Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ramach projektu "Nowa Szeroka" zostaną odnowione fasady budynku

Redakcja
Do końca listopada w ramach projektu "Nowa Szeroka" na fasadach ...
Do końca listopada w ramach projektu "Nowa Szeroka" na fasadach ... mat. pras
Do końca listopada w ramach projektu "Nowa Szeroka" na fasadach budynków powstanie łącznie 18 projektów artystycznych.

Projekt "Nowa Szeroka", będący kontyuacją projektu "Ogarna 2.0", w ramach którego odnowiono już ponad 30 budynków, obejmuje ozdobienie piętnastu fasad kamienic na ul. Szerokiej i Tandeta (Szeroka 77-87) i trzech na ul. Ogarnej (10, 51 i 52). Powstaną dekoracje artystyczne i elementy wystroju właściwe kamienicom gdańskim z okresu XIX i początku XX wieku.

Sprawdź: Ukraiński Jarmark Młodzieżowy [program, bilety]. Różnorodne formy artystyczne

- Duży ukłon należy się mieszkańcom i wspólnotom z ulicy Szerokiej. To te grupy zgłosiły do nas pomysł na udekorowanie kamienic. Łącznie z ulicą Ogarną udało nam się już odnowić 37 fasad kamienic - mówi Michał Szymański z Urzędu Miasta Gdańsk.

Na ul. Szerokiej obok dwóch malowideł i sgraffiti pojawią się m.in. rzeźby, płaskorzeźby z ceramiki, nad i podokienniki i detale architektoniczne jak gzymsy, markizy okienne i artystyczna balustrada schodów wejściowych oraz drzewa w donicach. Na ścianach bocznych kamienic powstał już mural autorstwa Anny Taut i Adama Romualda Kłodeckiego z grupy "Atak". Malowidło ma formę kolażu ze starych gdańskich szyldów i etykiet, np. w postaci browarów oraz zdjęć i ilustracji z przedwojennego Gdańska. Powstaną też nowe, artystyczne szyldy.

Dotychczasowy widok na ul. Szeroką

Artyści głównie z Gdańska

W tym roku duża część artystów biorących udział w projekcie wywodzi się ze środowiska gdańskiej ASP. Na budynku przy ul. Szerokiej 83 powstanie sgraffito autorstwa prof. Jacka Zdybla, kierownika Pracowni malarstwa ściennego i witrażu. Wykonane zostanie wraz ze studentami – podobnie jak w przypadku "Mapy nieba Heveliusza" przy ul. Korzennej. Swoje projekty realizują również artyści związani z Wydziałem Rzeźby – Tomasz Skórka, Mariusz Burdek czy Alicja Fankidejska wraz z Dymitrem Buławką – rzeźby tego pierwszego możemy już podziwiać na kamienicy przy ul. Ogarnej 53.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto