MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorska Nagroda Artystyczna

Tadeusz Skutnik
Nominację w kategorii "Wydarzenie kulturalne" zdobyła impreza "Wielka  Opozycja Marsa wobec Ziemi". 
Fot. Adam Warżawa
Nominację w kategorii "Wydarzenie kulturalne" zdobyła impreza "Wielka Opozycja Marsa wobec Ziemi". Fot. Adam Warżawa
Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2003 wybrała już 27 nominatów. 24 zdaje na łaskę Czytelników wybrzeżowej prasy, którym stwarza szansę wybrać kogoś w jednej z kategorii: Nagroda Publiczności.

Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2003 wybrała już 27 nominatów. 24 zdaje na łaskę Czytelników wybrzeżowej prasy, którym stwarza szansę wybrać kogoś w jednej z kategorii: Nagroda Publiczności.

Poniżej przedstawiamy godnych Nagrody Publiczności nominatów. Będziemy ich przypominać jeszcze trzy razy, za każdym publikując kupon.

Debiut roku

Hanzeatycka Orkiestra Kameralna. Jej powstanie nawiązuje do idei integracji europejskiej. Wydała już pierwszą płytę.

Małgorzata Jarmułowicz. Za książkę ,Sezon błędów i wypaczeń", pierwszą ogólnopolską monografię socrealizmu w teatrze.

Kompanijo Wadzeboków. W obowiązującej pisowni kaszubskiej skomplikowana nazwa, upraszczając: zespół muzyczny, który śpiewa rock po kaszubsku.

Literatura

Daniel Odija. Jego powieść "Tartak", wcześniej zauważona przez Nagrodę Artusa, wzrusza, poraża i stawia bardzo ważne pytania dotyczące naszej kondycji moralnej.

Jerzy Stachurski. Poeta, dramaturg, kompozytor, od 35 lat obecny na scenie literackiej i teatralnej. Specjalizuje się w teatrze dla dzieci.

Zofia Watrak. Nominowana za publikację "Teatr Ekspresji Wojciecha Misiury", łączącą nowatorskie ujęcie problematyki teatru ruchu i tańca z osadzeniem jej w dyskursie filozoficznym.

Plastyka

Włodzimierz Cygan. Wystawą gobelinów w Galerii STS dowiódł, że wyjątkowość tkaniny artystycznej polega na umieszczeniu jej na pograniczu użytkowości i ozdobności.

Dział Teatralny Muzeum Narodowego - za wystawę "Ślady czasu. Teatry Stanisława Hebanowskiego".

Jacek Kornacki. Za "Gabinet Anatomiczny" - wystawę w sopockim Sfinksie.

Muzyka

Konrad Mielnik. Za systematyczną, wieloletnią, zawsze smakowicie podaną popularyzację muzyki, głównie na antenie Radia Gdańsk.

Marcin Tomczak. Jeden z najprężniejszych dyrygentów chóralnych; prowadzi m.in. Chór Uniwersytetu Gdańskiego, obsypywany nagrodami międzynarodowymi.

Krzysztof Węgrzyn. Skrzypek, profesor, pomysłodawca, twórca, realizator i animator festiwalu skrzypcowego "Gdańska Wiosna".

Teatr

"200 lat teatru na Targu Węglowym". Praca zbiorowa pod red. Jana Ciechowicza, z ikonografią Mieczysława Abramowicza.

Krzysztof Kopka, Maciej Nowak. Za organizację "Saison Russe - Saison Polonaise. Spotkania z dramaturgią rosyjską", czyli projekt porównania dwóch dramaturgii.

Ośrodek Teatralny Rondo. Za próbę odtworzenia profesjonalnej sceny teatralnej w Słupsku, tj. spektakl "Cyrk Oklahoma" wg "Ameryki" Kafki.

Kultura regionalna

Józef Chełmowski. Rzeźbi, maluje, projektuje architekturę i instrumenty muzyczne. Jego twórczość porusza zagadnienia filozoficzne, moralne, polityczne, historyczno-patriotyczne, sakralne.

Roman Landowski. W całej twórczości poetyckiej, prozatorskiej, publicystycznej, wydawniczej, społecznej, gastronomicznej przesączony Kociewiem.

Jan Właśniewski. Długoletni i wybitny choreograf i reżyser, twórca widowisk folklorystycznych z Kaszub i Kociewia. Konsultant i choreograf zespołów ludowych.

Całokształt twórczości

Hugon Lasecki. Za szczególną osobowość twórczą, za dorobek pedagogiczny, za konsekwencję twórczą i dorobek artystyczny.

Katarzyna Popowa-Zydroń. Wspaniała pianistka, niezastąpiona akompaniatorka i kameralistka. Znakomity pedagog Akademii Muzycznej, animatorka kultury muzycznej w Gdańsku.

Bronisław Prądzyński. Dyrektor Gdańskiej Szkoły Baletowej, wychowawca wielu pokoleń znakomitych tancerzy, organizator krajowych konkursów - festiwali baletowych.

Wydarzenie kulturalne

Bronisława Dejna. Za tzw. Wielką Opozycję Marsa wobec Ziemi, na którą składały się konferencja naukowa, wystawy i obserwacje Marsa w Ratuszu Staromiejskim, a także "Wojna światów" - słuchowisko transmitowane ze św. Jana przez Radio Gdańsk.

Festiwal Gdańska Wiosna. W 2003 roku obchodził dziewięciolecie istnienia. Jego pomysłodawcą, dyrektorem artystycznym i realizatorem jest Krzysztof Węgrzyn.

Joanna Kubacka, Bohdan Jarmołowicz. Za koncert "Wiolin Summit" w wykonaniu polskich mistrzów skrzypiec (Katarzyna Duda, Konstanty A. Kulka, Michał Urbaniak, Krzesimir Dębski) w Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto