Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdyni i Gdańsku trwa głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego

Monika Jankowska, Marcin Lange
Tomasz Bołt
Najbardziej zmobilizowali się mieszkańcy Gdyni. W ramach budżetu obywatelskiego zagłosowało już ponad 10 tys. osób.

- Budżet Obywatelski jest takim szczególnym narzędziem do wykazania swojej obywatelskości, swojego patriotyzmu lokalnego i tego, że najbliższa okolica nas interesuje. Pozwala wpłynąć każdemu mieszkańcowi na zmianę otoczenia. Pieniędzy w Gdańsku w ramach BO jest z roku na rok coraz więcej. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa, do wskazywania projektów. Naprawdę warto!- zachęca do głosowania Emilia Salach z biura prasowego miasta Gdańska.

Kontrowersje wokół budżetu obywatelskiego Gdańska. Dlaczego urząd odrzuca projekty?

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego rozpoczęło się w całym Trójmieście w ubiegły poniedziałek i ciągle trwa. Głosować można do 25 września. Pula na wszystkie projekty to 12,5 miliona złotych, w tym 10 mln na projekty dzielnicowe i 2,5 mln na projekty ogólnomiejskie. Do głosowania zakwalifikowano 254 projekty. A jak wygląda frekwencja w Gdańsku w pierwszych dniach głosowania?

Sylwia Betlej z gdańskiego magistratu informuje, że tylko w poniedziałek swoje głosy oddało około trzy tys. mieszkańców. - Nasz licznik we wtorek o godz. 8 rano wskazywał 3112 osób, które oddały głosy - mówi urzędniczka.

W środę na godz. 15.30 licznik wskazywał już 6094 osoby. Z tego znaczną większość stanowiły kobiety. Zagłosowało 3546 pań i 2548 panów.

Kto może zagłosować? Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych „Budżet Obywatelski 2017 w Gdańsku” są mieszkańcy, którzy w dniu rozpoczęcia konsultacji (1 kwietnia tego roku) ukończyli 16 lat i byli zameldowani na pobyt stały lub czasowy na terenie Gdańska lub wpisani do stałego rejestru wyborców. Głosowanie odbywa się wyłącznie elektroniczne, jednorazowo, nie ma możliwości ponownego dostępu do systemu elektronicznego. Głosować można samodzielnie przez internet lub w Punktach Konsultacyjnych, które są w wybranych szkołach, większości filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w dwóch Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Głosujący ma do dyspozycji 5 głosów na projekty dzielnicowe i jeden głos na projekt ogólnomiejski. Głosować można na projekty w dowolnej dzielnicy. Wszystkie 5 głosów można przekazać na wybrany projekt lub po jeden lub więcej głosów na różne projekty.

Budżet obywatelski 2017 w Gdyni. 12 września startuje głosowanie

Z przytupem rozpoczęło się też głosowanie w tegorocznej edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Już pierwszego dnia głos oddało ponad 4 proc. mieszkańców, a po kolejnym dniu liczba głosujących przekroczyła 10 tysięcy. Władze Gdyni liczą, że uda się co najmniej wyrównać zeszłoroczny wynik, gdy frekwencja wyniosła 20 procent. - Zdaję sobie sprawę, że pierwszego dnia głosowania wynik był bardzo wyśrubowany i w kolejnych dniach aż tak dobrze nie będzie, ale myślę, że szanse na to, aby osiągnąć frekwencję sprzed roku, są spore - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

- W środę, 14 września 2016, najwyższą frekwencję w głosowaniu na Budżet Obywatelski odnotowaliśmy na Działkach Leśnych: - 12,99 proc. Dzielnice z miejsc 2 i 3 nie pozostają jednak daleko w tyle: Leszczynki - 12,94 proc., Grabówek - 12,44 proc - podają gdyńscy urzędnicy.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto