Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Dewastują XIX-wieczne fortyfikacje. Mewi Szaniec w niebezpieczeństwie

Marek Adamkowicz
Fortyfikacje Mewiego Szańca
Fortyfikacje Mewiego Szańca fot. Wikipedia.org/CC/2.0/Pumeks
Mewi Szaniec w niebezpieczeństwie - alarmuje na Facebooku Gdańska Obywatelska Straż Ochrony Zabytków. - Właśnie skradziono z niego oryginalną kratę forteczną. Obiekt, własność miasta Gdańska, jest rozkradany, dewastowany i zarasta samosiejkami, które w zastraszającym tempie niszczą XIX-wieczne fortyfikacje!

O pomstę do nieba woła, że szaniec związany z obroną Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte popadł w totalne zapomnienie. Czy włodarzom Gdańska nie wstyd, że zrujnowany obiekt oglądają codziennie tysiące turystów płynących Martwą Wisłą? O ile fatalny stan Mewiego Szańca jest faktem, o tyle błędny pozostaje adres, pod który kierowane są skargi.

Zobacz także: Gdańskie zabytki nagrodzone w konkursie

- Mewi Szaniec nie należy do miasta, lecz jest własnością Skarbu Państwa - wyjaśnia Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego magistratu. - Został przekazany na rzecz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, który - zgodnie z programem rewaloryzacji pomnika historii - ma zagospodarować nieruchomość na cele ekspozycyjne.

Potwierdza to Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jak mówi, Mewi Szaniec jest obiektem chronionym planem miejscowym i w przyszłości przewidzianym do wpisu do rejestru zabytków. Właścicielem terenu i samej budowli jest Skarb Państwa.

- Obiekt przewidziany jest do zagospodarowania w kontekście realizowanego programu rewaloryzacji pola bitwy - tłumaczy Marcin Tymiński. - W tej chwili trwa skomplikowana i długotrwała procedura wyłaniania dzierżawcy. Zgodę na dzierżawę musi wyrazić m.in. minister Skarbu Państwa. Urząd dokłada jednak starań, by cała procedura mogła się jak najszybciej zakończyć, a obiekt znalazł godnego użytkownika.

WUOZ został poinformowany o kradzieży w Mewim Szańcu.
- Skradziono kratę zabezpieczającą okna, które wtórnie wybito w murze w czasie użytkowania obiektu jako magazynu chemikaliów i warsztatu stolarskiego - mówi Marcin Tymiński. - Tak więc kraty nie były oryginalne. Podejmiemy działania, aby obiekt był lepiej chroniony.
Mewi Szaniec powstał na miejscu umocnień wzniesionych przez Francuzów w czasach napoleońskich. Prusacy wykorzystywali go militarnie do początku XX w. W 1939 r. obiekt posłużył jako miejsce koncentracji oddziałów niemieckich przed atakiem na Westerplatte. Po kapitulacji załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej przetrzymywano tu jeńców.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto