Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatuaże: sztuka czy droga i modna pamiątka?

Natalia Lebiedź
Natalia Lebiedź
Kunsztowny malunek, czy szpetny symbol? Czego możemy się spodziewać po wyjściu z salonu tatuażu? Modny, cielesny „gadżet”, czy znak z przesłaniem?

Historyczne znaczenie

Słowo "tatuaż" pochodzi od wyrazu "tatu”" który oznacza "znak". Tatuaż jest to rysunek lub napis na ciele powstały przez wprowadzenie pod skórę barwników według danego szablonu. Początki tatuażu sięgają starożytnego Egiptu. Czego dowodem są wytatuowane mumie oraz ścienne obrazy świadczące o taktyce tatuażu. Jak wskazuje historia, tatuaże odgrywały różną role, m.in. były stosowane do odróżniania plemion, religii, do znakowania szpiegów, czy oznaczania niewolników i więźniów.

Początek tatuażu w Polsce podkreślał przynależność do grupy bandziorów lub marynarzy. Polacy nie mogli się przyzwyczaić do wytatuowanych ludzi, których często utożsamiano z patologią społeczną. Sytuacja uległa zmianie, gdy tatuaże stały się hitem wśród gwiazd muzyki. Z czasem przyzwyczajono się do cielesnego kunsztu. Na przestrzeni kilkunastu lat, zaczęły powstawać polskie studia tatuażu. Pierwszy z nich powstał w Gdyni, zaś kolejne do dziś popularne w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

Zawodowiec, czy amator?

Przed wejściem do studia tatuażu zastanawiamy się czy dany ból jest warty efektownego zdobienia. Nasza decyzja powinna być przemyślana pod względem: co zamierzamy mieć wytatuowane, w jakim miejscu chcemy mieć wyeksponowany tatuaż oraz jakiej wielkości. Ważnym czynnikiem jest również miejsce i osoba, która będzie nas tatuowała. Należy się upewnić, czy studio tatuażu jest czyste i najlepiej "przed" zrobieniem "dziary" zapytać o zasady czyszczenia i sterylizacji sprzętu. Wybór artysty również nie powinien być przypadkowy. W końcu tatuator robi nam symbol, który będziemy nosić do końca życia. Dlatego pytania "jak długo tatuuje", czy "pracuje na profesjonalnym sprzęcie" są jak najbardziej wskazane.

Kto? I za ile?

Tatuaż może zrobić każdy, kto ukończył 18 lat lub osoba niepełnoletnia za zgodą rodziców. Niestety prawo polskie jest nagminnie łamane, a skutki są widoczne na młodych ciałach. Cena zależy od wielkości tatuażu bądź czasu robienia.

- Tatuaż wielkości paczki papierosów średnio kosztuje od 150- 200 złotych. Natomiast jeśli mówimy o wielkości koperty to ok. 300-400 złotych - mówił Rafał, gdyński tatuator.

Mimo bólu i ceny chętnych jest coraz więcej. - Przedział wiekowy osób przychodzących do studia tatuażu to od 18- 35 lat - dodaje Rafał. Chińskie znaki, tribale, czy imiona, każdy decyduję się indywidualnie co chce "wyeksponować" na swoim ciele. Bardzo ważne jest umiejscowienie tatuażu. Plecy, szyja, okolice żeber, pośladów są to miejsca wrażliwe i przy tatuowaniu bardzo bolesne. Najdziwniejsze obszary na ciele? Na pewno twarz, uszy, oczy oraz intymne części ciała.

Sztuka tatuowania
Przed tatuowaniem tatuator goli miejsce, w którym będzie powstawał tatuaż, po czym dezynfekuje i nakleja kalkę ze wzorem (wcześniej odwzorowany na kalce technicznej za pomocą specjalnego tuszu). Całość musi schnąć od 5-10 minut. Artysta rozpoczyna swoją pracę od konturów przechodząc do cieni, wypełnień i nakładanych kolorów. Na koniec tatuaż zostaje powleczony wazeliną lub specjalną maścią gojącą oraz jest zabezpieczony odpowiednim opatrunkiem. Czego nie wolno po zrobieniu tatuażu? Na pewno zabronione jest opalanie, spożywanie alkoholu oraz nadmierny wysiłek fizyczny. Trzeba dbać o to, aby strupki powstałe na tatuażu ładnie się zagoiły nie zostawiając po sobie żadnych śladów.

Moda, czy pamiątka?

Zdania na temat tatuaży są podzielone. Jedni uważają, że odzwierciedlą ich osobowość, zaś inni nigdy nie podjęliby decyzji zrobienia sobie tatuażu.

- Mimo kolorów, cieni i wyboru indywidualnego szablonu nie zdecydowałabym się na zrobienie tatuażu, ponieważ moje gusta ciągle ulegają zmianie, a tatuaż jest na całe życie - mówi Martyna Śliwińska, studentka.

Jednakże są osoby, które decydują się na cielesną sztukę. - Mój tatuaż łączy w sobie piękną kobietę - anioła i szpetnego demona. Jest dla mnie trochę metaforą miłości kobiety do mężczyzny, pokazuje, że przeciwieństwa się przyciągają. Anielica kojarzy mi się z kruchą, delikatną kobietą, zaś demon z silnym, odważnym mężczyzną, który powinien się nią opiekować - mówi Dorota Policha, studentka.

Tatuaże symbolizują niefortunną miłość, śmierć bliskiej osoby, rozczarowania, sukcesy, a także zamiłowanie do sportu lub muzyki. - Chciałam zachować pamiątkę swojego dzieciństwa. Z tym tatuażem wiąże się również wiele innych rzeczy, nie tylko muzycznych. Jednakże nawet jeśli będę stara, pomarszczona to gdzieś we mnie będzie nadal tlił się rock n' roll - powiedziała Dorota Patzer, studentka.

Podyskutujmy! Po co ludzie robią sobie tatuaże? Dodaj komentarz

Serwis akcji ecoTydzień 2009, promującej ekologiczne i racjonalne użytkowania energii. Wykłady, konkursy i eventy oraz Photo Day 7.0 - dowiedz się więcej


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto