Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku poszukuje ozdrowieńców. Kończą się zapasy osocza

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza potrzebnego do terapii wspomagającej walkę z zakażeniem wywołanym koronawirusem. Niestety obecnie kończą się zgromadzone wcześniej zapasy.

Na Pomorzu liczba potwierdzonych pacjentów, którzy wygrali walkę z koronawirusem przekroczyła już 1,1 tys. Oczywiście nie wszyscy, między innymi z racji wieku (widełki między 18 a 60 lat), kwalifikują się do oddania osocza, jednak jest to już na tyle duża grupa, aby móc istotnie wesprzeć wyczerpujące się zapasy i tym samym pomóc chorym na COVID-19.

- Liczba chorych na COVID-19 znacząco wzrosła, chorzy są w różnym stanie, czujemy się w obowiązku pomóc szpitalom w Trójmieście czy regionie - podkreśliła Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. - Zapasy osocza, które udało nam się zgromadzić wcześniej, kończą się, a osocze od ozdrowieńców może być stosowane do leczenia pewnej grupy chorych na koronawirusa. Może zmniejszyć śmiertelność krytycznie chorych pacjentów. Potrzebujemy osocza szczególnie teraz, kiedy jest ryzyko wystąpienia drugiej fali zakażeń.

Zasady związane z kwalifikacją osób mogących oddać osocze są precyzyjnie weryfikowane. Przede wszystkim ozdrowieniec musi potwierdzić dwoma testami wykonywanymi techniką PCR, że nie jest już chory. Dopiero po dwóch tygodniach od uzyskania negatywnego wyniku można zgłaszać się do RCKiK. Dodatkowo dawców osocza dyskwalifikuje przebyta w przeszłości transfuzja krwi lub jej składników.

W jaki sposób jest pobierane osocze?

Ozdrowieńcy mogą zgłaszać się do siedziby RCKiK w Gdańsku, a także do Oddziału Terenowego w Kościerzynie. Obie te placówki są dostosowane pod względem sanitarnym do zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego pacjentom i personelowi medycznemu. Na początku dawcy są poddawani preselekcji - wypełniają kwestionariusz, a także mierzą temperaturę. Następnie można przystąpić do procedury oddania osocza.

- Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza - zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzamy go w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osoczą w taki sposób możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza - informują przedstawiciele RCKiK w Gdańsku.

Następnie pobrane osocze jest przekazywane placówkom medycznym w zależności od zapotrzebowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto