Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokaz autorstwa sztucznej inteligencji? Warsztaty, debata i wiele więcej w ramach Pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców w Trójmieście

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Pokaz autorstwa sztucznej inteligencji? Warsztaty, debata i wiele więcej w ramach Pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców w Trójmieście
Pokaz autorstwa sztucznej inteligencji? Warsztaty, debata i wiele więcej w ramach Pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców w Trójmieście Karolina Misztal/Polska Press
Pokazy naukowe, warsztaty, projekcja filmowa oraz debata - to czeka miłośników nauki w Hevelianum z okazji Pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców w Trójmieście. Wydarzenie to jest także świętem 15-lecia interaktywnych wystaw edukacyjnych w instytucji. Czego dowiemy się w piątek, 29 września, na Górze Gradowej?

Moc atrakcji z okazji Pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców w Trójmieście

Motywem przewodnim

Pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców[ w Trójmieście/b] będą przewroty kopernikańskie w nauce. Są to odkrycia, które zmieniły nasze dotychczasowe postrzeganie świata i nieodwracalnie zrewolucjonizowały nasze pojęcie o rzeczywistości. Nie bez przypadku wśród atrakcji będą też pokazy możliwości sztucznej inteligencji. AI będzie więc jednym z głównych nurtów tej nocy.

– Od 15 lat organizujemy Noc Naukowców, aby wspólnie odkrywać fascynujący świat nauki. Obecna edycja jest częścią Pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców, którą współtworzymy wraz z partnerami z trójmiejskich uczelni i Centrum Nauki Experyment – mówi Paweł Golak, dyrektor centrum nauki Hevelianum. – Poza pokazami naukowymi i warsztatami, podczas debaty wspólnie z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tym, jakie szanse i zagrożenia związane są z rozwojem sztucznej inteligencji - dodaje.


ZOBACZ TAKŻE:

Heweliusze Nauki zaprezentują pokaz Secret "Science Agency and The Artificial Duck". Edukatorzy Hevelianum sprawdzą natomiast, czy sztuczna inteligencja jest w stanie... przygotować własny pokaz naukowy. Ten eksperyment będzie nosił nazwę "Czy edukatorzy śnią o elektrycznych owcach?", nawiązujący do kultowej powieści Philipa K. Dicka.

Z kolei w kinie plenerowym będzie można posłuchać jak prof. Włodzisław Duch, specjalista w obszarze badań nad sztuczną inteligencją, wraz z uczestnikami będzie próbował odpowiedzieć na nurtujące pytania - czy sztuczna inteligencja przejmie świat? Czy AI mają już własną świadomość? Autorem kanału This is IT, który podzieli się z publicznością występem prof. Włodzisława Ducha, jest Maciej Kawecki, popularyzator i pasjonat technologii.

ZOBACZ TAKŻE:

Na sam koniec tego wieczoru odbędzie się debata z cyklu Nauka Mówi: AI. W dyskusji udział wezmą dr hab. inż. Piotr Szczuko z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, dr inż. arch. Jan Cudzik z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, dr hab. Joanna Mytnik z Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej i dr Dorota (Dota) Szymborska, filozofka, etyczka i socjolożka, wyróżniona tytułem TOP 100 Women in AI in Poland (2022), TEDx Speaker. Rozmowę prowadzić będzie Piotr Stanisławski, współtwórca blogu Crazy Nauka.

W trakcie wydarzenia będzie można także wziąć udział w warsztatach robotycznych, a w tym stanowiskach robotów zbudowanych we współpracy z marką LEGO® Spike PRIME. Miłośnicy sekretów i łamigłówek znajdą dla siebie zajęcia poświęcone metodom przekazywania tajnych informacji. Wielbiciele sztuki będą mogli wziąć udział w rysowaniu z udziałem AI, a efekty prac zostaną zaprezentowane na ścianie budynku Wozowni Artyleryjskiej pod koniec wieczoru. Oprócz tego będzie można skorzystać z symulatorów jazdy i stanowisk doświadczalnych w strefie VR.

Rocznica 15 lat działalności i promocyjne cenyPierwsza Pomorska Noc Naukowców w Trójmieście to jednocześnie okazja do celebrowania 15-lecia otwarcia pierwszej wystawy stałej w Hevelianum.

– Zapraszamy do wspólnego świętowania tych wyjątkowych 15 lat działalności, w trakcie których powstawały kolejne wystawy, prowadziliśmy tysiące zajęć, setki eventów i wciąż nie zwalniamy tempa. Dziękujemy, że w tym czasie tak licznie i chętnie nas odwiedzaliście – mówi Anna Morawska, zastępczyni dyrektora Hevelianum.


ZOBACZ TAKŻE:

Z okazji jubileuszu 3 interaktywne wystawy stałe – "Dookoła świata", "Z Energią!" i "Łamigłówka" udostępnione będą zwiedzającym w promocyjnej cenie – tylko 5 zł. Cena ta obowiązuje od piątku, 29 września do niedzieli, 1 października!

Start akcji zaplanowany jest o godzinie 18 w piątek, 29 września. Wydarzenie w województwie pomorskim koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny, a jego partnerami są pomorskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej oraz dwa ośrodki popularyzacji nauki – Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum.

Więcej informacji znajdziecie w tym miejscu.

[polecane]24659749[/polecane]

[polecane]24659743[/polecane]
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto