MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Walka z trudną materią

Jacek Sieński
Niezwykle trudnego zadania, czyli przebudowy chemikaliowca "Isabele Knutsen" podjęła się Gdańska Stocznia Remontowa SA. Przedłużająca się budowa podobnych statków, spowodowana trudnościami technicznymi, była jedną z ...

Niezwykle trudnego zadania, czyli przebudowy chemikaliowca "Isabele Knutsen" podjęła się Gdańska Stocznia Remontowa SA.
Przedłużająca się budowa podobnych statków, spowodowana trudnościami technicznymi, była jedną z przyczyn upadku Stoczni Szczecińskiej Porta Holding.

Stocznia Szczecińska podpisała kontrakt na dostarczenie 8 chemikaliowców ze zbiornikami ze stali duplex. Ich zbudowania nie podjęły się, z powodu dużego stopnia trudności, trzy stocznie europejskie. Kadłub pierwszego z chemikaliowców montowano w Szczecinie ponad rok, bowiem nie dawano sobie rady z wdrażaniem nowej technologii spawania. Musiano ciąć źle zespawane elementy kadłubowe i ponownie je spawać. Sprowadzono specjalistów z Finlandii. Stocznia poniosła ogromne straty, wynikające m. in. z zablokowania pochylni.

Czy z takim wyzwaniem poradzi sobie ?Remontówka?, czy będzie musiała szukać spawaczy aż w Finlandii? Janusz Masztalerz, kierownik zadania na ?Isabele Knutsen?, nie ukrywa, że odbudowa dwóch i naprawa czterech zbiorników nie będzie łatwa.
- Nasza stocznia nie ma doświadczenia i uprawnień do montażu konstrukcji ze stali duplex - twierdzi Janusz Masztalerz. - Dlatego też, w ramach kooperacji, zbiorniki na chemikaliowcu wykonuje i remontuje ekipa firmy Izotechnika z Płocka. Specjalizuje się ona w takich pracach i posiada odpowiednie certyfikaty. Aby uzyskać uznanie towarzystw klasyfikacyjnych, należy zatrudniać pracowników wyszkolonych i wyspecjalizowanych w obróbce i spawaniu.

Czym polega trudność
?Isabele Knutsen? jest chemikaliowcem, na którym nastąpił wybuch. Eksplozja uszkodziła w różnym stopniu 6 z 24 jego zbiorników do przewozów chemikaliów. Są one wykonane z bardzo wytrzymałych rodzajów stali nierdzewnej, tzw. duplex. Stal ta jest trudna do obróbki i spawania. Zawiera ona m. in. ferryt, który nadaje metalowi dużą wytrzymałość. Jednakże spawanie stali z jego zawartością wymaga utrzymania stałej temperatury 1300 st. C, aby połączenia (spoiny ) były prawidłowe. Pracochłonność spawania blach ze stali duplex jest od 50 do 100 proc. większa niż z innych stali nierdzewnych oraz czterokrotnie większa, jak z blach ze stali kadłubowych.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto