Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne szkolenia gdańskich urzędników w walce z klęskami żywiołowymi. W programie m.in. koordynacje akcji ratowniczych

Michał Karcz
Michał Karcz
Szkolenie pracowników gdańskiego magistratu
Szkolenie pracowników gdańskiego magistratu Gdańskie Wody
Urzędnicy gdańskiego magistratu przeszli szkolenia z zakresu organizowania akcji ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Pracownicy Wód Gdańskich, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz GIWK, uczyli się pod okiem kanadyjskich ekspertów.

Gdańsk od lat zmaga się z sezonowymi podtopieniami, szczególnie w okresie letnim. Obfite opady potrafią sparaliżować miasto na wiele godzin. Stąd też pomysł, by urzędnicy odpowiadający za bezpieczeństwo w Gdańsku przeszli szkolenie z organizowania akcji ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Mimo że tegoroczne wakacje należały w Gdańsku do spokojnych, warto zaznaczyć, że aż 5 razy mieliśmy do czynienia z deszczami o charakterze nawalanym od III do V stopnia. Takie epizody zdarzają się u nas co roku. Dlatego oprócz inwestycji w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe trenujemy także umiejętności sprawnego zarzadzania akcjami kryzysowymi. Im lepiej jesteśmy przygotowani na takie ekstrema pogodowe, tym mniej są one odczuwalne dla mieszkańców i budżetu miasta – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Szkolenie dla pracowników Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, GIWK oraz wód gdańskich przeprowadzili eksperci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Menedżerów Kryzysowych z Kanady.

Każdy wydany na planowanie i szkolenia w obszarze zarządzania akcjami kryzysowymi dolar generuje oszczędności w usuwaniu ich skutków na poziomie 7 dolarów – mówił podczas wrześniowego szkolenia z kanadyjsko-amerykańskiego Systemu Dowodzenia Akcją (ICS) Greg Solecki, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Menedżerów Kryzysowych w Kanadzie.

Dzięki szkoleniu urzędnicy zapoznali się z systemem, stosowanym na całym świecie, którego założeniem jest przeciwdziałanie skutkom katastrof. Może to być działanie na wypadek wojny lub katastrofy ekologicznej.

Kiedy przeszedłem pierwszy poziom kursu ICS, aby współpracować z ukraińskimi służbami ratunkowymi podczas wojny, szybko zdałem sobie sprawę także z korzyści tego typu szkolenia w naszej spółce, której pracownicy często mają do czynienia z ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi. Stąd pomysł by kanadyjskie doświadczenia przenieść na nasz gdański grunt. Prognozy pogody coraz rzadziej się sprawdzają, a to wymusza pogłębianie umiejętności szybkiej analizy sytuacji oraz dostosowania strategii i taktyk działania. Planujemy zmianę naszej instrukcji reagowania kryzysowego z uwzględnieniem dobrych praktyk z systemu ICS – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

Szkolenia to efekt współpracy Gdańskich Wód z Operatorami Bez Granic.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto