Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Trójmieście staną hotele dla dzikich zapylaczy

Redakcja
W marcu rusza budowa hoteli dla dzikich owadów zapylających. 99 takich budowli stanie w największych miastach w Polsce, dzięki czemu pszczoły, trzmiele i inne pożyteczne owady znajdą schronienie.

Pierwsze 5 hoteli dla dzikich zapylaczy stanie w Trójmieście już w najbliższą sobotę. 24 maja o godz. 11 w gdańskim Centrum Hewelianum, odbędzie się uroczysta prezentacja hoteli.

W ramach akcji plenerowej "Bioróżnorodność - poznaj by zachować", będzie można również wziąć udział w warsztatach (dla dzieci i dorosłych) z budowania małych hoteli dla dzikich zapylaczy.


Środki potrzebne na budowę hoteli zostały zebrane przez Greenpeace już we wrześniu zeszłego roku. Pierwszy z planowanych hoteli stoi już na Polach Mokotowskich w Warszawie. Jest to kolejna odsłona kampanii mającej na celu ochronę pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku używanie środków chemicznych w rolnictwie, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia ich siedlisk.

Czytaj też: Nowy wymiar lęku. W Gdańsku powstaje horror w technologii 7D [zdjęcia]

Do końca kwietnia Greenpeace przyjmuje zgłoszenia od zarządców parków i skwerów, wspólnot mieszkaniowych, otwartych ogrodów działkowych i innych ogólnodostępnych terenów zielonych w miastach wojewódzkich, którzy chcieliby, żeby hotele dla dzikich zapylaczy stanęły właśnie u nich. Do Greenpeace mogą zgłaszać się również szkoły, organizacje pozarządowe, grupy sąsiedzkie i kooperatywy, które chciałyby objąć patronat nad hotelami w swoich miastach.

Hotele mają stanąć na wiosnę. Oprócz zapylaczy schronienie znajdą w nich także inne pożyteczne owady jak biedronki czy motyle. Zanim "wprowadzą się" do nich stali mieszkańcy zostaną zasiedlone przez pszczoły murarki. Owady przyczynią się do tego, że na danym terenie będzie więcej zawiązanych owoców a w przyszłości kwitnących roślin. Warto przy tej okazji wspomnieć, że co trzecią łyżkę pokarmu, który dziennie jemy zawdzięczamy właśnie pracy pszczół.

Zjawisko wymierania pszczół i innych owadów zapylających nasila się w ostatnich latach. W USA ginie co roku średnio ok. 30 proc. pszczół, w Europie 20 proc. (przy czym istnieją rejony, w których straty sięgają ponad 50 proc.), w Chinach są już miejsca, gdzie nie ma ich w ogóle. Jeśli ktoś ma więc możliwość zostania pszczelim hotelarzem może do końca kwietnia zgłosić się do Greenpeace'u.

Marta Okuniewska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto