Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poleje się krew studentów: Wampiriada PG

Marta Nowicka
Marta Nowicka
Jutro na Politechnice Gdańskiej startuje Wampiriada - jedna z większych krwiodawczych akcji w Polsce. Oddać krew będzie można w Klubie PG Kwadratowa. patronat MM Trójmiasto

Czytaj też: Studenci w Trójmieście: serwis MM więcej

Już jutro początek Wampiriady, trzydniowej akcji, podczas której studenci i pracownicy Politechniki Gdańskiej, ale też wszystkie pozostałe chętne osoby, będą mogły oddać krew. W Trójmieście akcję prowadzi najprężniej działający studencki klub Honorowych Dawców Krwi "Młodzi".

W 2003 roku grupa młodych ludzi wpadła na pomysł rozpropagowania idei krwiodawstwa wśród społeczności studenckiej. W tym roku akcja odbywa się już po raz dziewiąty, i z edycji na edycję gromadzi coraz więcej osób.  W ubiegłym listopadzie udało się pozyskać aż 229 litrów krwi od prawie 510 zarejestrowanych osób. Czy w ciągu nadchodzących dni uda się pobić ten rekord, przekonamy się już niedługo.

O tym, kto może oddać krew i jak to dokładnie wygląda, opowiada MM-ce Zastepca Przewodniczacego Honorowych Dawców Krwi, Monika Kryger.
- Co trzeba wziąć ze sobą, gdy chcemy oddać krew?
- Jedyną konieczną rzeczą jest dowód osobisty.**Za jego pomocą rejestrujemy się, pielęgniarka wprowadza nasze dane do komputera i już możemy udać się do gabinetu laboratoryjnego na podstawowe badania, czyli pomiar ciśnienia i pobranie próbki (ok. 10 ml) krwi, po którym możemy już przystąpić do właściwego oddania krwi w gabinecie lekarskim.
- Czy każdy może oddać krew?**

- Teoretycznie każda pełnoletnia osoba może oddać krew. Jednak przede wszystkim musi to być osoba zdrowa. Przed oddaniem krwi zostaniemy poproszeni o wypełnienie specjalnej ankiety, w której znajdują się m.in. pytania na temat przebytych chorób zakaźnych itd. Nie możemy oddać krwi, jeśli np. mamy żółtaczkę lub braliśmy aspirynę mniej niż 3 dni temu. Jeżeli jesteśmy alergikami, leki należy odstawić co najmniej 2 tygodnie przed planowanym oddaniem krwi. Krew będzie pobierana tylko od osób, które ważą powyżej 50 kg. Przed planowanym dniem oddania krwi nie powinniśmy także pić alkoholu.

- Jak to dokładnie przebiega?

- Po badaniach podstawowych i ich pozytywnym wyniku zostanie od nas pobrana krew. Ilość jaką jednorazowo się oddaje to ok. 450 ml, a cały zabieg trwa 7-8 minut. Jeżeli z krwią wszystko będzie w porządku, po mniej więcej dwóch tygodniach na nasz adres zostanie wysłana książeczka honorowego krwiodawcy. Jeżeli wyniki okazałyby się negatywne, dowiemy się o tym wcześniej.

- Czy jest coś, czego nie powinno się robić bezpośrednio po oddaniu krwi?

- Wszystko zależy od człowieka, po oddaniu krwi jedni czują się bardzo dobrze, a inni lekko osłabieni. Jeżeli oddajemy krew pierwszy raz, najlepiej po prostu przyjść z kimś, kto będzie przy nas później, odprowadzi do domu itd. Zdarzają się, ale raczej rzadko, przypadki osłabienia czy nawet omdlenia. Na pewno powinno się uważać z alkoholem - na osłabiony organizm zadziała znacznie szybciej. Słyszałam o studencie, który oddawszy krew, niechcący upił się jednym piwem. Trzeba po prostu uważać. Po oddaniu krwi, kiedy dostaniemy już słynny "posiłek regenerujący" (czyli osiem czekolad), pielęgniarka może nam wystawić zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni czy też w szkole.

- Na forach internetowych krwiodawców można przeczytać, że od oddawania krwi można się uzależnić - czy to prawda?

- Nie, to totalna bzdura i jeden z wielu mitów dotyczących krwiodawstwa. Jednorazowe oddanie krwi nie oznacza, że potem trzeba będzie to już robić regularnie. Po paru miesiącach, wbrew opowieściom z internetu (najczęściej tych, którzy krwiodawcami wcale nie są), nie ma uczucia, że "krwi jest za dużo" i że koniecznie trzeba ją oddać. Organizm produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje. Ilość krwi wraca do normy już jeden dzień po jej oddaniu. Podobnie nieprawdą jest, że do oddania krwi trzeba podchodzić na czczo - można, a nawet należy zjeść rano lekkie śniadanie.

- Gdzie odbywa się tegoroczna Wampiriada?

- Ta edycja jesiennej Wampiriady już po raz kolejny będzie mieć miejsce w klubie Politechniki Gdańskiej Kwadratowa. Zarejestrować się i oddać krew będzie można codziennie, od wtorku do czwartku w godzinach 9-14. Studenci często niepokoją się, że w związku z tym, że akcja ma miejsce w klubie, nie będzie tam dostatecznie czysto. Jednak nie ma się czego obawiać - pomieszczenia są od rana wietrzone, w Kwadratowej jest czysto, a cały używany do oddawania krwi sprzęt jest, oczywiście, jednorazowy.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto