Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryszard III na XIII Festiwalu Szekspirowskim

Magda Przychodzeń
Magda Przychodzeń
Ryszard III – demon, błazen, cynik...Ta najbardziej diaboliczna postać jaką stworzył Szekspir, została przedstawiona widzom Teatru Muzycznego w Gdyni w ramach XIII Festiwalu Szekspirowskiego.

Ryszard III, koprodukcja Węgierskiego Teatru Cluj, Rumunia i Teatr Gyula Varshihaz z Węgier ukazuje opowieść o "ciemnych stronach ludzkiej duszy".To studium człowieka, którego charakteryzuje makiawelska bezwzględność. Aby zdobyć władzę absolutną posunie się do najgorszych występków. Z zimnym wyrachowaniem będzie mordował. Zabójstwo pociąga za sobą kolejną śmierć, a ta następną. Wszystko po to, aby zagłuszyć bolesny kompleks niższości i zniszczyć innych stojących na drodze do władzy.

W postać skarlałego Księcia Gloucestera wciela się Zsolt Bogdán, którego gra elektryzuje i poraża. Jest autentyczny w swojej brzydocie i okrucieństwie. Ryszard napawa strachem i nienawiścią, a jednocześnie wzbudza śmiech i litość. Kreuje postać samotnego tyrana, unicestwiającego samego siebie. Wybierającego wolność jako formę zła. Pragnie przezwyciężyć śmierć poprzez bycie aniołem śmierci, wymuszając "boską interwencję".

Z tematyką widowiska współgra scenografia, której przestrzeń zanurzona jest w mroku. Wypełnioną zakonserwowanymi ludzkimi głowami, zarodkami, dziwolągami. W tej upiornej scenerii pełno nowoczesnej elektroniki, telefonów komórkowych, plazmowych ekranów. Wszystko to tworzy surrealistyczną przestrzeń z koszmarnego snu.

Bohaterowie sztuki miotani są silnymi emocjami co świetnie udaje im się odtworzyć. Dużo w tym ekspresji i napięcia. Taki sposób gry epatuje metaforyką zagłady zagubienia, śmierci. Współczesne stroje i elektroniczne gadżety podkreślają uniwersalność treści i skłaniają do refleksji.

Atmosferę spektaklu uwydatnia muzyka wywołująca nastrój grozy. Buduje napięcie i efektownie zaznacza kluczowe momenty akcji.

Ryszard III w reżyserii Gábora Tompa szokuje, ale budzi też zainteresowanie i zmusza do myślenia. Porusza tematykę psychologii władzy. Analizuje problematykę własnych wyborów. Owszem, główny bohater jest czarnym charakterem, ale czy cynicy i spekulanci którymi jest otoczony, nie zasługują równie dobrze na to miano? Czy są od niego lepsi?

XIII Festiwal Szekspirowski: inne recenzje, program
od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto