Nasza Loteria

Nowy okręt dla Marynarki Wojennej RP. Ruszyła budowa drugiego okrętu rozpoznania elektronicznego!

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Nowy okręt dla Marynarki Wojennej RP. Ruszyła budowa drugiego okrętu rozpoznania elektronicznego!
Nowy okręt dla Marynarki Wojennej RP. Ruszyła budowa drugiego okrętu rozpoznania elektronicznego! Adam Warżawa / PAP
W Gdańsku odbyło się uroczyste cięcie blach pod budowę okrętu rozpoznania elektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej. Jednostka po wybudowaniu otrzyma nazwę ORP Henryk Zygalski. Jest to drugi okręt tego typu budowany w Stoczni Remontowa Shipbuilding dla Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Moja obecność, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości cięciu blach, jest dowodem na to, że rozbudowa zdolności Marynarki Wojennej jest jednym z kluczowych elementów wzmacniania polskiej zdolności obrony i ochrony infrastruktury krytycznej - mówił w szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Zaznaczył, że basen Morza Bałtyckiego jest dzisiaj pewną formą gwarancji bezpieczeństwa dostaw energii, komunikacji, współpracy z naszymi sojusznikami w ramach NATO.

- Dlatego dla prezydenta RP niezwykle istotne jest, aby te zdolności związane z uzbrojeniem polskiej armii, te zakontraktowane, które bezpośrednio wiążą się z planowaniem operacyjnym, takie jak te dwa okręty w ramach programu "Delfin", okręty typu SIGINT do rozpoznania i walki elektronicznej, zostały dostarczone na czas - podkreślił Jacek Siewiera.

Uroczyste cięcie blach jest symbolicznym rozpoczęciem budowy okrętu rozpoznania elektronicznego.

To drugi okręt tego typu, budowany w stoczni Remontowa Shipbuilding w ramach kontraktu z Saab Kockums AB. Stępkę pod pierwszy okręt SIGNT, który otrzyma imię ORP Jerzy Różycki, położono pod koniec lipca 2023 roku.

Jednostka, której budowa rozpoczęła się w środę 15 listopada 2023 r. otrzyma w przyszłości nazwę ORP Henryk Zygalski – na cześć wybitnego polskiego matematyka i kryptologa, który przyczynił się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Jak podało biuro prasowe stoczni, kontrakt na zaprojektowanie, budowę, dostawę i wsparcie logistyczne dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego w ramach programu pod kryptonimem "Delfin" podpisano w listopadzie 2022 roku pomiędzy Agencją Uzbrojenia MON, a szwedzkim koncernem Saab Kockums AB, który zlecił Remontowej Shipbuilding budowę gotowych do operowania okrętów oraz wykonanie wszelkich koniecznych testów, w tym przeprowadzenie pełnego zakresu prób dokowych HAT oraz morskich SAT. W komunikacie wskazano, że Saab Kockums AB ponosi pełną odpowiedzialność za dostawę okrętów, w tym integrację zaawansowanych systemów misji i walki, umożliwiających gromadzenie danych rozpoznawczych oraz wywiadowczych.

Okręty rozpoznania radioelektronicznego pod kryptonimem "Delfin" przeznaczone będą do pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym zakresie zadań Marynarki Wojennej. Zastąpią one eksploatowane obecnie przez Marynarkę Wojenną jednostki rozpoznania radioelektronicznego projektu 863: ORP Nawigator i ORP Hydrograf, zbudowane w połowie lat siedemdziesiątych w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, czyli w obecnej Remontowa Shipbuilding.

Nowe jednostki, które mają zostać dostarczone do 2027 roku, będą miały za zadanie m.in. rozpoznania sygnałów radioelektronicznych i łączności radiowej.

- Okręty będą prowadziły rekonesans i wywiad elektroniczny. Prowadzenie wywiadu i rozpoznania w tym wypadku oznacza monitorowanie ruchu jednostek przeciwnika, jednostek sojuszniczych, nawiązywanie łączności, współpraca z zasobami czy aktywami, którymi dysponuje Marynarka Wojenna i Polskie Siły Zbrojne w domenie space. A także elementy oddziaływania w ramach działań radioelektronicznych - tłumaczył szef BBN Jacek Siewiera.

Umowa między firmą Saab i Agencją Uzbrojenia MON na zaprojektowanie, budowę i wsparcie techniczne dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego dla Marynarki Wojennej RP została podpisana w listopadzie ub.

Całkowita wartość zamówienia wynosi ok. 620 milionów euro, a dostawy zostaną zrealizowane w 2027 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto