Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy upierają się przy wieżowcu na terenie dawnego ośrodka MON w Brzeźnie

Ewelina Oleksy
Teren po dawnym ośrodku MON to jedyne miejsce, gdzie planiści zgadzają się na wieżowiec
Teren po dawnym ośrodku MON to jedyne miejsce, gdzie planiści zgadzają się na wieżowiec G. Mehring
Budzące kontrowersje plany zagospodarowania pasa nadmorskiego mogą zostać uchwalone już niebawem. Na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska pojawiła się bowiem informacja, że oba projekty - jeden, dotyczący ciągu pieszego na przedłużeniu al. Jana Pawła II i drugi, obejmujący rejon ul. Hallera - zostały już skierowane do uzgodnień między urzędami.

**Zobacz także:

Budowie wieżowców w pasie nadmorskim sprzeciwiają się ekolodzy

**
Trafią na biurka m.in. władz miasta, wojewody i marszałka województwa. Gdy w końcu dotrą na sesję Rady Miasta, realnych kształtów nabierze wizja budowy wieżowca na terenie dawnego ośrodka MON w Brzeźnie, znajdującego się ok. 200 metrów od mola.

- Plany do publicznego wglądu wyłożone będą najprawdopodobniej w grudniu - mówi Irena Grzywacz z Biura Rozwoju Gdańska, autorka obu projektów. - Myślę, że w lutym mogłoby nastąpić ich uchwalenie na sesji Rady Miasta. Ale trudno powiedzieć, czy do tego dojdzie, bo na pewno będą protesty.

Protestów urzędnicy nie unikną, bo od dawna prowadzi je już Polski Klub Ekologiczny, który opracował własną, społeczną koncepcję zagospodarowania pasa nadmorskiego. Według jego założeń teren powinien zachować swój dotychczasowy charakter i być "ogrodem miasta".

- Nie jesteśmy przeciwko wszelkim budowom w pasie nadmorskim. Postulujemy jednak, by powstawały tam obiekty do wysokości korony drzew, a nie wieżowce, które zdegradują zieleń - mówi Jadwiga Kopeć z PKE. - Taki obiekt w tym miejscu to pstryczek w nos ludzi, którzy tam spacerują i odpoczywają.

Po ostrych sprzeciwach mieszkańców urzędnicy wycofali się już z planów, by zezwolić na stawianie wysokościowców po lewej stronie od mola. Ale tym razem nie zamierzają ulegać ekologom, bo - jak tłumaczą - działka po dawnym ośrodku MON ma duże walory ekonomiczne, z których żal byłoby nie skorzystać.

Przeczytaj też: Mieszkańcy nie chcą wysokich budynków. Deweloperzy jednak nie odpuszczają

Ostateczna wersja planu zakłada, że działki po lewej stronie mola będą terenami zielonymi z kilkoma obiektami o charakterze usługowym. Maksymalna wysokość budynków nie będzie tam mogła przekraczać 10 metrów. Powiększony zostanie park Reagana, a w okolicy ul. Czarny Dwór zaplanowano budowę Bałtyckiego Centrum Ekologicznego. Wieżowiec, ale tylko jeden, o wysokości do 55 m stanąć będzie mógł po prawej stronie od mola w południowo- zachodnim rogu dawnej działki MON.

- Żadnego projektu, jak ten obiekt miałby wyglądać, jeszcze nie ma - zaznacza Grzywacz.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto