Sześć medali z Torunia na Pomorze. Małe SKLA Sopot potwierdziło siłę podczas halowych mistrzostw Polski ZDJĘCIA

Rafał Rusiecki
Paulina Borys z SKLA Sopot leci po złoto w konkursie skoku wzwyż
Paulina Borys z SKLA Sopot leci po złoto w konkursie skoku wzwyż Agnieszka Bielecka
Znakomite starty trzech lekkoatletów SKLA Sopot, świetna na dwóch dystansach biegowych Weronika Lizakowska z Remusa Kościerzyna i skoczny Kewin Małek z AML-u Słupsk - to pomorskie wyróżniki halowych mistrzostw Polski w Arenie Toruń. Po dwóch medalach pierwszego dnia nasi reprezentanci dorzucili drugiego aż cztery krążki. Sumarycznie halowy czempionat zakończyli więc z czterema złotymi, srebrnym i brązowym.

Halowe mistrzostwa Polski w Arenie Toruń 2024

Weronika Lizakowska udział w mistrzostwach Polski w lekkoatletyce pod dachem zakończyła z dwoma medalami. Reprezentantka Remusa Kościerzyna do srebra na 1500 metrów dorzuciła złoto na 3000 metrów. Zrewanżowała się również Martynie Galant (OŚ AZS Poznań), z którą nieznacznie przegrała ten pierwszy bieg. Na dwukrotnie dłuższym dystansie wypracowała sobie prawie 6 sekund różnicy. A jej rezultat 8.51,74 to nowy rekord życiowy.

Bardzo szybki na początku 2024 roku jest Jakub Szymański. Płotkarz SKLA Sopot potwierdził to w biegu na 60 metrów. Wygrał eliminacje z czasem 7,51, a następnie bieg finałowy z rezultatem 7,50. Bieżnię w Toruniu Szymański zna i lubi, bo był to jego trzeci z rzędu tytuł halowego mistrza Polski. Zresztą personalia na podium też w tym czasie się nie zmieniają. W 2024 roku wicemistrzem został Krzysztof Kiljan (KS AZS AWF Warszawa) - 7,59, a brązowym medalistą Damian Czykier (KS Podlasie Białystok) - 7,60.

Złoto w Toruniu w świetnym stylu zdobyła także Paulina Borys. Skoczkini wzyż SKLA Sopot była bezbłędna w pierwszych próbach na wysokościach 1,71, 1,76, 1,80 i 1,84. Bezskutecznie atakowała jeszcze poprzeczkę zawieszoną na 1,88 i gdyby jej się to udało, to ustanowiłaby rekord życiowy. Wyżej w Toruniu skakała tylko Maria Żodzik (KS Podlasie Białystok) - 1,97 m i rekord życiowy. Białorusinka czeka na polski paszport, więc na razie jej wynik nie mógł być uwzględniony w mistrzostwach.

Jedyny brązowy medal podczas czempionatu w Toruniu zdobył dla Pomorza Kewin Małek. Niespełna 19-letni skoczek wzwyż Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk zaliczył wysokość 2,10 m, czym wyrównał rekord życiowy. Taką samą ścieżkę przeszedł Jakub Hołub (KU AZS AWP w Lublinie), więc ex aequo stanęli na najniższym stopniu podium.

W klasyfikacji medalowej SKLA Sopot zajął pierwsze miejsce wśród klubów biorących udział w HMP Toruń 2024. Złożyły się na to trzy złote medale. Weronika Lizakowska dała Remusowi Kościerzyna 11 miejsce. AML Słupsk za medal Małka znalazł się w grupie ośmiu klubów umiejscowionych na 29 miejscu. Łącznie ujęto w tym zestawieniu 36 klubów.

W klasyfikacji medalowej województwo pomorskie zajęło trzecie miejsce (4 złote, srebrny i brązowy medal). Wyżej było mazowieckie (5-6-4) oraz kujawsko-pomorskie (4-3-1).