystając z platformy FitSchool, ze względu na wsparcie „wirtualnego trenera”, uzyskuje większe możliwości monitorowania sposobu wykonywania ćwiczeń przez dzieci, motywowania ich do działania oraz zapewniania bezpieczeństwa i indywidualizacji pracy z uczniem. W celu umożliwienia korzystania z platformy FitSchool konieczne jest samodzielne zapewnianie przez szkołę ekranu, komputera i sprzętu nagłaśniającego oraz stabilnego łącza bezprzewodowego. Do wykonywania ćwiczeń nie jest potrzebny żaden sprzęt sportowy.

Użytkownik platformy nie ponosi żadnych kosztów z tytułu rejestracji oraz użytkowania narzędzia. Z platformy dotychczas korzystało ponad 550 szkół, 800 nauczycieli oraz niemal 60 tys. uczniów w różnych miejscowościach w całej Polsce. Gdańsk uzyskał tytuł pierwszego miasta partnerskiego FitSchool.

Potencjalne korzyści z użytkowania platformy to m.in.:

  • Poprawa sprawności krążeniowo – oddechowej poprzez zwiększenie poziomu wysiłków o umiarkowanej i średniej intensywności (wysiłek tlenowy) – redukcja ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych,
  • Usprawnienie zmysłu kinestetycznego służąca poprawie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
  • Zwiększenie wiedzy dzieci na temat związku aktywności fizycznej ze zdrowiem – kształtowanie postawy osobistej odpowiedzialności za zdrowie,
  • Zwiększenie kompetencji nauczycieli wychowania fizycznego w zakresie pełnienia roli promotorów zdrowia,
  • Zwiększenie prestiżu nauczycieli prowadzących zajęcia aktywności fizycznej w kontekście znaczenia ich pracy dla kształtowania kompetencji zdrowotnych młodego pokolenia,
  • Zwiększenie kompetencji rodziców i opiekunów dzieci dotyczących wychowania do zdrowia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto