MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyrok sądu administracyjnego w sprawie Zielnej w Radomsku. Decyzje w sprawie ulicy uchylone. ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie ulicy Zielnej w Radomsku
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie ulicy Zielnej w Radomsku Jacek Drożdż
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie ulicy Zielnej w Radomsku. Decyzja jest prawomocna

Wyrok WSA w sprawie ul. Zielnej w Radomsku

Czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zakończy wieloletni spór o ulicę Zielną w Radomsku? Wydając wyrok, sąd zauważył, że doszło do wielu nieprawidłowości i przyznał rację spadkobiercom właścicieli działki nr 63, iż drogi, która po niej przebiega, nie powinno być.

Dla przypomnienia: w roku 1996 miasto na prywatnych gruntach zbudowało prowizoryczną drogę. Właściciele działek oczywiście interweniowali w wielu urzędach, by sprawę wstrzymać, uważając, że najpierw wytycza się drogę, reguluje stan prawny, a potem tworzy się osiedle. Składane pisma, czy też przeprowadzone rozmowy nic nie dały i w asyście policji położono betonowe płyty w sposób przypadkowy, bez tyczenia i projektu. Dodatkowo, wojewoda w 2000 roku usankcjonował tę sytuację, wydając decyzję o tym, że to urząd miasta jest właścicielem działki 63 w obrębie 16. Na tę decyzję powoływał się ówczesny wiceprezydent Jarosław Ferenc, mówiąc o prawie własności miasta do działki. Jednak minister budownictwa decyzją z 2007 roku stwierdził nieważność decyzji wojewody łódzkiego.

Zobacz też:

Wojewoda łódzki jednak, decyzją z 2022 roku ponownie uznał, że właścicielem działki 63, zajętej pod drogę, jest urząd miasta. Tę decyzję potwierdził w kwietniu 2023 roku minister rozwoju i technologii.

Tyle tylko, że WSA obie wydane ostatnio decyzje uchylił. Wskazując m.in. na to, iż już w uchwale Wojewódzkiej Rady Narodowej w Piotrkowie Trybunalskim z 28 marca 1988 r. w sprawie zaliczenia dróg miejskich w Województwie Piotrkowskim do kategorii dróg lokalnych miejskich (Dz. U. Woj. Piotrkowskiego Nr 8, poz. 73), na podstawie której ul. Zielna w Radomsku została zaliczona do kategorii dróg lokalnych miejskich, nie było określenia granic ulicy i pasa drogowego.

Badając sprawę zajętości działki należało, zdaniem sądu, oprzeć się nie tylko na oświadczeniach samorządu i jego przedstawicieli, ale również oświadczeniach uczestników postępowania. Tymczasem „oświadczenie te nie zostały skonfrontowane z żadnymi innymi dowodami”… Sąd, w obszernym uzasadnieniu, nie miał wątpliwości. Decyzje „musiały ulec uchyleniu”.

Ponadto sąd zwrócił uwagę na fakt, iż droga znajduje się przewodzie gazowym...

Co o decyzji sądu mówi miasto? Oto odpowiedź:

- W najbliższym czasie zostaną podjęte działania mające na celu uregulowanie własności działki nr 63 obręb 16. W toku postępowania będą brane pod uwagę wszelkie aspekty i zalecenia podniesione przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 13 grudnia 2023 r. Sygn. akt. IV SA/WA 1314/2023 – przekazała Karolina Turowska z wydziału informacji i promocji urzędu miasta w Radomsku.

Teraz kolejny krok należy do wojewody łódzkiego, który musi odnieść się do argumentów zawartych w wyroku. I do prezydenta Radomska.

Wyrok sądu w sprawie działki 63 w Radomsku

- Decyzja wojewody łódzkiego oraz utrzymująca ją w mocy decyzja ministra rozwoju i technologii musiały ulec uchyleniu z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, w zakresie prawa administracyjnego wynikającego z faktu, że Prezydent Miasta Radomska nie wykazał się dowodami potwierdzającymi możliwość nabycia z mocy prawa działki 63 - obręb 16 Radomsko, choć od daty złożenia wniosku do wojewody łódzkiego upłynęły 22 lata. Skoro do roku 2022 Prezydent Miasta Radomska tych dowodów nie posiadał i nie przedłożył wojewodzie, to skąd je weźmie? Tym bardziej, że mówimy o dowodach datowanych na dzień 31 grudnia 1998 roku, a nie tworzonych obecnie? - komentuje spadkobierczyni jednego ze współwłaścicieli działki 63. - Nabycie takiego tworu z betonowych płyt o szerokości 3 m, potocznie nazywanych ulica Zielną, po którym mają poruszać się samochody, piesi, rowerzyści, osoby z niepełnosprawnością itd. w dwóch kierunkach, czyli dla każdego kierunku ruchu szerokość pasa ruchu ma wynosić 1,5 m, co jest niezgodne z wszelkimi przepisami prawa, ale również nie jest możliwe. Wydanie decyzji tworzącej drogę na szerokości 3 m narusza zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego i stanowi zagrożenie dla jego uczestników. Z punku widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego takie rozstrzygnięcie organu jest zwyczajnie niedopuszczalne, a sprawowanie nadzoru nad zarządzaniem takim ruchem na drodze o takich parametrach technicznych nie jest możliwe. W obecnych czasach przy tak dużym nacisku i reżimie stosowania wszelkich zabezpieczeń, znaków drogowy czy tez innych elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego stawia się ochronę uczestników ruchu na pierwszym miejscu. Obok braku dowodów potwierdzających możliwość nabycia z mocy prawa działki 63 i wydanie na siłę przez wojewodę pozytywnej decyzji, nie załatwia sprawy braku dojazdu do nieruchomości i powstałego osiedla, tylko ten problem znacznie pogłębia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto