Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ABW da eksponaty dla muzeum

Grażyna Antoniewicz
G. Mehring
Tajemnice niemieckiej Wunderwaffe, maszyna szyfrująca Enigma, dokumenty dotyczące polskiej działalności wywiadowczej zobaczymy w powstającym w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej dzięki porozumieniu z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ujrzymy sekretne, dotąd nieznane polskim historykom, dokumenty o naczelnym wodzu Rydzu-Śmigłym i pułkowniku Józefie Becku.

Porozumienie w tej sprawie (raczej wzajemnej promocji własnych instytucji i współpracy na niwie historycznej) w ubiegłym tygodniu podpisali szef ABW, gen. Krzysztof Bondaryk oraz dyrektor muzeum Paweł Machcewicz.

- Blisko rok temu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała nam mikrofilmy z kilkoma tysiącami stron dokumentów. Są to materiały otrzymane od rumuńskich służb specjalnych. Kilkaset dokumentów związanych z losami polskich uchodźców w Rumunii, w latach 1939-45. Uchodźców niezwykłych, takich jak naczelny wódz Edward Rydz-Śmigły i Józef Beck, którzy w Rumunii byli internowani - mówi Mikołaj Morzycki-Markowski z Muzeum II Wojny Światowej. - Inne dokumenty (kilka tysięcy stron) to materiały mieszane - dotyczące stosunków wywiadowczych w czasie II wojny światowej. Częściowo dotyczą współpracy rumuńskiego wywiadu z Abwehrą i gestapo, a częściowo walki z nimi. Pokazują obraz ścierania się wywiadów na ważnym, trudnym i niestabilnym politycznie terenie Rumunii. Był to jak wiadomo sojusznik III Rzeszy.

Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej zdecydowała się na opracowanie i wydanie tych dokumentów w pierwszym kwartale przyszłego roku. Będzie to kolejna publikacja, która wyjdzie pod logo MIIWŚ. Edycja dokumentów poprzedzona będzie obszernym wstępem profesora Marka Kornata, wybitnego historyka, który czuwa również nad redakcją książki. Dokumenty, które wśród znawców przedmiotu zwykło się już nazywać rumuńskimi, nie były wcześniej znane polskim historykom. Są chwilami sensacyjne, a i często niepozbawione obyczajowych smaczków - a przede wszystkim niezwykle ciekawe.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dysponuje także innymi ciekawymi materiałami i obiektami, które przed 1990 rokiem były przez wiele lat w ukryciu. Chodzi tu m.in. o Wunderwaffe czy Enigmę. ABW chciałaby, aby współpraca zaowocowała popularyzacją wiedzy o działalności wywiadowczej i kontrwywiadowczej, dlatego podpisała z Muzeum II Wojny Światowej dokument o współpracy. Ponieważ w jej zbiorach znajdują się trzy oryginalne maszyny szyfrujące Enigma, byliby skłonni jeden z tych egzemplarzy wypożyczyć na ekspozycję stałą.

Muzeum II Wojny Światowej stanie tuż przy nabrzeżu Kanału Raduni, w pobliżu ul. Wałowej. Będzie w równym stopniu poświęcone losom Polski w okresie 1939-1945 r., jak i walczącej Europie i światu. Obecnie kompletowane są eksponaty muzealne. Budowa Muzeum II Wojny Światowej ma ruszyć w 2012 roku. Uroczyste otwarcie planowane jest na 1 września 2014 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto