Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Za bardzo grzejemy mieszkania i nie wietrzymy ich zimą. Wyniki badań GPEC

Kamila Grzenkowska
Archiwum PP
Mieszkańcy Trójmiasta lubią przegrzewać swoje mieszkania, a część z nich nie wyobraża sobie ich... wietrzenia w trakcie zimy. Mimo iż optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynieść ok. 20 stopni Celsjusza (w łazience powinno być trochę cieplej - ok. 23 st. C), to niektórzy grzeją nawet do 27 stopni.

Z badań, zleconych przez GPEC, wynika, że 48 proc. mieszkańców Gdyni, 18 proc. gdańszczan i 14 proc. sopocian ma w domu o wiele wyższą temperaturę niż zalecana. A to oznacza, że niepotrzebnie płacą dużo wyższe rachunki za ciepło, a także są bardziej narażeni na problemy ze zdrowiem.

Czytaj także: Trójmiasto: Wzrosną ceny za ogrzewanie w mieszkaniach. O ile? Wszystko zależy od spółdzielni

- Zmniejszenie temperatury zaledwie o 1 st. Celsjusza pozwala obniżyć wysokość rachunków nawet o 10 proc. - podkreśla Lucyna Budrewicz, doradca klienta GPEC.

Prawie 27 proc. osób z Trójmiasta, które wzięły udział w badaniu przyznało, że temperatura, jaka panuje w ich domu to 24, a czasem nawet 27 stopni. Najwięcej sopocian (60 proc.) z kolei utrzymuje w mieszkaniach właściwą temperaturę.

Poza utrzymaniem odpowiedniego ciepła, mieszkania należy też wietrzyć. Jednak jedna na 22 osoby wcale tego nie robi w okresie zimowym. W tym czasie powinniśmy natomiast wietrzyć pomieszczenia krótko, ale intensywnie.

Najskuteczniejszym sposobem, jak przekonują przedstawiciele GPEC, jest otwarcie szeroko wszystkich okien na co najmniej kilka minut. Chodzi o to, by "wymienić" powietrze w mieszkaniu.

Okazuje się jednak, że taką metodę stosuje zaledwie 25 proc. mieszkańców. Ponad połowa badanych woli raczej uchylić okno kilka razy dziennie na parę minut. Przed wietrzeniem powinno się też przykręcić ogrzewanie, a mało kto o tym pamięta.

Czytaj też: Gdańsk. Lokatorzy od sierpnia żyją bez ogrzewania w mieszkaniu a płacą krocie

W sytuacji, kiedy ktoś posiada np. grzejniki z zaworami termostatycznymi i wietrzy pomieszczenie, w którym zrobi się przez to chłodniej, to te grzejniki automatycznie zaczynają intensywniej grzać, zwiększając niepotrzebnie zużycie ciepła. Warto pamiętać też o tym, żeby kaloryfery nie były zasłonięte przez meble bądź grube zasłony. A gdy świeci słońce okna powinny być odsłonięte, dzięki czemu uzyskuje się, bezpłatnie, zapasy darmowej energii słonecznej, która także ogrzewa pomieszczenia.

Co ciekawe, 12 proc. pytanych osób przyznało, że w czasie zimy zasłania okna na większość dnia po to, by... ciepło przez nie nie uciekło. Warto też obniżać temperaturę na noc - o jakieś 2-3 st. Celsjusza. W ten sposób postępuje zresztą ponad połowa mieszkańców Trójmiasta.

Po co GPEC takie badania?- Od lat staramy się dostarczać mieszkańcom Trójmiasta wiedzę na temat optymalnego korzystania z ciepła. Dlatego realizujemy badania opinii społecznej. Wyniki pozwalają nam rozpoznać sytuację, sprawdzić jak zmieniła się w porównaniu z ubiegłym rokiem i dzięki temu wiemy, w jakim kierunku powinny być prowadzone dalsze działania edukacyjne - tłumaczy Grzegorz Blachowski, rzecznik GPEC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto