MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Świadczenie wspierające. Na jakie wsparcie mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością? Sprawdź! ZUS informuje: Ważna jest kolejność wniosków

OPRAC.: KK
Świadczenie wspierające. ZUS informuje: Ważna jest kolejność wniosków. Na jakie wsparcie mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością? Sprawdź!
Świadczenie wspierające. ZUS informuje: Ważna jest kolejność wniosków. Na jakie wsparcie mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością? Sprawdź! Przemyslaw Swiderski
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiły pierwsze wnioski o świadczenie wspierające. Niestety, jak informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS w Gdańsku, wnioski te są niekompletne. Aby otrzymać wsparcie, trzeba w pierwszej kolejności uzyskać decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, która ustali poziom potrzeby wsparcia. Dopiero kolejny krok to wniosek do ZUS-u o świadczenie wspierające.

Świadczenie wspierające. Czym jest i jak je uzyskać?

Świadczenie wspierające to nowa forma wsparcia skierowana do dorosłych osób z niepełnosprawnością. Do ZUS-u wpłynęły już pierwsze wnioski. Są one jednak niekompletne, ponieważ wojewódzkie zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) nie rozpatrzyły jeszcze wniosków o wydanie decyzji, które ustalają poziom potrzeby wsparcia.

- Wniosek do ZUS-u to ostatni etap ubiegania się o świadczenie. Najpierw trzeba wystąpić do wojewódzkiego zespołu o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia w skali od 0 do 100 punktów. Gdy ta decyzja stanie się ostateczna, można złożyć wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia wspierającego. Jeśli osoba z niepełnosprawnością najpierw zwróci się do ZUS-u, to wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. Stąd tak ważne jest, żeby zachować właściwą kolejność ich składania - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku.

Świadczenie wspierające będzie wprowadzane w trzech etapach.

  • Osoby z 87–100 pkt mogą ubiegać się o nie od 2024 r.
  • Osoby z 78–86 pkt – od 2025 r.
  • Osoby z 70–77 pkt – od 2026 r.

Osoby, które mają co najmniej 70 pkt, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Nowe świadczenie będzie wynosić od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (obecnie to 1588,44 zł) i wraz nią będzie waloryzowane. Oznacza to, że na początku będą to kwoty od ok. 635 zł do blisko 3495 zł, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia.

Kto może starać się o świadczenie wspierające? ZUS wyjaśnia

O świadczenie wspierające mogą starać się osoby z niepełnosprawnością potwierdzoną w formie:

  • Orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
  • Orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS
  • Orzeczenia o inwalidztwie wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

Wojewódzki zespół wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat.

- Po wydaniu decyzji WZON, osoba uprawniona powinna złożyć wniosek o wypłatę świadczenia do ZUS-u. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie poprzez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Może to również zrobić pełnomocnik - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński z ZUS.

Do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba załączać decyzji WZON (Wojewódzki Zespół Orzekania o Niepełnosprawności). Wszystkie dane, które się w niej znajdują, ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności, który prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W jakiej formie pieniądze trafią do wnioskodawców? Świadczenie wspierające trafi na konto bankowe

- ZUS będzie wypłacać świadczenie wspierające na rachunek bankowy w Polsce, podany we wniosku. Wsparcie będzie wypłacane łącznie z innymi świadczeniami, np. rentą socjalną czy świadczeniem uzupełniającym dla osób niesamodzielnych. Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika - odpowiada Krzysztof Cieszyński z ZUS.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto