Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poseł Kacper Płażyński składa list do rektora Politechniki Gdańskiej ws. planowanych obchodów 120-lecia uczelni. Władze PG odpowiadają

Michał Karcz
Michał Karcz
Poseł Kacper Płażyński pyta rektora Politechniki Gdańskiej o powody obchodów 120-lecia uczelni
Poseł Kacper Płażyński pyta rektora Politechniki Gdańskiej o powody obchodów 120-lecia uczelni Zbigniew Sajnóg
Poseł PiS Kacper Płażyński skierował list do rektora Politechniki Gdańskiej profesora Krzysztofa Wilde, w którym pyta, dlaczego władze uczelni zdecydowały się na obchody 120-lecia uczelni. Poseł wskazuje, że Politechnika Gdańska istnieje od 1945 roku, a poprzednia uczelnia w tym miejscu była niemiecką placówką, która odpowiada m.in. za prześladowania Polaków w czasie jej istnienia.

W 2024 roku decyzją władz Politechniki Gdańskiej na kampusie obchodzone będą uroczystości związane ze 120-leciem istnienia uczelni. Z zaproponowaną rocznicą kategorycznie nie zgadza się poseł Kacper Płażyński, który mówi, że Politechnika Gdańska istnieje od 1945 roku, a nie od roku 1904, kiedy to uczelnia nazywała się Technische Hochschule Danzig, i kierowana była przez niemieckie władze.

Poseł PiS z pytaniami do władz Politechniki Gdańskiej

W tym roku nie wiedząc czemu, władze uczelni podjęły decyzję o obchodach 120-lecie tej uczelni. Jest to chyba nowy ogólnopolski trend brania na nasze barki odpowiedzialności za czyny, z którymi my Polacy nie mamy nic wspólnego - powiedział Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej przed gmachem Politechniki Gdańskiej.

Poseł PiS w środę 28 lutego po konferencji złożył list do rektora Politechniki, w którym pyta, dlaczego władze uczelni zdecydowały się na obchody akurat tych uroczystości.

Przed 1945 roku był szereg uczelni, które działały w tym budynku, ale były to różne uczelnie. My Polacy trzeba to powiedzieć uczciwie czy to w czasach pruskich, czy w czasach Wolnego Miasta Gdańska byliśmy prześladowani. Skończyło się to tym, że decyzją władz nazistowskich Polacy nie mogli być studentami tej uczelni - mówi Płażyński.

Pytania o powód obchodów 120-lecia Politechniki Gdańskiej

Jak wskazuje parlamentarzysta, poprzednie obchody rocznicowe Politechnika Gdańska organizowała w 2005 roku, kiedy nawiązywała do swoich początków w 1945 roku.

Zastanawiamy się, dlaczego w tym roku pierwszy raz w historii tej uczelni stara się do korpusu Politechniki Gdańskiej włączyć te brunatne tradycje niemieckiego imperializmu. W 2005 roku uczelnia słusznie świętowała swój 60-letni jubileusz. Dlaczego mamy brać na siebie odpowiedzialność niemieckiego nazizmu kiedy gnębiono polskiego studenta? Mój głos nie jest odosobniony, bo o zgrozo odmówili rektorowi wejścia do komitetu obchodów uroczystości tej uczelni - kończy poseł PiS.

Prof. Janusz Rachoń o obchodach 120-lecia Politechniki Gdańskiej

Kacper Płażyński przytoczył również list byłego wykładowcy Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Janusza Rachonia w grudniu 2023 roku do rektora Wilde skierował z pytania o powód obchodów rocznicy 120-lecia. W liście wskazywał też na nazistowską przeszłość uczelni. Dodaje też, że nie utożsamia się z uczelnią, której absolwenci brali udział m.in. w budowie obozów koncentracyjnych, czy konstruowaniu broni wykorzystywanej w czasie II Wojny Światowej.

Władze Politechniki Gdańskiej w środę po południu opublikowały swoje stanowisko w sprawie planowanych obchodów 120-lecia uczelni.

Jedną z najważniejszych misji Politechniki Gdańskiej jest służenie społeczeństwu. W opinii absolutnej większości naszej społeczności oraz władz uczelni budowanie wspólnoty możliwe jest tylko wtedy, gdy odbywa się ponad podziałami, zwłaszcza politycznymi. W mieście o tak skomplikowanej historii jak Gdańsk jest to szczególnie ważne, bez względu na dany okres w historii miasta i uczelni. Obowiązkiem i powinnością środowiska naukowego jest budowanie zgody, a nie szerzenie konfliktów i podziałów.
Dlatego też, respektując historię miasta i Pomorza, zdecydowaliśmy o uczczeniu obchodów nie tylko samej Politechniki Gdańskiej, ale też ciągłości rozwoju myśli technicznej w naszym mieście. Podobnie zresztą jak miało to miejsce w historii najnowszej, po przemianach ustrojowych, gdy w 1994 r. - przy aprobacie władz miasta oraz autorytetów naukowych, w tym historycznych - obchodziliśmy 90-lecie uczelni, a kolejne obchody odbywają się od tamtej pory co 10 lat.

Ponadto władze PG powołują się na dekret z mocą ustawy z dn. 24 maja 1945 r., na mocy którego Politechnikę Gdańską przekształcono w polską, państwową szkołę akademicką. W przesłanym oświadczeniu wyszczególniono stwierdzenie, że dekret z 1945 roku jest mylnie nazywany dekretem o powołaniu uczelni.

Do sprawy planowanych obchodów 120-lecia odniósł się również prof. Edmund Wittbrodt były rektor Politechniki Gdańskiej w latach 1990-96.

Nauka i edukacja nie znają granic geograficznych i czasowych, a służyć mają całej ludzkości, bez względu na podziały historyczne i ideologiczne. Jedną z podstawowych misji uczelni jest służenie społeczeństwu, rozwiązywanie problemów, które najczęściej mają wymiar globalny. Do tego niezbędne jest budowanie wspólnoty ogólnoludzkiej.
Szczególną rolę w tym procesie, ze względu na złożoność historii, odgrywać może i powinna Politechnika Gdańska. Powołana w 1904 roku, kiedy Polski nie było na mapie Europy, jako uczelnia pruska, będąca potem uczelnią Wolnego Miasta Gdańska, a następnie niemiecką, została przekształcona dekretem z 1945 roku w polską uczelnię techniczną – Politechnikę Gdańską. Ciągłość zapewniają nie tylko piękne budynki i renoma uczelni przedwojennej, dzięki której już od 1945 roku dyplomy ukończenia uczelni uznawane były na całym świecie, ale także wybitni ludzie (m.in.: prof. Jerzy Doerffer, prof. Witold Nowacki, prof. Bronisław Bukowski), byli studenci - Polacy Politechniki Wolnego Miasta Gdańska.
Obchody 120-lecia są pewnego rodzaju kontynuacją, bo do całej historii uczelni nawiązaliśmy po raz pierwszy po zmianach politycznych w Polsce, w 1994 roku, obchodząc wówczas jej 90-tą rocznicę. Uznaliśmy, że problemy trudne, choć powinny być zachowane w pamięci, muszą przejść do historii. Politechnika Gdańska musi łączyć, a nie dzielić. Łączyć tych, którzy byli z nią związani w różnych okresach jej dziejów, pochodzących z różnych państw, mieszkających w różnych miejscach globu. Obchodziliśmy potem 100-, a następnie 110-tą rocznicę.
Od dwudziestu lat jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Historia Politechniki Gdańskiej stanowi więc część naszego wspólnego dziedzictwa europejskiego, w myśl motta naszej uczelni: „Historia mądrością – przyszłość wyzwaniem

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto