Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Trójmieście brakuje krwi

Stowarzyszenie KrewAktywni
Stowarzyszenie KrewAktywni
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku brakuje krwi grup: 0Rh+, 0Rh-, ARh+, ARh-, BRh- i ABRh-.

W każde wakacje możemy zaobserwować podobny scenariusz. Stali honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, na których nie oddają krwi. Nie odbywają się "Wampiriady" u studentów. Z powodu sezonu urlopowego mniej pracowników może otrzymać wolny dzień na oddanie krwi. Do tego zwiększa się ilość wypadków i zapotrzebowanie na krew rośnie.

Te i szereg innych powodów wpływają na to, że lodówki do przechowywania krwi zaczynają świecić pustkami. Wiele operacji jest przekładanych na późniejszy termin i krew dostają tylko pilne przypadki.

Wtorkowe zbiórki krwi w Sopocie

Wolontariusze z Krewniacy Club Trójmiasto starają się temu przeciwdziałać. Już trzeci rok z rzędu organizują na Monciaku w Sopocie Krewniackie Wakacyjne Zbiórki Krwi. W tym roku można ich spotkać w każdy wtorek do 9 września włącznie, na placu przy kościele pw. św. Jerzego. Rejestracja dawców odbywa się w godzinach 10-14.

- Od początku wakacji zebraliśmy w Sopocie około 60 litrów krwi, to jednak tylko kropla w morzu potrzeb - mówi Lesiu Dzierżak, przewodniczący klubu. - Teraz mamy nadzieję na słoneczny sierpień i większą ilość turystów na Monciaku, a przez to i większą ilość krwiodawców.

Kto może zostać krwiodawcą?

Aby zostać krwiodawcą należy być zdrowym, ważyć co najmniej 50 kg (52kg w ubraniu i butach) oraz mieć ukończone 18 lat, ale być przed sześćdziesiątym rokiem życia. Na pobranie krwi należy wziąć dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem i numerem PESEL (np.: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka).

Nie potrzebne są żadne badania, można też nie znać swojej grupy krwi - wszystko to zostanie zbadane przez Centrum Krwiodawstwa. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek i wypić co najmniej pół litra wody.

Jak to wygląda?

Początkowo należy wypełnić ankietę zawierającą pytania dotyczące stanu zdrowia. Później kolejno rejestracja, oddanie próbki krwi do badań, podstawowe badanie lekarskie i jeśli wszystko będzie dobrze, zostaje się dopuszczonym do oddania 450 ml. krwi.

Po oddaniu należy odpocząć i uzupełnić utracone kalorie (dawca otrzymuje pakiet 8 czekolad). Samo oddanie krwi trwa około 5-7 minut. Cała procedura w zależności od ilości osób chętnych do oddania krwi 30-60 minut.

- Oddawanie krwi nie boli i jest całkowicie bezpieczne - zapewnia Lesiu Dzierżak. - Nie zajmuje dużo czasu, a może komuś uratować zdrowie, a nawet życie. Zachęcamy do oddania krwi zarówno turystów spędzających wakacje w Trójmieście, jak i wszystkich mieszkańców - dodaj.

Czytaj też:


Zobacz gdzie będzie można oddać krew w Trójmieście w sierpniu 2011

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto