Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tybet dnia codziennego

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
Na dzisiejszej konferencji "Tybet - kraj na Dachu Świata" można było zobaczyć Tybet nieznany. Zaproszeni podróżnicy opowiedzieli bowiem o osobistych doświadczeniach związanych z tym krajem.

Konferencję na Wydziale Filologiczno-Historycznym UG zaczął Czesław Jakubczyk, który z pasją opowiedział o swych górskich eskapadach. Gdański himalaista nie krył zafascynowania tybetańskimi szczytami - dużo opowiadał o trudach wspinaczki na Mont Everest. Nie ominął jednak opowieści o codziennym życiu Tybetańczyków, ich spokoju i życiowej harmonii. Pomimo drobnych problemów technicznych, podróżnik wyświetlił również kilkadziesiąt slajdów ze swoich wielokrotnych wypraw. Nie zabrakło zdjęć szczytów górskich, ale również obrazków rodzajowych z tybetańskimi dziećmi, czy lokalnymi handlowcami. Największe wrażenie robiły ujęcia z obozu himalaistów u podnoży Czumulungmy.

 

Następny gość - i zarazem przyjaciel przedmówcy - Michał Kochańczyk zaprezentował wykłady nieobecnego w Gdańsku Marka Kalusa, znawcy kultury tybetańskiej. Badacz spędził wiele lat w Tybecie, gdzie poznawał życie duchowe jego mieszkańców i idee ich religii. Słuchaczy nie ominęły dygresje o tolernacji i zrozumieniu dla innych - cechach nadrzędnych tybetańskiej tradycji.

 

Na zakończenie miała wystąpić trójmiejska poetka i malarka Alicja Mojko oraz Anna Koszałka z odczytem na temat praw człowieka w państwie środka. W planach była również dźwiękowo-wizualna projekcja reportażu Hanny Wilczyńskiej-Toczko z Radia Gdańsk pt. „Nigdy się nie poddawaj” ilustrowanego zdjęciami Anety Chybickiej.

 

Choć Tybet jest ostatnio tematem bardzo modnym, młodym kulturoznawcom z Uniwersytetu Gdańskiego z Martą Tymińska ze Studenckiego Koła Naukowego "Mozaika" na czele udało się zoorganizować imprezę świeżą i oryginalną. Choć wątek uciskanych Tybetańczyków pojawić się musiał, organizatorzy postawili przede wszystkim na przybliżenie uczetnikom kultury i tradycji mieszkańców tego kraju. A wszystko to w oparciu o naoczne i często bardzo osobiste doświadczenia osób, które te miejsca odwiedziły i są z nimi blisko związane. "Tybet - kraj na dachu świata" okazał się świetnym wprowadzeniem do nieustannych dyskusji poświęconych sprawom polityczno-społecznym. Dzięki młodym kuluroznawcom z UG każdy mógł zdobyć podstawową wiedzę, aby w tych rozmowach brać aktywny udział.

 

Czytaj także:

Tybet autentyczny według podróżników

 

 


Każdy z Was może być reporterem MMTrojmiasto.pl. **Czekamy na Wasze newsy, zdjęcia, relacje i reportaże, filmiki. Zapraszmy do tworzenia wirtualnego Trójmiasta!**


 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto