Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła pod żaglami. Młodzież z Polski i Rosji wyrusza w rejs życia [ZDJĘCIA]

AMN
Szkoła pod żaglami
Szkoła pod żaglami Anna Mizera-Nowicka
Szkoła pod żaglami. Podczas trzydziestej już edycji na pokładzie "Pogorii" swój charakter szlifować będzie po szesnastu 15-latków z Polski i Rosji. Przez dwa miesiące będą żeglować po Morzu Bałtyckim, Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym.

„Morze jest najlepszym nauczycielem” – dlatego piętnastolatkowie z Polski i Rosji spotkają się na pokładzie „Pogorii”, by razem pracować, uczyć się i poznawać świat - tłumaczą autorzy projektu "Polsko-Rosyjskiej Szkoły pod Żaglami" z Centrum Polsko-Rosyjskiego Porozumienia. - Dwie grupy nieznanych sobie ludzi, z różnych stron Polski i Rosji, spotkają się na żaglowcu, aby wspólnie zmierzyć się z wyzwaniem żeglugi po Morzu Bałtyckim i Północnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym i stworzyć jedną, zgraną polsko-rosyjską załogę.

Choć kapitan Krzysztof Baranowski szkołę pod żaglami prowadzi od 30 lat, po raz pierwszy pod swoje skrzydła weźmie załogę złożoną z polskiej i rosyjskiej młodzieży.

Początek przygody gimnazjalistów z Gdańska z żeglarstwem. Zobacz!

- Ten rejs to nagroda dla młodych ludzi za ich całoroczna pracę na rzecz innych. Młodzież, która popłynie jest szczególna - zasłużona w wolontariacie i bardzo sprawna fizycznie. Bo morze daje w kość i nie każdy byłby w stanie sobie poradzić na takiej wyprawie - podkreślał podczas konferencji kapitan Krzysztof Baranowski.

Tłumaczył również, że na "Pogorii" młodzież będzie realizowała program trzeciej klasy gimnazjum, a po lekcjach będzie prowadziła żaglowiec.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku. Na czym polega?

- Na "Pogorii" wszystko robi się ręcznie, co wymaga dużo wysiłku. Odwaga będzie potrzebna, gdy będzie trzeba zaś wejść na wysokość 10-piętrowego wieżowca, który w dodatku się chwieje - podkreślał.

Inicjatywę chwalił obecny podczas konferencji minister kultury i dziedzictwa narodowego:

- Tego typu rejs to prawdziwa szkoła charakteru. Będziecie pływającą placówką dyplomatyczną Polski. Z takimi projektami powinny identyfikować się także inne miasta Polski - przekonywał minister Bogdan Zdrojewski.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz wręczył kapitanowi banderę Gdańska.

"Pogoria" wypłynie jutro, 1 września z Gdańska, tuż po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem bohaterów Westerplatte. Zakończenie " szkoły pod żaglami" zaplanowano na 26 października we włoskim porcie Civitavecchia nad Morzem Tyrreńskim.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto