Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rudolf Theodor Kuhn i jego Gdańsk jak ze snu - zobacz fotografie z XIX wieku

Marek Adamkowicz
Wielkie odkrywanie
Spuścizna gdańskiego fotografa została na nowo odkryta przez Jerzego W. Wołodźkę. Wraz z gronem naukowców i kolekcjonerów przygotował on album "Rudolf Th. Kuhn (1842-1900) - fotograf krajobrazu, architektury i morza". Na tle innych publikacji ze starymi zdjęciami Gdańska wyróżnia się koncentracją na dorobku konkretnego autora. Obok licznych reprodukcji i ich opisów, album  przybliża realia epoki,  sylwetkę Kuhna oraz analizuje jego prace od strony technicznej i artystycznej. Nieprzypadkowo w książce znalazł się również  artykuł poświęcony prawu autorskiemu, które pod koniec XIX w. dopiero się rodziło. 
- Ustalenie czy daną pracę możemy przypisać Kuhnowi było jednym z głównych problemów podczas pracy nad albumem - przyznaje Jerzy W. Wołodźko. - Bywało, że znajdowaliśmy te same zdjęcia sygnowane jego nazwiskiem oraz nazwiskiem Abelarda Ballerstaedta.

Robiesz zdjęcia - weź udział w naszym konkursie fotograficznym i stwórz kalendarz Gdańska
Wielkie odkrywanie Spuścizna gdańskiego fotografa została na nowo odkryta przez Jerzego W. Wołodźkę. Wraz z gronem naukowców i kolekcjonerów przygotował on album "Rudolf Th. Kuhn (1842-1900) - fotograf krajobrazu, architektury i morza". Na tle innych publikacji ze starymi zdjęciami Gdańska wyróżnia się koncentracją na dorobku konkretnego autora. Obok licznych reprodukcji i ich opisów, album przybliża realia epoki, sylwetkę Kuhna oraz analizuje jego prace od strony technicznej i artystycznej. Nieprzypadkowo w książce znalazł się również artykuł poświęcony prawu autorskiemu, które pod koniec XIX w. dopiero się rodziło. - Ustalenie czy daną pracę możemy przypisać Kuhnowi było jednym z głównych problemów podczas pracy nad albumem - przyznaje Jerzy W. Wołodźko. - Bywało, że znajdowaliśmy te same zdjęcia sygnowane jego nazwiskiem oraz nazwiskiem Abelarda Ballerstaedta. Robiesz zdjęcia - weź udział w naszym konkursie fotograficznym i stwórz kalendarz Gdańska Zdjęcie archiwalne
Był piękny wiek XIX, kiedy Rudolf Theodor Kuhn postanowił, że zajmie się nową ze sztuk: fotografią. Wprawdzie w owym czasie robienie zdjęć było uważane co najwyżej za rodzaj rzemiosła, jednak Kuhn zdołał swojej profesji nadać nieco szlachetnego powabu. To m.in. dzięki jego pracom postrzegamy dawny Gdańsk jako miasto magiczne.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto