Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zło dzieje się w rowerowym Trójmieście

Ania Ryta
Ania Ryta
Sezon rowerowy w pełni. Nie tylko dla rowerzystów. Złodzieje ...
Sezon rowerowy w pełni. Nie tylko dla rowerzystów. Złodzieje ... Michał G
Sezon rowerowy w pełni. Nie tylko dla rowerzystów. Złodzieje również mają ręce pełne roboty.

Trójmiasto zachęca do korzystania z rowerów. Powstają ścieżki ułatwiające rowerzystom poruszanie się po mieście czy wypożyczalnie rowerów. Ale to nie wystarczy, by zachęcić do porzucenia samochodu. Sezon letni i duża liczba turystów sprzyjają kradzieży rowerów.

- W Trójmieście do kradzieży rowerów najczęściej dochodzi w pobliżu galerii handlowych - mówi kom. Joanna Kowalik-Kosińska z KWP w Gdańsku. - W ciągu miesiąca otrzymujemy kilkanaście takich zgłoszeń.

Jak zabezpieczyć rower?

Ludzie często sami kuszą los, pozostawiając swoje jednoślady bez odpowiedniej ochrony. Jednak nawet najbardziej wymyślna kłódka nie zawsze uchroni nas przed stratą. Zatem jak skutecznie ochronić swój rower przed kradzieżą?

Nie ma takiego zabezpieczenia, z którym złodziej sobie nie poradzi. Można za to utrudnić lub uniemożliwić mu "pracę". Jednym ze sposobów jest np. odkręcenie siodełka za każdym razem, gdy pozostawiamy swój rower bez naszego nadzoru. Może nie jest to najwygodniejsza forma dla właściciela, ale na pewno dla złodzieja taki wybrakowany obiekt staje się mniej atrakcyjny. I co jest bardzo ważne, trudniej na nim uciec.

Bardziej niekonwencjonalnym pomysłem jest oszpecenie naszego jednośladu. Możemy zakleić logo, zdrapać lakier lub wręcz przeciwnie - obkleić go, by stał się pstrokaty i charakterystyczny. Najlepiej, by wyglądał na lekko zniszczony, ponieważ czysty, zadbany i lśniący kusi nieodpowiednie osoby. Znakowanie roweru nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ bazy danych straży miejskiej i policji nie są na bieżąco aktualizowane.

Co zrobić, gdy ukradną nam rower?

Co zrobić, gdy pomimo całego systemu blokad, stracimy rower? Wówczas należy zgłosić sprawę na policję i... czekać. Dobrze, jeśli możemy przekazać zdjęcie jednośladu. Wówczas takie rowery są łatwiejsze do identyfikacji i są częściej odzyskiwane.

Kom. Joanna Kowalik-Kosińska ostrzega również przed kupnem roweru z tzw. "drugiej ręki".

- Aby uchronić się przed takim zakupem można sprawdzić legalność pochodzenia jednośladu. Posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem, za które, w zależności od okoliczności, grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 - tłumaczy.

Wniosek? Jeśli boimy się o swój rower oczywiście po mieście najlepiej poruszać się komunikacją miejską lub pieszo. A jeśli zdecydujemy się na rowerowe pokonanie trasy - nie pozostawiajmy naszego pojazdu bez opieki.

Czytaj też:


Genialne grafiki i zdjęcia fotografa z Gdańska


"Nie boję się przyznać, że mam homofobię"


Stylowe Trójmiasto: Moda, design, zdjęcia, wideo


Zdobądź akredytację, wygraj 500 złotych

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMTrojmiasto.pl automatycznie weźmie udział w konkursie "Tym żyje miasto", w którym co miesiąc do wygrania jest 500 zł.
dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto