MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Są pierwsi zaszczepieni na COVID-19 na Pomorzu. 27.12.2020 r. w Gdańsku zastrzyki otrzymało 75 osób

Redakcja
Pielęgniarka z Gdańska była pierwszą na Pomorzu zaszczepioną osobą. W niedzielę 27.12.2020 roku jedną z niezbędnych dwóch dawek szczepionki otrzymało w sumie 75 osób. W kolejce, tylko w ramach tzw. grupy zero, czeka kilkanaście tysięcy pracowników służb medycznych z regionu.

- Cieszymy się bardzo, że w końcu szczepionka dotarła do nas. Dzisiaj pierwsze szczepienia. Dla nas jest to ważna chwila, bo pierwsze szczepienia odbywają się w Szpitalu Zakaźnym, w którym było i jest najwięcej najwięcej pacjentów z koronawirusem w województwie pomorskim. Dlatego też chcieliśmy, żeby pierwszy, którzy otrzyma tę szczepionkę, był personel z tego szpitala. Oczywiście z nami też są inni lekarze, pielęgniarki, inny personel ze szpitali pomorskich. Wszyscy wyrazili chęć szczepienia i mam nadzieję, że następne szczepionki dojdą do nas już jutro i będziemy mogli zacząć szczepić w 4 lokalizacjach

– zadeklarował dr Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich, wymieniając obok gdańskiego zakaźnego także Szpital w Wejherowie oraz Szpital Morski i Szpital Św. Wincentego w Gdyni.

W tej chwili mamy 75 szczepionek, 75 dawek, 75 osób zostanie zaszczepionych. Jutro zamierzamy więcej szczepić. Jesteśmy przygotowani. Gdy dostaniemy szczepionki, od razu uruchamiamy szczepienia - dodał.

Dr Dariusz Nałęcz przyznał, że w dniu 27.12.2020 r. nie była jeszcze znana liczba zastrzyków, jakie do regionu trafią następnego dnia, ale zaznaczył, że służby medyczne w województwie zgłosiły możliwość wyszczepienia 1-1,5 tysiąca osób w ciągu 3 dni.

- To jest ważne dla nas - dla personelu, dla osób, które pracują z nami i dla personelu też z innych lokalizacji, bo jesteśmy przygotowani na szczepienia też innych pracowników pracujących w placówkach zdrowia zarówno medycznych jak i niemedycznych.

Pierwsza zaszczepiona na Pomorzu

Pielęgniarka Małgorzata Sobania, „pacjent zero”, czyli pierwsza zaszczepiona w województwie pomorskim powiedziała, że po zastrzyku czuje się doskonale:

- Jestem bardzo zadowolona, że byłam pierwszą osobą, która się zaszczepiła. Mam nadzieję, że wszyscy pracownicy w najbliższych dniach się zaszczepią. Jest duża chęć wśród pracowników, jeśli chodzi o szczepienia. Czekaliśmy dosyć długo na tę szczepionkę. To dla nas naprawdę bardzo ważny moment. Leczymy pacjentów z Covid, więc szczepienia jak najbardziej są pożądane – podkreśliła.

- Parafrazując słowa pewnego pana: to dla mnie mały zastrzyk, a dla ludzkości naprawdę przełomowe odkrycie i przełomowe wydarzenie – tłumaczył prof. Tomasz Smiatacz, Wojewódzki Konsultant ds. chorób zakaźnych, który również został zaszczepiony w niedzielę 27.12.2020 r.

- Natomiast ja przede wszystkim chciałbym się zwrócić tutaj do seniorów: szanowni państwo seniorzy, jesteście najbardziej doświadczani, najciężej przechodzicie Covid. Ironia losu spowodowała, że to wy właśnie pamiętacie te dawne pandemie, „grypę Hongkong”, czy nawet ospę prawdziwą z 1963 roku, której również jeden przypadek w Gdańsku mieliśmy. Bardzo serdecznie do państwa apeluję, abyście nie rezygnowali ze szczepień, tylko zgłaszali się na te szczepienia. Tak się stało, że dzięki waszej postawie, dzięki waszej aktywności, dzięki waszym decyzjom i wyborom, jesteśmy dzisiaj członkami Unii Europejskiej i możemy korzystać z tej szczepionki, równolegle z państwem dziś seniorzy z Niemiec, Hiszpanii, Danii, Belgii, Portugalii i wszystkich innych krajów europejskich rozpoczynają szczepienia i to jest państwa zasługa, że jesteśmy w tym gronie i waszych decyzji. Dlatego proszę, korzystajcie z tego, z dostępności do szczepień. Zapewne w dzieciństwie, którzy byliście szczepieni przeciwko ospie prawdziwej - to była naprawdę groźna, ryzykowna nawet dla życia szczepionka, w ogóle bez porównania z tymi szczepieniami, które rozpoczynamy dzisiaj. Dlatego serdecznie państwa zachęcam i zapraszam, bo jest to krok w stronę powrotu do normalności i w życiu zawodowym, i w pracy, i w życiu codziennym w tej naszej codzienności, i w odpoczynku, i w naszych aktywnościach w czasie wolnym od pracy. Serdecznie państwa do tego zachęcam.

Prof. Tomasz Smiatacz przekonywał, że także osoby sceptyczne wobec szczepień powinny z nich skorzystać.

- Nikomu nie jest potrzebne to, abyście zachorowali, a - nie daj Panie Boże – umarli na Covid – dodał.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

- Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy się tu dzisiaj znaleźli - głównie jest to personel szpitala zakaźnego, który tak bardzo przez ten okres pandemii został doświadczony, bo to główny szpital, który tak naprawdę zabezpieczał ludność województwa pomorskiego w tym w tym ostatnim czasie. Myślę, że to personel, który najwięcej widział dramatów, związanych z tym, co powoduje ciężki przebieg Covid-19 – relacjonował Tomasz Augustyniak, Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który sam wcześniej przeszedł koronawirusa. Jak zaznaczył, w ostatnich dniach znacząco przybyło członków personelu medycznego i pracowników sanepidu, którzy zgłaszają się do szczepień. Liczebność tzw. „grupy zero”, czyli pracowników pomorskiej służby zdrowia kwalifikujących się do szczepień w pierwszej kolejności, określił jako kilkanaście tysięcy.

- Właśnie jestem po szczepieniu, co do jego wykonania, nie miałem żadnych, powtarzam: żadnych, absolutnie żadnych wątpliwości. Jest to jedyny sposób, jest to jedyna droga, abyśmy wrócili do normalności – przekonywał z kolei Andrzej Bartnicki, przewodniczący Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny Sejmiku Województwa Pomorskiego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Są pierwsi zaszczepieni na COVID-19 na Pomorzu. 27.12.2020 r. w Gdańsku zastrzyki otrzymało 75 osób - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto