MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ADHD - jak pomóc uczniowi?

abcZdrowie.pl
by Mr Conguito
Odnalezienie się w środowisku szkolnym jest wyzwaniem dla wielu dzieci. Szczególne trudności z adaptacją mają dzieci nadpobudliwe. Jak im pomóc?

Nadpobudliwość sprawia, że dziecko może mieć poważne trudności z dostosowaniem się do zasad panujących w szkole. Siedzenie grzecznie w ławce przez kilka godzin, nieprzeszkadzanie innym uczniom i posłuszne wykonywanie poleceń nauczyciela są bowiem dla dziecka z ADHD nie lada wyzwaniem. Impulsywne zachowania i problemy z koncentracją uwagi nie sprzyjają skupieniu się na nauce. Ponadto stwarzają pole do konfliktów z nauczycielami i rówieśnikami, dlatego rodzice powinni wspomóc swoje nadpobudliwe dziecko w adaptacji do warunków szkolnych.

Jakich problemów doświadczają dzieci z ADHD w szkole?

Przez długie lata problem nadpobudliwości u dzieci oficjalnie nie istniał, a uczniowie, którzy mieli trudności z koncentracją uwagi uchodzili za mniej zdolnych lub leniwych. Od kiedy ADHD zostało rozpoznane jako zaburzenie, które w znacznym stopniu wpływa na funkcjonowanie dziecka w szkole, sytuacja nadpobudliwych uczniów uległa pewnej poprawie. Coraz więcej nauczycieli poważnie podchodzi do problemu ADHD i stara się zrozumieć przyczyny konkretnych zachowań u swoich podopiecznych. Niestety, nie brak szkół i klas, w których impulsywność dzieci dotkniętych ADHD jest uważana za przejaw złego wychowania.

Jak wyjaśnia mgr Agata Polańska-Krzos, psycholog i psychoterapeuta, „dzieci z ADHD często uznawane są za niegrzeczne, ponieważ wiele przejawianych przez nich zachowań odbiega od norm przyjętych w szkole. Dzieci te są też bardziej podatne na wchodzenie w konflikty z rówieśnikami, ponieważ ich działania nie są poprzedzone refleksją nad tym, jak inaczej mogą rozwiązać powstające trudności. Taka sytuacja powoduje, iż często są upominane i karane za zachowania, które właściwie są objawem ich dysfunkcji rozwojowych”.

Na domiar złego, „dzieci z ADHD mogą też mieć problemy z nauką wynikające z tego, iż nie pamiętają poleceń nauczyciela, zapominają o zadaniach domowych, mają dużą trudność z dłuższym utrzymaniem uwagi i dokończeniem wykonywanych czynności. W efekcie tego, często wykonują polecenia szybko, niedbale, częściowo lub pomijają niektóre zadania, co niekorzystnie wpływa na otrzymywane przez nich oceny” ‒ dodaje psycholog.

Co mogą zrobić rodzice, by pomóc dziecku z ADHD w nauce?

Chaos to stały towarzysz dziecka nadpobudliwego, dlatego tak ważne jest zaprowadzenie porządku w jego planie dnia:
• Dziecko z ADHD powinno odrabiać lekcje o stałej porze w tym samym miejscu.
• Na biurku nie powinny znajdować się zbędne przedmioty ani gadżety rozpraszające uwagę ucznia.
• Jeśli dziecko ma do wykonania skomplikowane zadanie, warto podzielić je na krótsze części i przypilnować, by dziecko robiło krótkie przerwy między kolejnymi etapami.
• Nie należy zmieniać planu dnia pod wpływem kaprysu lub próśb dziecka – im szybciej uczeń oswoi się z rutyną, tym łatwiej będzie mu funkcjonować w szkole.
• Podczas odrabiania prac domowych nie należy włączać komputera, telewizora ani sprzętu muzycznego – cisza sprzyja koncentracji.
• Warto pokazać dziecku, jak za pomocą kolorowych markerów, strzałek i wypunktowań podkreślić najważniejsze informacje w materiałach do nauki.

Niestety, nie wszystkie dzieci potrafią dostosować swoje zachowanie do norm panujących w szkole. Jak tłumaczy psycholog Agata Polańska-Krzos, „nadpobudliwość psychoruchowa i towarzyszące jej często zaburzenia koncentracji uwagi mogą mieć różne źródło. Przyczyną takich zachowań mogą być zarówno zaburzenia neurorozwojowe, czyli ADHD, jak również niewłaściwa sytuacja wychowawcza dziecka. Dzieci z ADHD zachowują się często w sposób «niegrzeczny», natomiast dzieci «niegrzeczne» często są nadpobudliwe i rozkojarzone. Trafne określenie rzeczywistego podłoża tych trudności jest konieczne, aby możliwe było zaplanowanie właściwych sposobów udzielanej dziecku pomocy”.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto