Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku (wideo)

Barbara Szczepuła
Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyła się dzisiaj w Parku Oruńskim w Gdańsku uroczystość odsłonięcia Pomnika Tatara RP.

-Jestem tu z potrzeby serca, by wrazić wdzięczność wielu pokoleniom Tatarów, którzy przez ponad sześćset lat - począwszy od bitwy pod Grunwaldem - wiernie służyli Rzeczpospolitej. Dziś duch wielonarodowej i wielokulturowej Rzeczpospolitej unosi się nad tym miejscem - powiedział prezydent Bronisław Komorowski odsłaniając w oruńskim parku Pomnik Tatara RP.

Pomnik stanął dzięki staraniom Jerzego Szahuniewicza, przewodniczącego Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP.

Podczas uroczystości prezydent przypomniał historię polskich Tatarów. Dowodził, że pomimo różnic w Rzeczpospolitej wszyscy razem budowali pomyślność ojczyzny.

- Uczmy się od naszych przodków tolerancji, bo nie ma jednego patriotyzmu, Polskę mogą kochać ludzie bardzo się między sobą różniący. Zatem wszystkich niedowiarków zapraszam do Gdańska, miasta Solidarności, pod ten pomnik - mówił prezydent.

To jest pierwszy pomnik w Europie, który honoruje i upamiętnia naród Tatarów. Projekt pomnika zrobił Sławoj Ostrowski. Budowa została sfinansowana z trzech źródeł: zbiórki wśród Tatarów, z dotacji od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz dotacji od miasta.

Po uroczystości przed siedzibą Centrum Kultury Tatarów RP prezydent udał się na Uniwersytet Gdański, gdzie spotkał się ze słuchaczami uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ostatnim punktem wizyty prezydenta w Trójmieście było spotkanie w Gdyni z dowództwem Marynarki Wojennej. Powitanie prezydenta odbyło się przy historycznym okręcie ORP "Błyskawica" cumującym na skwerze Kościuszki.

Wcześniej pisaliśmy...
Przyjedzie też prezydent Tatarstanu Rusten Minichanow, a także przewodniczący Medżlisu Narodu Krymskotatarskiego Mustafa Dżemiliew. Obecny będzie Tomasz Miśkiewicz - mufi Rzeczypospolitej Polskiej, i oczywiście prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Całość uświetni Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Będą obecne 13 i 18 Pułk Ułanów.

O godz. 16 w Nowym Ratuszu odbędzie się uroczystość wręczenia medali Gwiazdy Orientu i medali chana Dżelal ed-Dina. Konferencja naukowa nosi tytuł "Tatarzy w dziejach Polski", dyskusje moderować będzie profesor Selim Chazbijewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

**

**

- Tatarzy przez wieki wiernie służyli Rzeczypospolitej - mówi Jerzy Dzirdzis Szahuniewicz, prezes zarządu Narodowego Centrum Kultury Tatarów. - Walczyli ramię w ramię z wojskami polskimi i litewskimi pod Grunwaldem, bili Szwedów podczas potopu, brali udział w wojnach z Moskwą, a nawet - jako lojalni poddani polskiego króla - poszli pod Wiedeń z Sobieskim przeciw Turkom! Stanowili znaczną część kadry oficerskiej wojsk Kościuszki, brali udział we wszystkich powstaniach narodowych, znaleźli się w legionach Józefa Piłsudskiego. Gonili bolszewików w 1920 roku. Oddział jazdy tatarskiej po raz ostatni wyruszył w bój we wrześniu 1939 roku, w składzie 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Polscy Tatarzy walczyli potem na wszystkich frontach II wojny światowej. Ginęli pod Monte Cassino i Tobrukiem. Leżą w katyńskim lesie. Wielu zostało wywiezionych na Syberię i tam zginęło.

26 listopada o godz. 11 w auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego wygłosi wykład Mustafa Dżemiliew, przewodniczący Medżlisu na Krymie i deputowany do Dumy Państwowej Ukrainy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto