Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaże w Trójmieście niemal gotowe do sezonu

ppiotrek
ppiotrek
Dziś rozpoczyna się kalendarzowe lato. Na plażach w Gdańsku, Gdyni i Sopocie trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia sezonu.

Wszyscy zarządcy plaż deklarują pełną gotowość do otwarcia sezonu. Przygotowania już trwają, lecz właściwy sezon w Gdyni rozpocznie się już 25 czerwca, w Sopocie i Gdańsku 1 lipca.

Spragnieni słońca i wody będą mieli do dyspozycji pięć strzeżonych plaż w Gdańsku (Molo Brzeźno, Stogi, Jelitkowo, Sobieszewo i Sobieszewo-Orle, łącznie 1400 metrów brzegowych), cztery w Gdyni (Orłowo, Redłowo, Śródmieście, Babie Doły - 600 metrów brzegowych) oraz jeden szeroki, półtorakilometrowy pas w Sopocie.

W całym Trójmieście na plażach ma być czysto i bezpiecznie.

- Najintensywniejsze sprzatanie będzie się odbywało rano oraz w zależności od potrzeb przez cały dzień - mówi Sylwia Mathea-Chwalczewska z gdyńskiego MoSiRu.

- W zależności od warunków atmosferycznych piasek będzie przesiewany lub napowietrzany, co pozwoli na usunięcie np. niedopałków papierosów czy nadmiaru wyrzucanych przez morze wodorostów. Oczywiście palenie tytoniu na plaży jest wszędzie zabronione, ale do zakazu, jak zwykle, dostosuje się tylko część jej użytkowników - mówi Sylwia Mathea-Chwalczewska. - Dlatego przy wejściach na plażę ustawione będą specjalne kosze na śmieci z miejscem na "pety" - kontynuuje.

Podobnie będzie na plaży w Sopocie. - Nie ma możliwości powstania większych zanieczyszczeń plaż, gdyż bardzo tego pilnujemy - deklaruje Kazimierz Zaleski, szef sopockiej plaży.

W Gdańsku i Gdyni obowiązuje także całkowity zakaz spożywania alkoholu na plaży. Wyjątkiem jest plaża w Sopocie, gdzie do godz. 18.00 można bez konsekwencji pić alkohol.

Tym, którzy nie stosują się do zakazów grożą mandaty w wysokości od 50 do 250 złotych. - Mamy dobry kontakt z policją i strażą miejską - zapewnia Łukasz Iwański, opiekujący się gdańskimi kąpieliskami. Bezpieczny wypoczynek plażowiczom zapewnia zainstalowany tam monitoring. Gdynia w podobnym celu wprowadza specjalne wspólne patrole ratowników z policjantami, którzy będą strzec bezpieczeństwa także w nocy.

Nad bezpieczeństwem plażowiczów w całym Trójmieście będzie czuwać łącznie kilkuset ratowników. Plaże strzeżone bedą czynne od 9.30 do 17.30. W Gdańsku dodatkowo rusza program Kajak Patrol, w ramach którego specjalnie wyposażeni ratownicy patrolować będą odcinki plaż niestrzeżonych, a także patrole paralotniowe.

- Pilot będzie wyposażony w system łączności z ratownikami pracującymi na morskich kąpieliskach strzeżonych w Gdańsku. Dodatkowo będzie posiadał przy sobie pneumatyczną kamizelkę służącą do ratowania osób. Kamizelka będzie zrzucana z powietrza osobie tonącej - informuje gdański MoSiR.

Na uwagę zasługuje też gdańska akcja "Mamo, tu jestem", polegającej na darmowym kolportażu opasek zakładanych na rękę dzieci, odwiedzających gdańskie plaże. Opaski będą opatrzone imionami dzieci oraz numerem kontaktowym do rodzica i ratowników. Ideą programu jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym plażowiczom, a także ograniczenie kosztów związanych z poszukiwaniem zagubionych pociech.

Jak widać, organizacja Trójmiejskich plaż nie pozostawia wiele do życzenia. Doceniły to również Fundacja Partnerstwo dla Środowiska oraz Spółka ISO-TECH, przyznając dwóm naszym kąpieliskom - gdańskim Stogom oraz sopockiej Kolibie Błękitną Flagę (wyróżnienia krajowe orzymały także Brzeźno i Jelitkowo).

Czytaj też:


Tony śmieci w Bałtyku. Plaże nie są zagrożone

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto