Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Gdańska: Pomnik dla strażaków i uchwała w sprawie inwestycji oświatowej [RELACJA]

Ewelina Oleksy
P.Świderski
Zakończyła się Sesja Rady Miasta Gdańska. W porządku obrad było m.in. określenie stawek od środków transportowanych na terenie miasta, sprawa wzniesienia pomnika dla strażaków, plany zagospodarowania, zmiany w budżecie i uchwała w sprawie realizacji wspólnej inwestycji oświatowej - budowy szkoły razem z Gminą Kolbudy i Pruszcz Gdański. Przeczytaj relację z sesji.

Aktualizacja godz. 12.30- 13.00

Na koniec obrad Wydz. Edukacji gdańskiego magistratu przedstawia raport z wykonania zadań oświatowych za ubiegły rok szkolny. O możliwość takiego wystąpienia wniosła na początku sesji Komisja Edukacji. - Jako organ prowadzący mamy obowiązek przedstawienia sprawozdania do końca października - informuje Regina Białousów, dyrektor Wydz. Edukacji. Białousów referuje programy, jakie miasto prowadzi w szkołach za pieniądze własne i ministerialne. Mówi też o spadku w strukturze zatrudnienia nauczycieli. Wymienia też sukcesy związane z doposażeniem placówek, chodzi o remonty i budowę nowych boisk. Prezentuje też radnym wyniki egzaminu szóstoklasistów, gimnazjalistów oraz wyniki matur. - Średnie wyniki są wyższe niż wyniki w Polsce i w województwie, a wynik z matematyki był wyższy niż rok wcześniej - wskazuje Białousów.

- Niestety nie możemy być dumni , bo zdawalność egzaminów zawodowych nie jest dobra. Myślę, że wiąże się to z tym, że Gdańsk oferuje dalsza ścieżkę uczniom i nie przykładają się zbytnio do egzaminów zawodowych, tylko uczą się dalej, zdobycie zawodu w szkole średniej nie jest dla nich tak ważne jak w innych miastach - mówi Białousów. Wśród priorytetów na obecny rok szkolny wymienia m.in. uruchomienie gdańskiej Platformy Edukacyjnej.

Aktualizacja godz. 12.20
Gdańsk ma zgodę radnych na podpisanie listu intencyjnego z Gminą Kolbudy oraz Gminą Pruszcz Gdański w sprawie wspólnej budowy szkoły na terenie Kolbud.

- W związku z dynamicznym rozwojem urbanistycznym sąsiadujących ze sobą Gmin: Kolbudy, Pruszcz Gdański oraz Miasta Gdańska i związaną z nim potrzebą zapewnienia nowych miejsc do nauki dla uczni w tym rejonie, realizacja wspólnej inwestycji oświatowej na terenie nieruchomości będącej własnością Gminy Kolbudy jest zasadna- podkreśla Marcin Dawidowski, szef Wydz. Programów Rozwojowych w magistracie. Wojciech Błaszkowski z komisji Edukacji dopytuje o to, czy wiadomo już kto będzie organem prowadzącym dla szkoły, ale w odpowiedzi słyszy, że na takie decyzje jest jeszcze za wcześnie.

Więcej o pomysłach Gdańska na nowe szkoły Znajdziesz TUTAJ

Rada przedłużyła tegoroczne życie promu Wisłoujście.Miał działać do 30 listopada, ale w związku z występującą potrzebą społeczną oraz technicznymi możliwościami prowadzenia przeprawy promowej przez Martwą Wisłę w Wisłoujściu łączącą ulicę Wyzwolenia z ulicą Charpentiera w Gdańsku podjęto decyzję o dalszym jej utrzymaniu po 30 listopada.

Aktualizacja godz.12.10
Została przyjęta uchwała w sprawie wzniesienia pomnika "W hołdzie pomorskim strażakom, którzy zginęli na służbie", czyli inicjatywa gdańskich strażaków. Koszt budowy pomnika oraz zagospodarowania terenu pod jego budowę pokryje Państwowa Straż Pożarna.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

Rada Miasta Gdańska wyraziła wolę objęcia przez Gminę Miasta Gdańska udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Zakładu Utylizacyjnego, który jest w tarapatach przez ciągłe awarie.

Czytaj więcej na ten temat

Dyskusji nie było, ale jak czytamy w uzasadnieniu uchwały dotyczy ona wyrażenia woli wniesienia do Zakładu Utylizacyjnego Spółka z o.o. z siedzibą w Gdańsku:
-wkładu pieniężnego w kwocie 1.072.000,00 PLN
-wkładu niepieniężnego w łącznej wartości netto 68 400,00 PLN,
na pokrycie 570 udziałów o wartości nominalnej 2.000,00 PLN każdy , co stanowić będzie wzrost kapitału zakładowego o 918.000,00 PLN.

W skład wkładu niepieniężnego wchodzi 36 sztuk pojemników do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które miasto kupiło w tym roku.

Aktualizacja godz. 11.50- 12.10

A jednak znowu przerwa i znowu techniczna -ciąg dalszy problemów z systemem do głosowania.

Gdańsk będzie miał nową ulicę i rondo. Na Chełmie ulicy położonej na południowy wschód od ulicy Kampinoskiej
nadano nazwę Wigierska - Nawiązuje ona tematycznie do przyjętego na tym obszarze klucza od nazw Parków Narodowych w Polsce, tj. ulic: Kampinoska, Białowieska- czytamy w uzasadnieniu uchwały. W Pieckach - Migowie rondu położonemu na skrzyżowaniu ulicy Wileńskiej i ulicy Jaśkowa Dolina nadano z kolei nazwę Rondo Pana Cogito. Z wnioskiem o to wystąpiło XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku. Pan Cogito to bohater słynnego cyklu wierszy Zbigniewa Herberta.

Aktualizacja godz. 10.40- 11.30

Na tapecie seria uchwał dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego, na mównicy Marek Piskorski, szef Biura Rozwoju Gdańska, a na sali obrad...coraz mniej radnych, którzy korzystają z okazji i wychodzą na kawę.

Na prośbę Klubu PO do komisji został odesłany druk dotyczący uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego Orunia Górna rejon ulicy Kurierów Armii Krajowej.

Bez głosów w dyskusji przeszedł za to plan dla Matarni - przy lotnisku w Gdańsku. -Grunt, o który poszerzy się lotnisko należy obecnie do Sopotu. Miasto dogadało się z portem, że wniesie go aportem- mówi Piskorski.

Piskorski referuje plan dla osiedla Strzyża, rejon placu marsz. Józefa Piłsudskiego. - To niezwykle kontrowersyjny plan, był sześciokrotnie wykładany, dużo uwag i zastrzeżeń miała Rada Osiedla Strzyża, ale w moim przekonaniu to jedyne rozwiązanie obecnych tam problemów z parkowaniem- zaznacza na wstępie Piskorski. Powodem sporu jest możliwość budowy biurowców i w związku z tym dużego i płatnego parkingu na terenie osiedla.Radni osiedla wnieśli wniosek o budowę, przy okazji, placu zabaw. Ale ten pomysł nie zyskuje poparcia u urzędników.

-Wprowadzenie tej uchwały, to psucie tego terenu. Będę głosował przeciwko - zapowiada Krzysztof Wiecki z PiS.
Jaromir Falandysz z PiS: - Chciałbym zwrócić uwagę na pewną niekonsekwencję władz miasta. Z jednej strony robią wszystko, by wyprowadzić samochody z centrum i chcą poszerzenia stref płatnego parkowania, a z drugiej przeznaczają tereny zielone na na budowę parkingów. Trzeba się zastanowić, w którą stronę chcemy iść - podkreśla Falandysz.
Beata Dunajewska- Daszczyńska i Mirosław Zdanowicz z PO przekonują jednak, że parking jest tam niezbędny. - Ludzie parkują tam, jak chcą i gdzie chcą, niedługo zaczną nawet na drzewach- mówi Zdanowicz.

- Podejmując ten plan, nie wiemy czym to się tak naprawdę skończy dla tej okolicy. Może wprowadzeniem kolejnej strefy płatnego parkowania?- mówi Kazimierz Koralewski.

- To paradoks, powinniśmy podjąć te decyzję, bo parking będzie służył także ochronie drzew i terenów zielonych, dzięki niemu auta nie będą ich zastawiać- stwierdza Marek Bumblis z PO.

Po blisko godzinnej dyskusji radni uchwałę przegłosowali - jest zgoda na budowę parkingu - za było 22 radnych, 7 przeciwko, 1 osoba się wstrzymała.

Aktualizacja godz.10.30
Uchwalono nowe, roczne stawki podatku od środków transportowych na terenie Gdańska.Wzrosły one średnio o 5proc.

Od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie:

- samochód spełniający normy ekologiczne EURO II, EURO III EURO IV, EURO V – 504 zł
- pozostałe samochody – 696 zł

Powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie:
- samochód spełniający normy ekologiczne EURO II, EURO III, EURO IV, EURO V – 528 zł
- pozostałe samochody – 720 zł

Całą uchwałę możesz pobrać TUTAJ

Skarbnik Teresa Blacharska przekonuje: - Nasza stawka podstawowa i tak jest niższa i niewygórowana w porównaniu do dużych miast i miast ościennych - mówi.

- Z punktu widzenia przedsiębiorców, każda podwyżka jest dokuczliwa. Punkt widzenia skarbnika jest inny, niż tych, którzy te podatki płacą. Każda podwyżka w bilansie przedsiębiorstw jest bolesna, niby to tylko 5 proc. ale te 5 proc. trzeba dopłacać co roku, przedsiębiorcy zarzucają nam, że podwyższamy opłaty, a nie dbamy o drogi, które przez budowę stadionu dostały w kość - mówi Kazimierz Koralewski, radny PiS.

Aktualizacja godz. 10.10
Opozycja podważa zasadność powołania nowej komisji stałej - Komisji Rewitalizacji, która nie opiniowała druku uchwały dotyczącej zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta. Projekt zakłada m.in. przesunięcie środków przeznaczonych na rewitalizację Letnicy, Nowego Portu czy Dolnego Miasta. Skarbnik tłumaczy, że wartość inwestycji nie ulegnie zmianie, a przesunięcia np. w Letnicy związane są z późniejszym niż planowano zasiedleniem budynków.

Aktualizacja godz. 9.50
System naprawiony, radni mogą zacząć pracę. Na początek informacja o oświadczeniach majątkowych. -Wszyscy radni złożyli je w terminie, ale pojawił się błąd w oświadczeniu radnej Beaty Dunajewskiej-Daszczyńskiej. Radna wniosła korektę -informuje Oleszek.

Oświadczenie klubowe Macieja Krupy, szefa Klubu PO.
-W imieniu Klubu PO chciałbym zwrócić uwagę na istotny fakt, który nie będzie przedmiotem naszych obrad. Chciałbym pogratulować pani skarbnik utrzymania ratingu długoterminowego w rankingu firmy Fitch. To dobry sygnał, myślę, że warto prezydentowi dziś odpuścić nieobecność,więc zwracam się do opozycji o wyrozumiałość- mówi Krupa.

Jak poinformował ostatnio magistrat Fitch prognozuje, że zadłużenie Gdańska będzie rosło wolniej niż w latach poprzednich (o ok. 10% w 2012 r. oraz ok. 3% rocznie w latach 2013-2014), dzięki wysokiemu udziałowi funduszy UE w finansowaniu inwestycji Miasta. Na koniec 2014 r. zadłużenie bezpośrednie (bez zadłużenia z tytułu pożyczek na prefinansowanie projektów unijnych) może wzrosnąć do ok. 1,3 mld zł z 1,1 mld zł w 2011r., i wynieść ok. 65%-70% dochodów operacyjnych. Fitch spodziewa się, że w latach 2012-2014 wskaźniki obsługi zadłużenia i spłaty zadłużenia pozostaną bezpieczne.

- Bardzo się cieszymy, że pomimo kryzysu finanse Gdańska są ustabilizowane, a wysokość długu i jego spłata nie jest zagrożeniem dla kondycji finansowej Gdańska – podkreślała Teresa Blacharska, skarbnik Gdańska. – Politykę inwestycyjną i finansową prowadzimy rozważnie, ponieważ miasto w okresie długofalowym jest w stanie obsłużyć zadłużenie.

Na mównicę wchodzi Grzegorz Strzelczyk, szef Klubu PiS.

-Chciałbym również powinszować tego wyniku, to rzeczywiście dobra informacja. Oczywiście nikt nie ma pretensji do prezydenta Adamowicza, że poszukuje inwestorów i przebywa obecnie w USA, oczekujemy jednak , że te wszystkie podróże służbowe będą miały większą skuteczność. Nie ma darmowych obiadów, za wszystkie trzeba zapłacić, tak samo jak nie ma darmowych inwestycji, a za nieudolność prezydenta wszyscy mieszkańcy muszą płacić- stwierdza Strzelczyk.

Aktualizacja godz.9.40
Przewodniczący Oleszek, po krótkiej przerwie rozpoczyna obrady i zapowiada, że zgodnie z tym, co radni ustalili na konwencie dziś przerwy nie będzie. Kilka minut później przerwa jednak jest, ale... techniczna.

- Nie działa system - alarmują przewodniczącego radni przed głosowaniem nad porządkiem obrad.
- Dobrze, że nie działa, bo jeszcze nie włączyłem - śmieje się Oleszek. Po chwili przyznaje jednak radnym rację.- Rzeczywiście coś nie działa - stwierdza - Pewnie to samo, co na ostatniej sesji. Proszę, żeby wszyscy wyjęli karty, trzeba zresetować.

Aktualizacja godz.9 - 9.30

Październikowa sesja Rady Miasta Gdańska rozpoczyna się uroczystością przyznania odznaczeń wojskowym. Na sali obrad obecny jest m.in. szef wojewódzkiego sztabu wojskowego w Gdańsku, który wraz z przewodniczącym rady Bogdanem Oleszkiem wręcza medale. Oprócz tego odbywa się mianowanie na wyższe stopnie.- Serdeczne gratulacje, życzymy żebyście jak najdłużej żyli z nami w zdrowiu - mówi Oleszek.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto