Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porozumienie między Polską Żeglugą Bałtycką a Muzeum II Wojny Światowej. Pasażer promu to potencjalny zwiedzający i na odwrót

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Porozumienie między Polską Żeglugą Bałtycką a Muzeum II Wojny Światowej. Pasażer promu to potencjalny zwiedzający i na odwrót
Porozumienie między Polską Żeglugą Bałtycką a Muzeum II Wojny Światowej. Pasażer promu to potencjalny zwiedzający i na odwrót Jakub Steinborn
Władze Polskiej Żeglugi Bałtyckiej i Muzeum II Wojny Światowej 22 czerwca podpisały list intencyjny – umowę o partnerstwie. Turyści ze Skandynawii już na pokładzie promów Polferries dowiedzą się o muzeum, będą mieli prawo do biletu ulgowego z kartą pokładową. Odwiedzający muzeum przy kasach będą się mogli zapoznać z ofertą armatora.

Porozumienie między Polską Żeglugą Bałtycką a Muzeum II Wojny Światowej zostało podpisane na pokładzie cumującego przy terminalu Westerplatte promu Nova Star linii Polferries, której operatorem jest PŻB.

- Na naszych promach odbywa się ruch codziennie, mamy tutaj dwa promy na tej linii. Rozpoczynamy projekt, w trakcie którego będziemy również promować muzeum poprzez nasze kampanie reklamowe na terenie Skandynawii, organizować większy ruch turystyczny, skierowany również na te tereny. Łączy nas lokalizacja, bowiem pływamy z Westerplatte, rejonu który jest częścią Muzeum II Wojny Światowej – mówił Andrzej Kałwa, dyrektor pionu rozwoju biznesu PŻB, który podpisał umowę w imieniu armatora.

Andrzej Kałwa zaznaczył, że PŻB jest jedynym armatorem promowym łączącym rejon stolicy Szwecji z Trójmiastem.

- Od kwietnia 2017 roku Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku jest oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – mówił prof. Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ, sygnujący porozumienie w imieniu muzeum. - Jako instytucji kultury bardzo nam zależy aby w różnych wymiarach działać na terenie Westerplatte. Cieszę się, że razem z obecnym również tutaj reprezentantem polskiego biznesu, że możemy razem działać na rzecz upowszechniania informacji o przeszłości naszego kraju, doświadczeniu społecznym i narodowym, tak aby ta informacja docierała do tysięcy naszych sąsiadów z basenu Morza Bałtyckiego – podkreślił.

Prof. Grzegorz Berendt przypomniał historię polskiej obecności na Westerplatte, zaczynając od działalności Mieczysława Jałowieckiego, pierwszego delegata rządu polskiego w Gdańsku.

- Stosując różne bardzo przemyślne zabiegi doprowadził do zakupienia dla skarbu polskiego niejednej nieruchomości na terenie Gdańska, w tym – Westerplatte – mówił dyrektor MIIWŚ, przybliżając następne etapy obecności już w Wolnym Mieście Gdańsku: skład amunicyjny, wojskową składnicę tranzytową, wreszcie skuteczne ufortyfikowanie jednostki wojskowej, które pozwoliło skutecznie bronić się załodze składnicy przez 7 dni od 1 września 1939.

- Z Państwa pomocą będziemy mogli tę opowieść o polskiej skuteczności w różnych wymiarach przenosić również do Skandynawii. Bardzo dziękuję, że będziemy mogli być obecni przez materiały reklamowe na promach, zwłaszcza tych łączących Trójmiasto z obszarem Sztokholmu – mówił prof. Berendt, deklarując promowanie PŻB i Polferries przez muzeum.

Porozumienie przewiduje wzajemną ekspozycję i dystrybucję materiałów promocyjnych podmiotów na promach i w obiektach muzeum oraz sprzedaż publikacji MIIWŚ na promach. Pasażerowie Polferries przez miesiąc od odbycia podróży promem po okazaniu karty pokładowej będą mieli możliwość nabycia biletu do MIIWŚ w cenie ulgowej.

- Każdy kto naszym promem przypływa do Gdańska, czy z niego wypływa, widzi Westerplatte; teren muzeum, pole bitwy, pomnik; chcielibyśmy to podkreślać – mówił „Dziennikowi Bałtyckiemu” po uroczystości dyrektor Andrzej Kałwa. - Rozpoczęta współpraca wpisuje się też w działalność społeczną przedsiębiorstwa, szczególnie w obecnej sytuacji warto podkreślać wszelką informację o złu, jakim jest wojna. Przewieźliśmy kilkanaście tys. uchodźców z terenu wojny obronnej na Ukrainie. W drugą stronę płynęły na naszych pokładach setki ton pomocy humanitarnej ze Skandynawii. Wspieramy te działania, które pomagają uchodźcom wojennym i ofiarom wojny.

Po uroczystości podpisania umowy partnerskiej delegacje muzeum i armatora wspólnie złożyły kwiaty na pobliskim Cmentarzu Obrońców Westerplatte, gdzie 4 listopada 2022 roku odbył się uroczysty pogrzeb odnalezionych przez archeologów MIIWŚ szczątków10 bohaterów pierwszych 7 dni II wojny światowej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto