Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Becikowe: czy nowe zasady uderzą w kobiety?

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
Jeśli zajdziesz w ciążę, musisz być pod opieką lekarza co najmniej od 10. tygodnia, inaczej nie dostaniesz becikowego - to nowy pomysł Ministerstwa Pracy. Powstaje obawa, czy przepis nie uderzy w kobiety.

Becikowe, czyli jednorazowa zapomoga przyznawana po urodzeniu dziecka, to tysiąc złotych. Od listopada 2009 roku zmieniają się zasady przyznawania - matka dziecka będzie musiała udowodnić, że pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży do samego porodu.

Przepisy wchodzą w życie 1 listopada, co oznacza, że jeśli teraz kobieta jest we wczesnej ciąży, będzie musiała okazać odpowiednie dokumenty do odbioru becikowego po urodzeniu dziecka.

Niestety, Ministerstwo Pracy nie podało jeszcze przepisów wykonawczych. Na razie nie wiadomo, jakim dokumentem będą musiały posłużyć się matki, by otrzymać becikowe, nie wiedzą tego także lekarze.

Czy nowy przepis ma sens?

Jak powiedział nam prof. Krzysztof Preis, kierownik Kliniki Położnictwa Akademii Medycznej w Gdańsku, wojewódzki konsultant do spraw ginekologii i położnictwa, zdarza się, że w 10. tygodniu ciąży kobieta nie jest jej świadoma. Przyznał jednocześnie, że to rzadkie.

- Ja nie chciałbym komentować tego przepisu, ponieważ nie bardzo go rozumiem. Nie można karać kobiety, która nie potrafiła sama się zdiagnozować i rozpoznać ciąży. Choć kobiety są bardziej świadome, wykształcone, zdarza się przecież, co jest opisane w podręcznikach, że miesiączka pojawia się do trzeciego miesiąca ciąży - mówi prof. Krzysztof Preis. - Lepiej wyedukowane kobiety łatwiej zwrócają uwagę na inne cechy ciąży, niż ustanie miesiączki. Niemniej, 10. tydzień podany w nowych przepisach, nie jest najlepszym wyborem.

W Internecie i komentarzach kobiety zastanawiają się,o co właściwie chodzi i dlaczego zaświadczenie lekarskie ma być potrzebne do odbioru becikowego. Zdaniem części osób krytykujących nowe zapisy, mogą one uderzyć w najbardziej potrzebujące kobiety - ubogie i słabo wykształcone, które nie zdążą rozpoznać ciąży i w efekcie nie otrzymają becikowego.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto