Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik: Od czego zacząć robienie zdjęć

Redakcja
Fot. Daniel Malinowski
Czy to teraz czy 100 lat temu aparat fotograficzny jest tym samym światłoszczelnym pudełkiem z obiektywem, do którego ma wpaść tyle światła ile trzeba aby zdjęcie było poprawne – czyli nie za dużo i nie za mało.

Odpowiednią ekspozycję uzyskujemy za pomocą trzech rzeczy: czasu otwarcia migawki, przysłony obiektywu i czułości negatywu bądź matrycy. Większość początkujących użytkowników swoje aparaty ma ustawione w trybie całkowicie automatycznym i nie martwi się o to. Można i tak, lecz świadome działanie parametrami otwiera przed nami nowe możliwości twórcze. Tego, co można zrobić za pomocą odpowiednich ustawień w czasie wykonywania zdjęć, a trybie automatycznym nie zrobi nawet najnowszy aparat.

Zacznij od instrukcji obsługi

Aby przystąpić do pracy z aparatem, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, odszukać konkretne przyciski, oznaczenia na pierścieniach, za pomocą których zmienia się ustawienie parametrów.

Przysłona, czas naświetlania i czułość matrycy

Ekspozycja to ilość światła padającego na matrycę (w przypadku analogowych aparatów na film) potrzebna do zrobienia prawidło naświetlonego zdjęcia. Główny wpływ na naświetlenie mają trzy elementy: przysłona, czas naświetlania i czułość matrycy/filmu. Operowanie tymi wielkościami stanowi o całej sztuce fotografii. Mogą być one w pełni regulowane przez fotografa w trybie manualnym (M) lub przez aparat w trybie auto, a także częściowo przez człowieka i częściowo przez aparat w trybach półautomatycznych Tv, Av (Canon) S, A (Nikon).

Są to tzw. tryby preselekcji. Obecnie wielu profesjonalnych fotografów posługuje się głównie trybami półautomatycznymi, gdyż zaoszczędza to sporo czasu, ułatwia prawidłowe naświetlenie zdjęcia i przy tym pozwala fotografowi osiągnąć zamierzony efekt. Oczywiście pełniejszą kontrolę nad fotografią zapewnia tryb manualny, ale na tym trybie osoby początkujące mogą mieć problemy z prawidłowym naświetleniem zdjęcia.

Półautomatyczny tryb pozwala na wykorzystania danego parametru do osiągnięcia zamierzonego efektu, a ustawienie pozostałych reguluje aparat. Oczywiście najszybszy jest tryb pełnego auto, ale nie daje nam prawie żadnych możliwości kontroli nad zdjęciem poza kadrowaniem i włączaniem i wyłączaniem lampy błyskowej.

ISO - im wyższe, tym gorsza jakość obrazu

Wspomniane trzy podstawowe elementy, mające wpływ na jakość naszego zdjęcia to:
ISO czyli czułość naszej matrycy. Im większa liczba tym matryca jest bardziej czuła, czyli potrzebuje mniej światła do prawidłowej ekspozycji.

Bardzo ważnym jest aby mieć świadomość, że im wyższa czułość, tym gorsza jakość obrazu. Przy wysokich czułościach tworzą się tzw. szumy - najlepiej dostrzegalne w ciemnych partiach obrazu. Szumy to jasne punkty (mikroskopijne kropki), które powodują zmniejszenie ostrości.

Nie trudno więc zauważyć, że wykonanie dobrej jakości zdjęcia nie jest wcale prostą sprawą.

W kolejnym artykule opowiemy o innych parametrach, które stosuje się w lustrzankach, zarówno cyfrowych lub analogowych - kilka słów na temat teorii fotografowania.

Masz pomysł na artykuł z poradami fotograficznymi? Dodaj artykuł!

Artykuł przygotowany przez szkołę fotografii Fotomedia
Aby pogłębić wiedzę praktyczną można wziąć udział w krótkich kursach fotografii dla początkujących oraz warsztatach tematycznych - fotografii krajobrazowej, fashion, makro i wielu innych w szkole fotografii Fotomedia.

Gdański Reserved - kolekcje na przestrzeni lat


Modelka z Gdańska robi światową karierę


"Ksiądz brzmi w tcinie" - wywiad z Joanną Krupą


Skazani na Przeróbkę - reportaż z zakładu karnego

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMTrojmiasto.pl automatycznie weźmie udział w konkursie "Tym żyje miasto", w którym co miesiąc do wygrania jest 500 zł.
dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto