Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne Trójmiasto: O tym, co dzieci zobaczyły w komendzie policji

Anna Odziomek
Anna Odziomek
Poczuć się przez moment jak policjant, technik kryminalistyki, a może kierujący policyjnym motocyklem. Takich wrażeń doświadczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdyni podczas Dni Otwartych Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

- Naszym celem jest pokazanie dzieciom na czym polega praca policjantów w różnych wydziałach. Staramy się pokazać to w sposób najbardziej ciekawy dla dzieci - mówi Sławomir Guz, z-ca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.  - Chcemy aby dzieci naszę pracę postrzegały inaczej, a nie patrzyły tylko na nas jako na stróżów prawa - dodaje.

Policjanci w trakcie spotkań odpowiadają na każde, nawet najtrudniejsze pytania dzieci. Spotkania z najmłodszymi umożliwiają pokazanie specyfiki pracy policjantów. Organizowane już od ponad 5 lat, cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem.

Wizytę w KMP w Gdyni dzieci rozpoczęły od zapoznania się ze specyfiką pracy oficera dyżurnego. Policjanci przypomnieli dzieciom o numerze 112, pod którym w razie konieczności mogą otrzymać pomoc.

Koordynator spotkania mł. asp.Wiesław Obst opowiedział o łączności radiowej, systemach informatycznych w policji, w których znajdują się dane osób poszukiwanych. Największe zainteresowanie wzbudził monitoring, na który składa się obecnie 17 kamer, zaś niebawem będzie ich prawie 100.

Dzieci mogły zobaczyć co dzieje się na bulwarze, a nawet numery rejestracyjne niewłaściwie zaparkowanego samochodu.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta u technika kryminalistyki, który pokazał im w jaki sposób pobiera się odciski palców.

- Bez nas nie mogą odbyć się żadne oględziny, na miejscu zdarzenia szukamy śladów, które zostawił zły człowiek - tłumaczył dzieciom pan Krzysztof, technik kryminalistyki. - Ślady są różne, rolą technika jest znalezienie wszystkich, aby później je połączyć ze sprawcą i udowodnić mu przestępstwo - mówił.

Pokazał też walizkę, w której znajdują się koperty, sztywna tablica, dłuto, śrubokręt, pisak, folia na której zabezpiecza się ślady, zestaw proszków do ujawniania śladów linii papilarnych oraz pędzelki do nakładania proszków. Pierwszaki zobaczyły w jaki sposób zabezpiecza się ślady zapachowe. Każde z dzieci dotknęło lustra, technik nakładał pędzlem proszek na powierzchnię odcisku, pobierając ślad linii papilarnych dłoni. Pamiątkowy odcisk wzbudził duże zainteresowanie.

Dzieci spotkały się także z Radosławem Pietrzakiem, zastępcą komendanta KMP. Miały okazję zapytać go o ilość policjantów w Gdyni, ilość komisariatów, choć najbardziej interesowało ich, czy zobaczą policyjną broń, granaty albo chociażby prawdziwego złodzieja. Dowiedziały się, że w Gdyni jest 6 komisariatów, zaś 700 policjantów pracuje na rzecz bezpieczeństwa 230 tys. gdynian. Spotkanie zakończyło się wręczeniem wszystkim dzieciom pamiątkowego dyplomu.

Przy wyjściu na dzieci czekała atrakcja w postaci motocyklu policyjnego oraz radiowozu. Mogły nie tylko obejrzeć je z bliska, ale osobiście usiąść za kierownicą pojazdów.

Spotkania dzieci i młodzieży z policjantami są formą dialogu społecznego, opartą na profilaktyce. Zainteresowanie i ciekawość dzieci umożliwia przekazanie ważnych informacji dla ich bezpieczeństwa.

Bezpieczne
Trójmiasto
to nowy cykl artykułów opisujących programy
profilaktyczne, porady i dbanie władz Trójmiasta o bezpieczeństwo jego
mieszkańców.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto