Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Jacek Jassem czwarty wśród stu najbardziej wpływowych osób Pulsu Medycyny. Na liście także inni medycy z Gdańska

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Prof. Jacek Jassem
Prof. Jacek Jassem Przemyslaw Swiderski
Już po raz dziesiąty nazwisko prof. dr hab. n. med. Jacka Jassema, znanego w Polsce i na świecie lekarza i naukowca, znalazło się na liście stu najbardziej wpływowych osób przygotowywanej co roku przez redakcję Pulsu Medycyny. Tym razem prof. Jassem znalazł się na czwartym miejscu.

Liderami plebiscytu zostali; prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, dr n. ekon. minister Adam Niedzielski oraz prof. Robert Flisiak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a więc osoby, które w związku z epidemią COVID-19 najczęściej pojawiają się w mediach.

Prof. Jacek Jassem czwarty wśród stu najbardziej wpływowych osób Pulsu Medycyny

Prof. Jacek Jassem nie jest „zakaźnikiem”, jest natomiast wybitnym onkologiem, który nie zamyka się jednak w czterech ścianach swojego gabinetu, a stale o coś walczy w życiu publicznym. Dzięki niemu i ustawie o zakazie palenia w miejscach publicznych, której był pomysłodawcą i głównym autorem nikt nie pali teraz papierosów w kawiarni czy w biurze, a w konsekwencji – mniej osób zapada na raka płuca. Jako prezes zarządu Fundacji Polskiej Ligi Walki z Rakiem podejmuje szereg działań mających na celu poprawę dostępności i jakości leczenia onkologicznego w Polsce.

Na co dzień prof. Jacek Jassem jako specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej kieruje Katedrą i Kliniką Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jest też przewodniczącym Central and East European Oncology Group. W jednym z ostatnich numerów Pulsu Medycyny ukazał się wywiad z prof. Jassemem podsumowujący rok 2020, a więc rok pandemii, w którym mówi m. in.: „Obawiam się, że czeka nas fala nowotworów w bardziej zaawansowanym stadium, które będzie trudniej leczyć.Traktuję to jako duże wyzwanie i obawiam się związanej z tym bolesnej lekcji”.

Na liście stu najbardziej wpływowych ludzi w medycynie znaleźli się również:

  • prof. dr hab. n. med. Marcin Gruchała, spec. chorób wewnętrznych i kardiologii, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (2020-2024), kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed, członek ministerialnego zespołu do spraw opiniowania zmian w ochronie zdrowia, współtwórca Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (35 miejsce),
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz, spec. chorób wewnętrznych i hipertensjologii, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, redaktor naczelny kwartalnika „Choroby Serca i Naczyń” (40 miejsce),
  • prof. dr hab. n. med. Bartosz Karaszewski, spec. neurologii, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych w Centrum Udarowym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, główny ekspert medyczny Ministerstwa Zdrowia ds. udaru (45 miejsce),
  • prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, spec. pediatrii, endokrynologii, diabetologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, wiceprzewodnicząca zarządu Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, współtwórca opatentowanej terapii cukrzycy typu 1 komórkami T regulatorowymi u dzieci (49 miejsce),
  • prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Zdrojewski, spec. chorób wewnętrznych i hipertensjologii, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek prezydium Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, kierownik zespołu badawczego projektu PolSenior 2 (badanie stanu zdrowia starszych Polaków), przewodniczący Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (52 miejsce),
  • prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Miłosz Jaguszewski, spec. kardiologii, I Katedra i Klinika Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący rady naukowej projektu „Nauka to Ludzie” popularyzującego naukę w GUMed, autor programu stypendialnego Specialized Research Fellowship dla młodych kardiologów przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, redaktor naukowy czasopisma „Farmakoekonomika Szpitalna”, dyrektor naukowy w Polskiej Grupie Farmaceutycznej SA (83 miejsce).

Natomiast na liście stu osób, które mają największy wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce znaleźli się:

  • prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, spec. chirurgii dziecięcej, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia działającej w ramach Narodowej Rady Rozwoju (32 miejsce),
  • Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku (55 miejsce),
  • prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, spec. neurologii, kierownik Oddziału Neurologii i Udarów Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku oraz Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (96 miejsce).

„Puls Medycyny” wyróżnia osoby, które mają szczególny wpływ na rozwój polskiej medycyny, a od 6 lat także te, które przyczyniają się do poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce od 19 lat.

- Wyniki poprzedniej edycji Listy Stu ogłaszaliśmy tuż przed wybuchem pandemii. Nie przypuszczaliśmy wówczas, jak zmieni się świat w 2020 r. i przed jakimi wyzwaniami stanie medycyna. Obecna lista osób wyróżnionych jest więc szczególna. Po roku od wykrycia w Polsce koronawirusa, niech to spotkanie z wybranymi przedstawicielami świata medycyny i systemu ochrony zdrowia będzie wspomnieniem braw, którymi społeczeństwo nagradzało medyków podczas walki z pierwszą falą. Braw, które dawno ucichły, a należały się każdego dnia 2020 r. Bardzo dziękuję członkom kapituły obu kategorii, bez ich wsparcia nie udałoby nam się przygotować tego plebiscytu - podkreśliła Małgorzata Konaszczuk, redaktor naczelna Pulsu Medycyny.

- Rok 2020 był czasem bohaterów w medycynie. Chciałabym podziękować przy tej okazji wszystkim lekarzom walczącym z pandemią, którzy ryzykując własne zdrowie i życie, stali przy łóżkach chorych. Niejednokrotnie pracowali ponad siły, a szpital stawał się ich domem. Dziękujemy za tę postawę - powiedziała Patricia Deyna, prezes Bonnier Business Polska, wydawcy Pulsu Medycyny.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto