Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polscy archeolodzy, antyczne wykopaliska, hellenistyczne artefakty i Cypr

Redakcja MM
Redakcja MM
prof. Ewdoksia Papuci-Władyka/UJ
W połowie sierpnia grupa studentów, pracowników naukowych i wolontariuszy wyruszyła do starożytnego miasta Pathos.

Archeolodzy odwiedzają wyspę już trzeci raz, prowadząc szeroko zakrojone badania wykopaliskowe. W poprzednim roku na agorze starożytnego miasta Nea Pafos, które dawniej pełniło rolę stolicy Cypru, naukowcy z Instytutu Archeologii UJ odkryli liczne naczynia, głównie amfory. Poddali je dokładnej konserwacji i odnowieniu a także wykonali drobiazgową dokumentację rysunkową oraz fotograficzną.

Aktualne badania wykopaliskowe w terenie rozpoczęto 21 sierpnia i potrwają do okoły połowy września. Kontynuowane są prace przy południowym portyku agory. Archeolodzy mają nadzieję na odkrycie dowodów świadczących o istnieniu poniżej agory rzymskiej wcześniejszego rynku z okresu hellenistycznego.

W trakcie poprzedniej ekspedycji odkryto wiele pozostałości architektury, w tym sklepy (rzymskie tabernae) przy ulicach prowadzących do agory od wschodu, urządzenia do zaopatrzenia w wodę, podłogi, rury itp. obiekty pochodzące z okresu hellenistycznego i rzymskiego.

Wśród dużej ilości znalezionego tzw. materiału ruchomego, zdecydowana większość stanowiła ceramika. Były to zarówno zastawa stołowa, jak i naczynia gospodarcze (kuchenne, zasobowe) oraz ceramika transportowa (amfory, głównie na wino i oliwę). Do najbardziej spektakularnych odkryć trzeba zaliczyć złoty kolczyk (lub wisiorek) z zakończeniem w kształcie liścia winnego grona, różne przedmioty z brązu (dzbanek, chochla z żelazna rączką), bardzo liczne monety, szpile, żelazne gwoździe, nity i inne artefakty.

Uwagę zwraca też ołowiana tabliczka z inskrypcją w alfabecie greckim, wspominająca o Seleukosie, synie agoranomosa (wysokiego urzędnika państwowego, odpowiadającego za rynek miasta) Iouliosa Bathylosa. Udowadnia ona istnienie agory na badanym terenie w czasach rzymskich.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto