Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoda, że u nas nie ma takiej wolności, nie ma takich muzeów

Redakcja MM
Redakcja MM
Na początku maja studenci z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii odwiedzili Trójmiasto. Poznawali region, uczyli się funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i podziwiali zabytki.

Wizyta studentów odbyła się w dniach 4-12 maja w ramach programu wizyt studyjnych organizowanych przez Centrum Wymiany Młodzieży w Gdyni. Celem programu był rozwój instytucji demokratycznego państwa i wzrost aktywności obywatelskiej na Białorusi, w Mołdowii i na Ukrainie, nawiązywanie przez ich liderów kontaktów międzynarodowych, a także budowania relacji z mieszkańcami Gdyni i okolic.

Uczestnikom zapewniono możliwość poznania trójmiejskiej kultury i środowiska akademickiego. Starano się przybliżyć działalność organizacji pozarządowych, a w szczególności organizacji młodzieżowych i studenckich, zapoznać z działalnością samorządu lokalnego na szczeblach województwa i gminy. Goście dowiedzieli się również, na jakich zasadach prawnych funkcjonuje nasze państwo.

- Szkoda, że u nas nie ma takiej wolności, nie ma takich muzeów - mówił Serghiey, jeden z gości.

Podczas wymiany odbyły się liczne spotkania m. in. z: Beatą Izylowską-Łęgowską, radną Urzędu Miasta Gdynia, przedstawicielką Fundacji Integralia z Sopotu, pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej Michałem Sempołowiczem, organizatorami festynu PCK w Wejherowie, czy wreszcie prof. Januszem Rachoniem, byłym rektorem Politechniki Gdańskiej i obecnym senatorem RP.

O trójmiejskim życiu kulturalnym oraz o kandydowaniu do prestiżowego tytułu opowiadała Anna Urbańczyk z biura Gdańsk i Metropolia Gdańska, Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat.

O znaczeniu sztuki dostępnej dla każdego mieszkańca opowiadała też Agnieszka Kaim, przedstawicielka stowarzyszenia Kultura Miejska, która przedstawiła inicjatywę dotyczącą monitoringu cenzury w sztuce, Indeks 73.

O wolnych mediach, dziennikarstwie obywatelskim i Internecie gościom opowiedzieli natomiast redaktorzy portalu MMtrojmiasto.pl.

Przygotowania Gdańska do Euro 2012, co wzbudziło szczególne zainteresowanie gości z Ukrainy, referował Michał Brandt z gdańskiego biura. Uczestnicy wymiany odwiedzili też firmę SPEED z o.o., gdzie dowiedzieli się, jak prowadzić własną firmę. Natomiast uczelnie i życie studenckie przedstawił samorząd studentów i Erasmus Student Network Politechniki Gdańskiej.

- Tak mi się tu podoba, że spróbuję przyjechać do was kontynuować moje studia  - stwierdziła Ljuba.

Był też czas na wypoczynek. Goście zwiedzili Trójmiasto i okolice zaczynając od kościoła Mariackiego poprzez Galerię Bałtycką, aż po ośrodek oceanografii i fokarium na Helu.

- Macie naprawdę piękne miasto, bardzo mi się tu podoba. Chciałbym jeszcze raz tu przyjechać - podsumował wizytę Boghdan.

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto