MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szwedzi też chcą szukać ropy

(JKL
Paweł Olechnowicz (z lewej), prezes Grupy Lotos SA, i Andrzej Schulz, prezes Petrobalticu, z bałtycką ropą. 
Fot. Grzegorz Mehring
Paweł Olechnowicz (z lewej), prezes Grupy Lotos SA, i Andrzej Schulz, prezes Petrobalticu, z bałtycką ropą. Fot. Grzegorz Mehring
Odkrycie przez Petrobaltic, należący do Grupy Lotos, największego złoża ropy na Bałtyku wzbudziło niemałe emocje w Szwecji. Jedna ze spółek wydobywczych już planuje odwierty na Bałtyku.

Odkrycie przez Petrobaltic, należący do Grupy Lotos, największego złoża ropy na Bałtyku wzbudziło niemałe emocje w Szwecji. Jedna ze spółek wydobywczych już planuje odwierty na Bałtyku.

Szwedzkie media donoszą, że spółka Svenska Petroleum Exploration (SPE) planuje wiercenia w pobliżu rejonu, gdzie spółka Petrobaltic dokonała dla polskiej Grupy Lotos odkrycia pokładów kryjących 110 mln baryłek ropy. SPE jest jedyną szwedzką spółką mającą licencję na poszukiwania gazu i ropy pod dnem Bałtyku. Pozwolenie otrzymała jeszcze w 1969 r. i prace prowadziła, z bardzo niewielkimi rezultatami, do 1999 r. Mimo wykonania 17 głębokich odwiertów, nie udało się odnaleźć zasobów, których eksploatacja byłaby opłacalna. Dalsze działania wstrzymano na polecenie władz, które obawiały się negatywnych skutków tych badań dla środowiska.
Odkrycie Petrobalticu zmieniło sytuację i spółka wystąpi o zgodę na kontynuowanie poszukiwań. Ponadto, rosnące ceny ropy powodują, że eksploatacja nawet mniejszych pokładów staje się opłacalna.
- Chcemy rozpocząć poszukiwania niewiele kilometrów od tego miejsca. Zwiększa to szansę na dokonanie podobnego odkrycia - powiedział Torgny Berglund, szef działu poszukiwań SPE dla dziennika ,Dagens Industri". - 100 milionów baryłek to obecnie ogromne pieniądze.
Wartość ropy znalezionej przez Petrobaltic w obecnej cenie wynosi ponad 7 mld dolarów. Złoże odkryto niedaleko obszaru nazywanego przez naftowców "białym rejonem", leżącego około 100 km na południowy wschód od szwedzkiej Gotlandii i graniczy z morskimi strefami ekonomicznymi Polski, Litwy i Łotwy. Jego powierzchnia wynosi 4500 km kw.
SPE jest spółką kontrolowaną przez etiopsko-saudyjskiego miliardera Mohammeda Al-Amoudi. W skład jego imperium wchodzą 94 spółki na całym świecie, w tym koncern paliwowy Preem.

Dwa nowe złoża Lotosu
Mniejsze złoże B8 jest położone blisko 68 km od linii brzegowej, na wysokości Helu. Znajduje się 2,1 km pod dnem morza. Zasoby surowca wynoszą przynajmniej 1 mln m sześc. ropy naftowej i ponad 100 mln m sześc. gazu ziemnego. Początek eksploatacji na skalę przemysłową planowany jest na 2008 r. i przewiduje się, że ropa i gaz będą wydobywane 10 lat. Będą przesyłane rurociągiem podwodnym o długości ok. 35 km do Centrum Eksploatacyjnego na platformie ,Baltic Beta" na złożu B3.
Większe złoże B23 znajduje się na obszarze koncesji Gotlandia - ok. 135 km na północ od Półwyspu Helskiego. Ropa zalega na głębokości ok. 1,6 km pod dnem morza, przy głębokości wody 105-125 m. Zasoby surowca-ok. 15 mln m sześciennych. Eksploatacja przemysłowa ma się zacząć najpóźniej w 2018 r. i będzie prowadzona do 2033 r. Prace na złożu B23 będzie prowadzić nowa platforma wiertnicza typu jack-up (czyli mobilna platforma samopodnośna). Nogi takiej platformy mogą być podnoszone ponad dno morskie za pomocą napędów zamontowanych na platformie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto