Pływanie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

Zbigniew Brucki
Przez trzy dni najlepsi krajowi juniorzy 17- i 18-letni rywalizowali w Poznaniu o medale w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Z czterema krążkami wróciła z zawodów tczewianka, Michalina Średnicka.

Niespełna 17-letnia wychowanka trenera Sławomira Gdańca z tczewskiego Sambora, na 50-metrowym basenie Poznańskiego Ośrodka Sportu wywalczyła dwa srebrne i tyleż brązowych medali. Srebro zdobyła na swym koronnym dystansie, 400 m st. zm. (uzyskując czas 5:06,76 min., poniżej swych możliwości, nie udało się jej powtórzyć sukcesu z majowych Letnich MP seniorów, gdzie stanęła na najwyższym podium) oraz na 200 m tym samym stylem (2:24,74). Na krótszym z dystansów pobiła rekord życiowy, minimalnie przegrywając z triumfatorką. Brązowe krążki odebrała po wyścigach na 200 m st. mot. (2:22,36) oraz 200 m st. grzb. (2:26,95).

Medale zdobyte przez Średnicką w Poznaniu były jej ostatnimi, jakie wywalczyła reprezentując tczewski Sambor. Od jutra tczewianka będzie zawodniczką MKP Szczecin. Dodajmy, że jest ona też licealistką Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie, gdzie za dwa lata ma zamiar zdać maturę w tamtejszym III LO.
- Jesteśmy zadowoleni, że Michasia przeszła do Szczecina - mówią jej rodzice, Jolanta i Jerzy. - Ma tam dobre warunki bytowe, otrzymuje wyższe niż w Tczewie stypendium, dzięki czemu ma na swe wydatki - dodają.

- Muszę trochę odpocząć po startach - stwierdziła Michalina. - Za tydzień wyjeżdżamy całą rodziną na kilka dni na Kaszuby, potem do Zakopanego. A już 21 sierpnia, na dwutygodniowym zgrupowaniu kadry makroregionu zachodnio-pomorskiego, w Pobierowie k. Świnoujścia rozpocznę przygotowania do grudniowych Zimowych MP seniorów.
W poznańskich zawodach startował też inny wychowanek trenera S. Gdańca, a obecnie podopieczny Ryszarda Grudzińskiego z tczewskiego Sambora, Marek Stuczyński.

Rówieśnik Średnickiej co prawda nie zdobył medali, ale znacznie zbliżył się wynikami do najlepszych w kraju kraulistów tej kategorii wiekowej. Stuczyński w finałowych wyścigach w stylu dowolnym na 400 m zajął siódmą lokatę (4:15,37), oraz ósme na 200 (1:59,38) i 1500 (17:18,57). 50 m st. klas. ukończył na 10 pozycji (0:31,98), zaś 50 m st. dow. - na 15 (0:56,03).