Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy na konferencji "Kobieta w kulturze"

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Wykłady, teatr, warsztaty, znakomici goście z Izraela, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Węgier, tłumy studentów. Sala na ponad sześćset miejsc pękała w szwach.

Konferencja obejmowała panel dyskusyjny, spektakl teatralny, warsztaty i projekcję filmu. Podczas wykładów zebrani mogli się dowiedzieć jak rozmawiać z mężczyzną i dlaczego kobiety mają mniejsze potrzeby seksualne.

Kobieta, mężczyzna, miłość

To już czwarta międzynarodowa konferencja na UG. Nowa aula gościła specjalistów z Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Węgier. Organizatorzy pragnęli przybliżyć zebranym problemy współczesnych par i sposoby rozwiązywania konfliktów. Dużo uwagi poświęcono również roli kobiety we współczesnym świecie.

- Chcemy poszerzyć wiedzę studentów dotyczącą tematyki seksualności człowieka - mówi Natasza Kosakowska, współorganizatorka konferencji. - Chcielibyśmy także wspomóc rozwój osobisty młodych ludzi, aby ustrzec ich przed pomyłkami - dodaje.

Wychowanie, nie biologia

W pierwszym bloku wykładów wystąpił prof. Shalom Schwartz, który opowiedział zebranym o różnicach płci. Według profesora, to nie biologia decyduje o naszym zachowaniu, o różnicach w postrzeganiu świata. To nie tylko płeć generuje nasze działania, ale przede wszystkim wychowanie i oczekiwania społeczeństwa. Chłopców najczęściej kreuje się na przyszłych "twardzieli", a dziewczynki na posłuszne i zaradne kobiety. Jednak te role powoli ulegają zmianom.

Jak było kiedyś? Kobieta w dawnym Gdańsku cz. I

Chora miłość

Nieco inny temat podjęła dziekan Wydziału Nauk Społecznych, prof. Beata Pastwa- Wojciechowska. Przedstawiła ona studentom w jaki sposób miłość przeradza się w obłąkanie. Według niej, kobiety znacznie częściej przejawiają skłonności do agresji, gdy nie czują się bezpiecznie, w sytuacji destabilizacji. Natomiast mężczyźni znacznie częściej atakują, gdy odczuwają, że są osaczeni, że nie mogą o sobie decydować. Większość zbrodni na ukochanych spowodowanych jest odrzuceniem i poczuciem krzywdy. W tej sytuacji nie można mówić o zbrodni z miłości lecz z namiętności.

Rozmawiaj z facetem jasno

Wykład Węgierki Marty Fulop był swoistą lekcją porad dla kobiet, jak mają postępować ze swoimi partnerami. Fulop opowiadała o najczęstszych problemach par i jak można w prosty sposób powrócić do szczęścia w związku. Większość nieporozumień, to nieporozumienia wynikające ze złej komunikacji. Dla kobiet i mężczyzn te same słowa oznaczają co innego.

- Jeśli masz jakiś problem powiedz o tym facetowi jasno, bez ogródek, bo on tego inaczej nie zrozumie. Chcąc się czegoś dowiedzieć zadawajcie szczegółowe pytania, bowiem panowie zazwyczaj nie wiedzą, o co dokładnie wam chodzi - powiedziała Marta Fulop.

9/10 Polaków jest zadowolonych z życia seksualnego

Niezwykle ciekawe badania przedstawił studentom prof. Zbigniew Izdebski. Okazuje się, że Polacy są zadowoleni z życia seksualnego, mimo iż nie lubią o nim rozmawiać i na wiele pytań ok. 20 proc. badanych nie chciało odpowiedzieć. Z badań prof. Izdebskiego wynika, że aż 26 proc. żonatych mężczyzn przyznaje się do zdrady. Kobiety są wierniejsze, bowiem jedynie 15 proc. z nich przyznaje się do niewierności.

Na każdego Polaka przypada średnio 4,5 partnera, a akt seksualny trwa 35,5 minuty. Jak się okazuje, 60 proc. mężczyzn zawsze dochodzi do orgazmu, podczas gdy jedynie 35 proc. podziela to zdanie. Panie znacznie częściej za to przyznają, że nie potrzebują orgazmu żeby przeżyć satysfakcjonujący seks.

- Obecnie odchodzimy od przekonania, że orgazm jest wyznacznikiem udanego seksu. Na pewno nie jest tak w przypadku kobiet - oświadczył prof. Izdebski.

Zupełnie inny świat

Na zakończenie bloku wykładów swoje przemówienia przygotowali naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Mainz. Przedstawili oni problem kolonializmu i czarnych mieszkańców Europy. O mentalności kobiet w Kosowie opowiedziała natomiast Ilona Iłowiecka, która spędziła wśród nich 8 lat.

- To jest zupełnie inny świat, zupełnie inne patrzenie na rzeczywistość - przyznała Iłowiecka. Dla mieszkanek Kosowa trudnością jest przemieszczenie się na odległość trzech kilometrów, gdyż w tamtejszej mentalności nie ma miejsca na samotnie podróżującą kobietę.

- Wydaje się, że w XXI wieku nie może być mowy o takim zachowaniu. Są jednak miejsca, gdzie czas płynie inaczej - dodała Ilona Iłowiecka.

Warsztaty, pokaz, spektakl
Konferencja to nie tylko panel dyskusyjny, ale również szereg innych spotkań. Chętne osoby mogły zapisać się na warsztaty lub obejrzeć spektakl w wykonaniu kobiet, skazanych za morderstwo, które wcześniej były maltretowane. Po spektaklu przewidziana była dyskusja publiczności i twórców.

Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto