Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa terminala DCT w Gdańsku. Dziesięć hektarów plaży na Stogach zostanie przekazanych na rozwój terminala DCT?

MP
Dziesięć hektarów plaży na Stogach zostanie przekazanych na rozwój terminala DCT?
Dziesięć hektarów plaży na Stogach zostanie przekazanych na rozwój terminala DCT? Karolina Misztal/zdjęcie ilustracyjne
Rozbudowa terminala DCT w Gdańsku "pochłonie" 10 hektarów plaży na Stogach? Radni alarmują o ich zdaniem niepokojącym "kompromisie" między magistratem a władzami terminala.

- W związku z informacjami o dalszym rozwoju DCT, tym razem w stronę plaży Stogi i nowymi zapisami w studium, które uchwalimy w maju lub czerwcu 2018 zwracam się z prośbą o wyjaśnienie różnic między pana deklaracjami a realnymi działaniami na rzecz zmniejszenia powierzchni plaży na Stogach. Proszę o przedstawienie harmonogramu działań podjętych w tej sprawie oraz odpowiedź na pytanie czy Miasto zamierza zamknąć plaże na Stogach? Dodam, że swoje zapytanie pisze na prośbę grupy mieszkańców Gdańska - napisała w ostatnich dniach w oficjalnym zapytaniu do prezydenta Pawła Adamowicza miejska radna PO Beata Dunajewska, szefowa Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia.

Według jej informacji we wspomnianym nowym studium DCT dostało pozwolenia na zajęcie leżących w granicach portu 10 ha plaży, co Biuro Rozwoju Gdańska uważa za swój sukces, bo DCT wnioskowało o zajęcie całej.

Sytuacja zapewne stanie się jaśniejsza w nadchodzących dniach. W czwartek 5 kwietnia radna Dunajewska wraz z przewodniczącą Rady Dzielnicy Magdaleną Wiszniewską organizują o godz. 17 w siedzibie rady "akcję zbierania podpisów pod apelem do Pawła Adamowicza o obronę plaży na Stogach przed zakusami Portu". Jak mówi nam Grzegorz Pawłowski z biura prasowego DCT przedstawiciel firmy również będzie tam obecny. Z kolei w poniedziałek 9 kwietnia o godz. 17 Biuro Rozwoju Gdańska, w imieniu wiceprezydenta Wiesława Bielawskiego zaprosiło wszystkich zainteresowanych sprawą na spotkanie w siedzibie instytucji.

**Zobacz też:

Największy statek kontenerowy na świecie przypłynął do Gdańska

**

- To trudna sprawa i mam nadzieję do "odkręcenia". Ostateczna decyzja leży w rekach Prezydenta Adamowicza, a ten wiele razy, publicznie, mówił, że plaża jest bezpieczna. Na końcu jest zawsze głosowanie Rady Miasta Gdańska. To ona daje "zielone światło" dla zmian - dodaje radna Dunajewska.

Cała sprawa wywołała już gorącą dyskusję w mediach społecznościowych.

- Dosyć mamy ''przemysłu'' nie jesteśmy gorszą dzielnicą Gdańska. Linie tramwajowe miały być zmodernizowane już dawno, stary tabor nadal funkcjonuje, a teraz jeszcze chcą nam zabrać plaże - pisze pani Aurelia, mieszkanka Stogów.

Na profilu skupiającm mieszkańców gdańskiego osiedla Przeróbka czytamy:

"W naszej ocenie działanie zaszkodzi walorom krajobrazowym i turystycznym, zniszczy piękne miejsce wypoczynku, a także będzie się wiązało z ogromną wycinką drzew. Wzrośnie zagrożenie na ewentualne skutki katastrof. Oddanie terenu pod port uderzy bezpośrednio w mieszkańców naszej dzielnicy, a także dzielnicy Stogi. Stracą też mieszkańcy innych części Gdańska, którzy wypoczywali na Stogach."

Do sprawy będziemy wracać.

Zobacz też: Największy statek kontenerowy na świecie w Gdańsku

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto