Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne porady notariuszy w sobotę w Gdańsku i Elblągu w ramach ogólnopolskiej akcji związanej z Dniem Otwartym Notariatu

KR
Z bezpłatnych porad notariuszy skorzystać będzie można w sobotę 18 listopada także w Gdańsku i Elblągu.
Z bezpłatnych porad notariuszy skorzystać będzie można w sobotę 18 listopada także w Gdańsku i Elblągu. Pixabay.com
W ramach czternastej już edycji Dnia Otwartego Notariatu jutro, w sobotę 17 listopada, będzie można skorzystać bezpłatnie z porad notariuszy w dziewiętnastu miastach w Polsce, w tym w Gdańsku i Elblągu. Specjaliści udzielali będą informacji prawnych stacjonarnie, telefonicznie, na czacie oraz w trakcie streamingu na żywo.

Dzień Otwarty Notariatu. Jaki jest cel ogólnopolskiej akcji?

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego, realizowana przez Krajową Radę Notarialną, 11 rad izb notarialnych oraz spółkę Rejestry Notarialne.

Jej celem jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, jakie będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji są zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w tym roku w maju, wprowadzające m.in. możliwość obniżenia zachowku, rozłożenia go na raty oraz odroczenia terminu jego płatności.

Z bezpłatnych porad notariuszy skorzystać będzie można w sobotę 18 listopada także w Gdańsku i Elblągu.
Z bezpłatnych porad notariuszy skorzystać będzie można w sobotę 18 listopada także w Gdańsku i Elblągu. materiały prasowe

- Spadki i dziedziczenie to zagadnienia, z którymi notariusz jest najczęściej kojarzony, podobnie jak umowy sprzedaży nieruchomości - wyjaśnia Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu. - Warto jednak wiedzieć, że notariusza można i należy pytać także o sprawy związane m.in. z umowami majątkowymi małżeńskimi, zabezpieczaniem należności hipoteką, sukcesją przedsiębiorstwa czy ustanowieniem pełnomocnika. Wachlarz czynności notarialnych jest naprawdę szeroki. Warto skonsultować się z notariuszem przed podjęciem decyzji ważnych dla naszego majątku.

Dzień Otwarty Notariatu. Jak skorzystać bezpłatnie z fachowej pomocy?

Pytania można zadawać już teraz za pośrednictwem strony internetowej porozmawiajznotariuszem.pl, a odpowiedzi udzielane będą jutro, 18 listopada, w trakcie streamingu na profilu Porozmawiaj z notariuszem na Facebooku.

Z porad skorzystać będzie można także stacjonarnie i telefonicznie, w tym w Gdańsku i Elblągu. Dyżury notariuszy trwały będą w godz. 10-16 w następujących miejscach:

  • Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, sala 107, nr tel. 58 727 35 99,
  • Ratusz Staromiejski w Elblągu, Stary Rynek 25, nr tel. 58 727 35 99.

Organizowany od 2010 roku Dzień Otwarty Notariatu to jedna z trzech akcji edukacyjnych, prowadzonych przez samorząd notarialny. W roku akademickim 2023/24 notariusze w całej Polsce już po raz ósmy angażują się także w przedsięwzięcie pod hasłem „Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku”, przybliżając seniorom wybrane czynności notarialne, pozwalające im bezpiecznie dokonywać czynności prawnych, szczególnie tych związanych z przekazywaniem majątku.

We wrześniu tego roku wystartowała też nowa akcja edukacyjna „Notariusz w szkole – wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych”. Jej celem jest przybliżenie młodym ludziom specyfiki zawodu notariusza, czynności notarialnych, których po osiągnięciu pełnoletności będą dokonywać w swoim imieniu, oraz uświadomienie, że za swoje decyzje będą ponosić pełną odpowiedzialność.

- Warto także wiedzieć, że bezpłatnych informacji prawnych notariusze udzielają przez cały rok w kancelariach notarialnych przy dokonywaniu czynności notarialnej - mówi Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej. - Wynika to ze specyfiki zawodu i obowiązku notariusza pozostania bezstronnym oraz zadbania o bezpieczeństwo prawne wszystkich stron czynności notarialnej. Tym m.in. notariusze różnią się od adwokatów czy radców prawnych, których zadaniem jest dbanie o interesy reprezentowanej strony.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto