MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto teatru w Gdańsku. Nagrodzono najlepsze spektakle, artystów i ludzi kultury

OPRAC.:
Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Święto teatru w Gdańsku. Nagrodzono najlepsze spektakle, artystów i ludzi kultury
Święto teatru w Gdańsku. Nagrodzono najlepsze spektakle, artystów i ludzi kultury mat. prasowe
W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku miało miejsce święto ludzi teatru, podczas którego nagrodzono artystów i spektakle, jakie mogliśmy obejrzeć w minionym roku. Wręczano tego dnia Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego. Wygranym tego wieczoru okazał się spektakl pt. "Piękna Zośka" w reżyserii Marcina Wierzchowskiego, który zgarnął aż cztery wyróżnienia.

Uroczysta gala w Teatrze Wybrzeże

Oprócz przedstawicieli samorządu Gdańska i Pomorza, w podczas uroczystej gali główne role odgrywali aktorzy, pracownicy pomorskich teatrów oraz członkowie ZASP. Za muzyczną oprawę uroczystej gali, którą prowadzili Katarzyna Borkowska i Marek Sadowski, odpowiadali młodzi adepci III roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego z Gdyni.

- Dwa lata temu na Gdańskich Targach Książki gościliśmy estońskiego pisarza Andrusa Kivirähka. Mówił, że Estończycy to teatromani. Teatr był dla nich antidotum na duchowe wyjałowienie doby protektoratu Moskwy. Dziś jest rytuałem, rodzinną oczywistością - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Mistrz Mrożek pisał, że „Teatr jest praniem sumienia”. W Międzynarodowym Dniu Teatru życzę Państwu, ludziom sceny i kulis, abyśmy my, Polacy, mieli takiego bzika na punkcie teatru, jak mają go Estończycy. A nam, widzom życzę, żebyście Wy – autorzy, reżyserki, scenarzyści, aktorki i aktorzy oraz wszystkie inne osoby za sprawą, których w teatrze dzieje się magia – prali nam sumienia, skutecznie i do czysta.

ZOBACZ TAKŻE: Fryderyki 2024. Mieszkaniec Tczewa w składzie zespołu nagrodzonego za fonograficzny debiut 2023 roku

W Teatrze Wybrzeże rozdano zarówno Nagrody Teatralne Miasta Gdańska, jak i Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego.

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku. Otrzymują ją autorki i autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne.

Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska ma wymiar finansowy, w tym roku jest to 15 000 złotych brutto dla każdego z laureatów. Łącznie z dzisiejszymi nagrodzonymi uhonorowano niemal 50 twórców teatralnych.

ZOBACZ TAKŻE: Wykopaliska archeologiczne na Starym Rynku w Słupsku

Od 1999 roku marszałek województwa pomorskiego, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca), honoruje najwybitniejsze artystyczne osiągnięcia minionego roku w dziedzinie teatru. Doceniani są m.in. reżyserzy i aktorzy. Wyróżnienie jest przyznawane również za najlepszy scenariusz, muzykę, scenografię i debiut roku. Nagroda docenia wydarzenia oraz zjawiska artystyczne i kulturalne. Specjalnie powołana kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego, wybiera również najlepsze przedstawienie roku.

Przyznawane są trzy nagrody indywidualne dla wyróżniających się artystów (o wartości 15 000 zł), Nagroda dla młodego artysty, dedykowana pamięci prof. Jana Ciechowicza (o wartości 10 000zł) oraz nagroda honorowa za Przedstawienie roku (dzieło sztuki).

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza - teatrologa, literaturoznawcy, profesora nauk humanistycznych, wielkiego miłośnika i sprawdzonego przyjaciela sztuki scenicznej. To wyróżnienie dedykowane młodym, świetnie zapowiadającym się twórcom teatralnym. Do grona laureatów dołączyła Karolina Kowalska za świetny warsztat aktorski i intuicję sceniczną, wielopoziomową, niezwykle emocjonalną i przejmującą tytułową kreację „Pięknej Zośki” w spektaklu Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże.

Kto otrzymał nagrody za 2023 rok?

  • Piotr Biedroń - za rolę męską w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże
  • Jerzy Snakowski - za reżyserię spektaklu operetkowego „Księżniczka Czardasza” w Operze Bałtyckiej w Gdańsku
  • Joanna Borkowska - za scenografię i kostiumy do spektaklu baletowego „Karnawał zwierząt” Camille Saint-Saensa w Operze Bałtyckiej w Gdańsku
  • Nagrodą Specjalną uhonorowano Teatr Wybrzeże za spektakl „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Zwycięzcy otrzymali obraz, którego autorką jest Agata Nowosielska.
  • Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymał Jarosław Rebeliński, twórca Teatru Razem, który od ponad 20 lat związany jest ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością

Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2023 otrzymali:

  • Piotr Biedroń - za niezwykle dojrzałą i wiarygodną, świetnie zbudowaną, budzącą trwogę, ale i współczucie, kreację Macieja Palucha w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże.
  • Karolina Trębacz - za pełną swobody artystycznej i realizmu scenicznego kreację Cory - kobiety zmagającej się z niełatwą codziennością – w musicalu „Kobiety z kalendarza” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
  • Marcin Wierzchowski - za zbudowany z rozwagą, ale odważnie, mocny i ponadczasowy w przekazie spektakl „Piękna Zośka” wyreżyserowany w Teatrze Wybrzeże
  • Spektakl Roku 2023
  • Honorową Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku otrzymała „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże - spektakl niezwykle wyrazisty, mądry choć budzący trwogę, wymykający się ramom czasu i zmuszający widza do głębokiej refleksji.

Nagrodą było dzieło sztuki uznanej pomorskiej malarki Anny Wypych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto