Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku ruszyło Centrum Wiedzy i Przedsiębiorczości

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
We wtorek ruszył nowy projekt Politechniki Gdańskiej - Centrum Wiedzy i Przedsiębiorczości. Studenci uczelni otrzymają szansę na stworzenie własnych firm i kontraktu z regionalnymi przedsiębiorstwami.

- Pragniemy pomóc naszym studentom w realizacji ich projektów - mówi prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. - W dobie kryzysu finansowego najbardziej liczy się umiejętność wykorzystania wiedzy i zdolność do wykorzystania nowych pomysłów - dodał rektor.

Uroczyste otwarcie: sześć osób do przecięcia wstęgi

Centrum ma siedzibę w pięknie odnowionej, ale jeszcze pozbawionej mebli, willi przy al. Zwycięstwa 27. Podczas uroczystego otwarcia obecni byli przedstawiciele władz Gdańska i województwa pomorskiego. Wstęgę przecinało aż sześć osób, m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz marszałek, Jan Kozłowski. Na uroczystości pojawił się również abp Tadeusz Gocłowski, który poświęcił budynek.

Jest już pierwszy kontrakt
Organizatorzy mogą pochwalić się już pierwszym sukcesem. Podczas spotkania podpisano umowę z Akademią Medyczną w Gdańsku. Obie uczelnie zadeklarowały w niej ścisłą współpracę w ochronie dóbr intelektualnych. Placówki będą prowadziły wspólną politykę patentową.

W najbliższym czasie Politechnika Gdańska liczy na podpisanie kolejnych umów. Organizatorzy nastawieni są na współpracę głównie z małymi i średnimi firmami, gdyż jak podkreślają, to one są główną siłą napędową gospodarki. W krajach rozwiniętych takie firmy generują aż ok. 80 proc. dochodu narodowego.

Najpierw pomysł, potem interes

- Centrum Wiedzy i Przedsiębiorczości stanowi miejsce realizacji możliwości i oczekiwań w działalności twórczej, wszechstronnej edukacji kadry, jak i nowych rozwiązań dla środowiska gospodarczego - przyznaje prof. Jan Hupka, prorektor ds. badań naukowych i wdrożeń.

- Nasze centrum będzie miejscem, gdzie studenci otrzymają szczegółowe informacje dotyczące tego, jak najlepiej wykorzystać swoje pomysły i przerodzić je w dochodowy interes - dodaje prorektor.

Każdy student ma szanse
Co należy zrobić, aby skorzystać z szansy? Przede wszystkim mieć pomysł na projekt. Takie osoby będą skierowane do najlepszych specjalistów, którzy pomogą dopracować projekt i zadbać o ochronę patentu. Centrum będzie otrzymywało informację jakiego rodzaju projektami zainteresowane są przedsiębiorstwa. Placówka będzie pośredniczyła pomiędzy studentami, a firmami, ułatwiając kontakt obu stronom. Centrum będzie współpracowało z wieloma lokalnymi organizacjami, m.in. parkami naukowo - technicznymi, Międzynarodowymi Targami Gdańskimi czy Agencją Rozwoju Pomorza.

- Wielu naszych studentów ma świetne pomysły, ale nie wie co z nimi zrobić. Chcemy im pomóc i pokazać, że o sukces nie trudno - komentuje prof. Hupka.

25 chętnych na początek

Z przeprowadzonych przez uczelnię badań wynika, że chętnych na pomoc centrum jest już 25 osób. Zainteresowanie jest duże, ale wiele osób nie ma sprecyzowanych pomysłów.

- Naszym celem jest nie tylko realizowanie już dopracowanych projektów, ale również pomoc przy ich tworzeniu. Chcemy pobudzić studentów do działania, aby zapomnieli o kompleksach, o przeszkodach i zrealizowali swoje marzenia - dodaje prof. Hupka.


Serwis kino

Baltic Arena

Matura 2009

Ekstraklasa

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto