Vistal Łączpol Gdynia wygrał z HC Gomel w meczu III rundy Pucharu Zdobywców Pucharów [zdjęcia]

Adam Drzewiecki
Mistrzynie Polski rozbiły białoruski zespół HC Gomel 40:26 (18:12) i już praktycznie mogą świętować awans do 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów.

17 listopada w Gdyni odbył się mecz III rundy Pucharu Zdowywców Pucharów pomiędzy mistrzyniami Polski Vistalem Łączpol Gdynia a białoruskim zespołem HC Gomel. Już w pierwszy meczu mistrzynie Polski zapewniły sobie awans do 1/8 finału, ponieważ Gdynianki praktycznie rozgromiły drużynę z Białorusi 40:26 (18:12).

Mecz tylko przez pierwsze 15 minut był wyrównany i w tym czasie było też jedyne prowadzenie gości w 12. minucie 5:6. Minutę wcześniej groźnego wypadku doznała bramkarka HC Gomel i musiała opuścić boisko. Vistal Łączpol Gdynia od początku meczu grał twardo w obronie i stanowczo w ataku. Co jakiś czas wyprowadzając zabójcze ataki. Jeden z nich w 16. minucie dał prowadzenie mistrzyniom Polski 8:7, a bramkę zdobyła Elblążanka grająca w Vistalu Katarzyna Koniuszaniec.

Gdynianki systematycznie powiększały przewagę i wykorzystywały szybkie kontrataki, które w tym meczu okazały się najlepszą bronią. Ta przewaga była również zasługą dobrze spisującej się w bramce Kowalczyk, która nie raz wyciągała, można powiedzieć stuprocentowe okazje HC Gomel. W 22. minucie karę dwóch minut otrzymała Sulżycka, a Kulwińska potrzebowała pomocy medycznej po niefortunnym upadku na łokieć, na szczęście nic poważnego się nie stało i mogła kontynuować świetną grę. Jak się okazało była najskuteczniejszą zawodniczką z Gdyni. Ostatnią bramkę w pierwszej połowie zdobyła Zych dla Vistalu Łączpol.

Druga połowa rozpoczęła się od czterech bramek Gdynianek, a Białorusinki odpowiedziały tylko jedną zdobytą przez Dronovą. W 39. minucie meczu Gapska świetnie obroniła rzut Redki, ale przeciwniczka była faulowana przez Kuwlińską, która otrzymała karę dwóch minut. Od 39. minuty gospodynie jakby się rozluźniły pozwalając sobie rzucić trzy bramki, przez co trener Struzik wziął czas. Po tej sytuacji Gdynianki nadal były zdekoncentrowane, pozwaliły sobie rzucić jeszcze dwie bramki. Na szczęście grę uspokajała jedna z liderek zespołu Kulwińska. I to ona dała sygnał, że mecz się jeszcze nie skończył i po 6 minutowej niemocy zdobyła swoją kolejną bramkę w 45. minucie meczu.

W 48. minucie meczu dla HC Gomel bramkę zdobywa Lahutsina (31:25) i od tego momentu na parkiecie istniał już jeden zespół. Mistrzynie zdobywały kolejno bramki, czy to z gry pozycyjnej czy z morderczych w tym meczu kontrataków. W 57. minucie dla gości zdobyła ostatnią bramkę w tym meczu Kolomoyets (38:26). Minutę później czerwoną kartkę została ukarana Semianerika, która brutalnie faulowała gdyniankę w kontrze. I to właśnie z takiej kontry ostatnią bramkę w meczu dla Vistalu Łączpol Gdynia zdobyła Ziemienowicz ustalając wynik na 40:26.