Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W budynku przychodni powstanie browar. Remont trwa [ZDJĘCIA]

Monika Jankowska
Remont dawnej przychodni kolejowej w Gdańsku
Remont dawnej przychodni kolejowej w Gdańsku Przemek Świderski
Budynek przychodni obok Dworca Głównego PKP póki co nie jest najbardziej reprezentatywny, jednak niedługo ma to ulec zmianie. Firma Versus, która jest właściwielem budynku, zapewnia, że prace remontowe mają zakończyć się w październiku.

Do istniejącej konstrukcji dobudowano od strony południowej część drugiego piętra, która znajdowała się w oryginalnych planach architektonicznych.
- W tej chwili kończymy prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji - mówi Rafał Recław, przedstawiciel firmy Versus. - W lipcu będziemy pracować nad zadaszeniem i pracami wykończeniowymi. Wszystko idzie według planu, nie mamy żadnych opóźnień - zapewnia.

Dawna Przychodnia Kolejowa w Gdańsku. W budynku powstanie browar [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Rafał Recław zdradził nam też, że już w lipcu do Gdańska wprowadzi się wraz z rodziną piwowar z Niemiec, który będzie warzył piwo dla browarni, jaka powstanie w odremontowanym budynku. Z Niemiec, a dokładnie z Bawarii, będzie pochodził też specjalistyczny sprzęt browarniczy. Sprzęt również zacznie być instalowany już latem, a pierwsze prace przy warzeniu browaru, według słów Recława, mają rozpocząć się we wrześniu, tak by napitek był gotowy na otwarcie lokalu.

Ma to być najlepszy tego typu sprzęt w Polsce. Browarnia umiejscowiona w piwnicy budynku (wyższe kondygnacje mają być przeznaczone na hotel) planuje serwować piwo jopejskie - gdański specjał produkowany przynajmniej od 1449 r. Jego produkcją zajmował się chociażby Jan Heweliusz.
- W sierpniu za to zapraszamy na wmurowanie kapsuły czasu. Zamieścimy tam aktualne dzienniki i zdjęcia, na pewno każdy będzie chciał dodać coś od siebie. Pojawi się też informacja o historii samego budynku - mówi przedstawiciel firmy Versus.

Przypomnijmy, że remont dawnej przychodni budził sporo kontrowersji. W marcu ubiegłego roku usunięcia rusztowań domagali się gdańscy urzędnicy. Z kolei w marcu tego roku do "Dziennika Bałtyckiego" zwrócił się Tomasz Korzeniowski, prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, który wytykał nowemu właścicielowi, że wskutek prowadzonych prac remontowych dachu zniszczono oryginalną konstrukcję drewnianej więźby. Wojewódzki konserwator zabytków nie stwierdził jednak żadnych uchybień.

Budynek przy ul. Podwale Grodzkie 4 w Gdańsku był przed wojną siedzibą inspekcji kolei żelaznych i stanowi element zespołu zabudowy Dworca Głównego. Zespół ten wzniesiono etapami w latach 1893-1896 i 1897-1910. A

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto